Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła przesyłają energię do budynków, czerpaną z powietrza, z wody lub z ziemi. Takie urządzenie zazwyczaj utworzony jest z 2 modułów: zewnętrznego, co uzyskuje moc z otoczenia i wewnętrznego rozprowadzającego energię cieplną. Takie rozwiązanie to wydolna technika ogrzewania budynku w okresie zimowym i ochładzania go w porze letniej, jaka przy zużyciu stosunkowo niewielkich kosztów, dostarcza energię cieplną do instalacji c.o. (centralnego ogrzewania). Pompę ciepła można zainstalować zarówno w mieszkaniu, domu i innych budowlach , a dzięki poborze ciepła z odnawialnych źródeł energii i braku wydzielania zanieczyszczeń jest to metoda proekologiczna. Wielką wartością dla pompy ciepła Toruń jest również brak konieczności budowy komina.

Warto dodać, że cechują się względnie niegłośnym trybem pracy i długoletnią wytrzymałością. Pompa ciepła, jaka jest często sprawdzania, przy czym najlepiej zauważyć, że wydatki na rzecz przeglądów są dość małe, z reguły działa przez wiele lat bez konieczności wymiany. Można pompę zastosować łącznie z instalacją centralnego ogrzewania (c.o.) i do ocieplania wody przez instalację c.w.u.. Pompa ciepła, jako dobrze zaprojektowana technika ogrzewająca, kierowana jest przez programy zarządcze przygotowane do nieskomplikowanej obsługi dla każdej osoby. Co więcej pasuje w większości budowli.

Jak pracuje pompa ciepła?

Wśród pomp ciepła zobaczymy ich kilka rodzajów z podziałem na pochodzenie energii. Sama w sobie pompa ciepła nie tworzy energii, to rodzaj transformatora, który najpierw pobiera energię i przekształca ją w celu ogrzania budynku. Nie ma znaczenia, czy źródłem energii jest powietrze, woda czy grunt, pompa ciepła Toruń zbudowana jest z 2 modułów. Część zewnętrzna, czyli źródło dolne, ma na celu pobierać ogromną ilość energii ze źródła. Ten moduł jest bazą pompy ciepła i wobec tego ten element należy dopasować do wykorzystywanego źródła. Część zewnętrzna kieruje zachowaną energię do modułu wewnętrznego włączonego już wewnątrz budynku. W tym miejscu zgromadzone ciepło jest przenoszone do instalacji c.o. Transfer ciepła łącznie z redukcją ciśnienia i dopasowaniem ciepła skutkuje przekazaniem ciepła do całego domu. Za sprawą pompy ciepła można ogrzewać wszystkie pokoje, a do tego zasilić instalację ciepłej wody użytkowej. Tym sposobem mieszkańcy zyskują również możliwość instalacji ogrzewania ściennego lub/i podłogowego. Natomiast działanie pompy ciepła reguluje prosty w zarządzaniu system sterowania.

Jakie są typy pomp ciepła

Gruntowe pompy ciepła

Pompa ciepła gruntowa to proekologiczne rozwiązanie, który można używać przez cały rok. Ze względu na fakt, że taka pompa ciepła pobiera energię słoneczną absorbowaną do ziemi, a temperatura ziemi ma zazwyczaj stałą wartość. Stale zbierana energia przesyłana jest do układu grzejącego w części wewnętrznej. Istotną zaletą tego typu pompy ciepła jest ekologiczność, ponieważ nie emituje ona zanieczyszczeń. Pompa ciepła gruntowa to projekt wymagający działki wokół domu czy innego budynku, żeby cała praca była produktywna. Efekt montażu pompy ciepła przyniesie wiele zysku, na jakie opłaca się zdecydować.

Powietrzne pompy ciepła

Największą zaletą pomp ciepła jest ich duża ekologiczność. Powietrze jako stałe i odnawialne źródło gwarantuje ogromną wydajność pompy ciepła, a do tego nie zanieczyszcza środowiska. W takiej sytuacji część zewnętrzna przemienia energię powietrzną na ciepło i przenosi ją do instalacji grzewczej. Powietrzna pompa ciepła może zostać użyta w obiektach mieszkalnych oraz usługowych. Taki rodzaj pompy ciepła charakteryzuje się bezgłośną pracą, niezależną od warunków pogodowych. Innego źródła ciepła trzeba szukać dopiero w sytuacji, kiedy temperatura powietrza zjedzie niżej niż – 5 stopni.

Pompy ciepła wodne

Wodną pompę ciepła można zamontować tylko w przypadku kiedy w okolicy domu znajduje się źródło wody. Jeśli nie niezbędne będzie stworzenie specjalnej studni. Warto pamiętać, że gdy korzystamy z zbiornika naturalnego, potrzebna będzie filtracja wody. Warto przemyśleć wybranie pompy ciepła wodnej, bo gwarantuje ona ciągłe ogrzewanie w czasie jesienno-zimowym i chłodzenie w sezonie wiosenno-letnim. Pompa ciepła zasysa wodę i przekazuje ją do domu, po czym na bazie przemiany energii dostarcza wodę ciepłą, następnie odnosi wodę zimną. Ogromną zaletą pompy ciepła wodnej jest to, że najlepsza jest, gdy jest duże zapotrzebowanie cieplne.

Dlaczego warto zamontować pompę ciepła?

Główną zaletą instalacji pompy ciepła, wynikającą z przyjmowania energii ze źródeł odnawialnych jest ekologiczność i energooszczędność. W porównaniu do innych źródeł energii, używanie pompy ciepła nie uwalnia żadnych toksycznych substancji ani odpadów. Dzięki temu jest to wyjście w pełni przyjazne dla środowiska. Za sprawą tego, że aplikacja pompy ciepła jest mocno przyjazna dla środowiska, oferowane są specjalne dofinansowania na inwestycje proekologiczne. Co więcej należy wspomnieć, że właściwie małe koszty używania w krótkim czasie zwracają pieniądze poniesione przy podjęciu inwestycji, a wydajność i sprawność odpowiednio zamontowanej i regularnie serwisowanej pompy ciepła dochodzi nawet do pięćdziesięciu lat ciągłego stosowania.

Aplikacja pompy ciepła eliminuje również potrzebę posiadania komina i zaplecza, gdzie przechowywany byłby opał i zakupu opału. Wydatki są zatem znacząco niższe w porównaniu do innych źródeł ciepła. Co więcej pompy ciepła są praktycznie samodzielne. Dzięki całkowitemu zautomatyzowaniu potrzebuje tylko minimalnego nadzorowania działania systemu. Użytkownicy muszą przeznaczać czasu na dodawanie opału do pieca.

Warto wybrać pompę ciepła także ze względu na samo zastosowanie. Pompy ciepła dają wiele możliwości zaczynając od mechanizmu grzewczego, który dostarcza ciepło dla pokoi i wody użytkowej. Pompa może współgrać z ogrzewaniem grzejnikowym oraz podłogowym, dlatego gwarantuje optymalne efekty. Latem może także wspomóc chłodzenie pokoi, dlatego też używanie pompy ciepła jest funkcjonalne i wygodne.