Fryzjer – na co zwracać uwagę

Piękne i zdrowe włosy to nie wyłącznie sukces codziennej pielęgnacji, ale też kontakt z odpowiednim fryzjerem. Specjalista powinien znać oraz odpowiadać na wymagania swoich klientów oraz ich włosów. Z tego względu dobry wybór fryzjera jest taki ważny. Troska o włosy oraz umiejętności strzyżenia i układania nie są jedynymi czynnikami, które muszą być wzięte pod uwagę. Wśród innych istotny jest też wygląd salonu oraz stosunek do klienta. Lepiej wcześniej dowiedzieć się, niż narażać się na fryzjerską katastrofę. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Wiedza

Dobry specjalista nie ogranicza się zaledwie do marzeń klientów, ale też jest w stanie im doradzić. Ocenia, które fryzury są możliwe do wykonania na włosach w konkretnym rodzaju, a które nie. Służy pomocą w polecaniu prawidłowej pielęgnacji, a także dobierze fryzurę do charakteru, kształtu twarzy czy okoliczności. Sygnałem wskazującym kompetencje fryzjera są też certyfikaty, które zwykle można przejrzeć na witrynach internetowych lub po prostu w salonie fryzjerskim. Co więcej, dobry fryzjer ciągle się udoskonala – uczestniczy w wykładach, szkoleniach zjazdach. Uzupełnia wiedzę oraz śledzi nowości. I chętnie się tym dzieli.

Umiejętności

Umiejętności fryzjera z pewnością szczególnie ciekawią większość klientów. Jeśli fryzjer posiada wiedzę, którą potwierdza dyplomami zazwyczaj powinien posiadać również umiejętności. Zdarza się jednak tak, że to, co fryzjer potrafi, nie zawsze pasuje każdemu z klientów. Niekiedy fryzjerzy są sławni z ostrych, krzykliwych stylizacji, z kolei inni tworzą wyszukane upięcia, które sprawdzą się na przykład na wesele lub inne uroczystości. Należy więc nie tylko znaleźć fryzjera z umiejętnościami, ale takiego, którego umiejętności nam się podobają. Z uwagi na to warto poszukać opinii innych klientów, a także sprawdzić udostępnione zdjęcia, które dokumentują wcześniejsze sukcesy fryzjera.

Podejście do klienta

Nieważne, ile czasu zajmie wizyta w salonie fryzjerskim, każdemu zależy na tym, by spędzić go w przyjemnej atmosferze. Często fryzjerzy zajmują klientów rozmową, jednak trzeba pamiętać, że pogaduszki mogą zmniejszyć koncentrację fryzjera, przez co zacznie skupiać się na przekazywaniu ploteczek, zamiast na stylizowaniu włosów. Tego rodzaju rozmów lepiej się wystrzegać, przede wszystkim wtedy, gdy fryzjer dużo narzeka na swoich klientów albo na szefa, bo to może oznaczać słabą kulturę osobistą.

Ponadto warto też zwrócić uwagę na to, jak dużo czasu fryzjer przeznacza bezpośrednio swoim klientom. Często fryzjerzy przyjmują bardzo dużo ludzi w niedużym czasie. Ze względu na to poświęcają im zbyt mało uwagi. Zdarza się także, że wokół jednego klienta pracuje kilka osób. Kto inny kto inny myje włosy. W takich salonach prawdziwy kontakt z klientem jest ograniczony, co może ujemnie wpłynąć na końcowy rezultat. Im fryzjer ma większy kontakt z włosami, tym lepiej je zna oraz wie, czego wymagają.

Istotna jest też komunikacja. Dobry fryzjer, doradza, słucha potrzeb, ale do niczego nie zmusza. Dobry salon fryzjerski umożliwia też reklamacje w razie wpadki. Zdarzają się najlepszym, ale w ramach przeprosin fryzjer powinien udzielić rabat, zabieg regeneracyjny albo zwrot pieniędzy.

Wystrój salonu fryzjerskiego

Salon fryzjerski jest dla fryzjera najlepszą wizytówką, z tego względu sposób, w jaki się prezentuje jest szczególnie ważny. W tej kwestii podstawową rolę spełnia higiena salonu. Podczas swojej pracy fryzjer korzysta z takich samych narzędzi do obsługi każdego z klientów. Z tego powodu w porządnym salonie wszystkie narzędzia są dokładnie oraz regularnie czyszczone i dezynfekowane. W wypadku, jeśli niefortunnie doszłoby do jakiegoś skaleczenia lepiej, by narzędzia były wyczyszczone i nie roznosiły bakterii.

Ważne jest też to, w jakim stopniu fryzjer troszczy się o czystość salonu. Jeśli na podłodze leżą niesprzątnięte ścięte włosy albo na przykład rozchlapana w trakcie mycia woda czy szampon to znak, że fryzjer jest strasznie niechlujny i bezpieczniej go unikać. Dobry fryzjer tuż po wykonaniu zadań, sprząta salon przed przyjęciem następnego  klienta.

Warto też zwrócić uwagę na sam wygląd. Salon powinien zachęcać klientów do odwiedzin i skorzystania z usług. Musi zatem być przytulny i ciekawy. Salony fryzjerskie, które wyróżniają się charakterystycznym elementem łatwiej zapadają w pamięć. Ponure, przygnębiające salony raczej nie budują zaufania.

Produkty i narzędzia

O tym co decyduje, że salon fryzjerski jest dobry, a przyjmujący tam fryzjerzy są profesjonalistami, świadczy też jakość sprzętu i produktów, które są tam wykorzystywane. Ostrość nożyczek, maszynek czy brzytw rzutuje na rezultat działań fryzjera. Tępy sprzęt będzie niepewny i może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Im lepsze narzędzia, tym wyższa precyzja i pewność. Nawet największe umiejętności fryzjera nie uratują sytuacji, jeśli sprzęt będzie marny.

Dobrze jest też dowiedzieć się, jakie produkty są wykorzystywane przez fryzjera. Profesjonalne kosmetyki fryzjerskie są o wiele lepsze od tych ogólnodostępnych, kupowanych w drogerii produktów. Mają one większe stężenie środków aktywnych i odżywczych. Ponadto wiele z nich ma lepsze pochodzenie – na przykład zawierają faktycznie naturalne ekstrakty. Dzięki temu są skuteczniejsze i bardziej bezpieczne.

http://www.gornystudio.pl/cennik/