kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Beton dekoracyjny na podjeździe

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Bazą trwałego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała i nie zniszczała za szybko. Aby stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, aby uniknąć obniżania się, ale też najlepszych materiałów do stworzenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje zalety i wady, ze względu na to przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych i jednocześnie tanich materiałów, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki stanie się zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie formy bardzo ułatwia nałożenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei ogólna dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, gdy zabrakło kostek. Koszt kostki brukowej też można dostosować do swoich możliwości finansowych z uwagi na dostępną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury i silny nacisk pojazdów, a także jest łatwa w czyszczeniu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również wady. Podstawową niekorzyść ma wpływ pogody. Z uwagi na opady i przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem tracić kolor, co sprawia, że traci swoją estetykę. Bywa tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami i rosną, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może zabierać wiele czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być położony we właściwy sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo czasu. Dodatkowo dzięki zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są traktowane jako wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową korzyść, tj. brak odkładającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy pamiętać, że główną rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, aby podjazd mógł być wytrzymały i aby pełnił swoje funkcje przez długi czas. Trzeba unikać tworzenia dużych przerw pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a przerwy uzupełnić piaskiem z domieszką cementu. Niewłaściwie rozmieszczony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Oprócz tego normalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy form lub stempli. Taką metodą możemy uzyskać ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, które łatwo można dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne metody produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Podstawową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na ścieranie i warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kamień, kostka brukowa i beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się głównie funkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których ważna jest lekkość czyszczenia. Z kolei jeżeli skupiamy się na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

Kostka brukowa Toruń