Domy na sprzedaż

Kupujemy wymarzony dom. Na co zwracać uwagę.

Zakup domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po latach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami wertujemy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, domek mający 60 m² będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też kwestię garaży. W obecnych czasach jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim pasują osiedla z licznymi domami, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy budynek od pośrednika. dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często znajduje się on w zabudowanej okolicy. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Wiekowe, domy mają własny charakter i klimatyczne pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

O lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest kluczowa. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Okolica wpływa na cenę. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę domu na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę mające wpływ sumy i w takim wypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza sprawa do zbadania. W pierwszej kolejności trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Wiadomości odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie akt przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgorsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Równie ważną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób kluczowa jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi formami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to warto upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z nieruchomością. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu