Klimatyzacja do domu

Współczesna klimatyzacja oraz rekuperacja

Właściwe powietrze w domu czy w pracy, oddziałuje nie tylko na dobre samopoczucie, ale i na naszą wydajność. Dobra jakość powietrza I przyjazna temperatura, oznaczają podstawę naszej wygody i pozytywnie wpływają na motywację i chęć działania. By zagwarantować sobie komfortowe warunki o każdej porze roku często decydujemy się na kupno klimatyzacji. Jako niekwestionowany zwycięzca wśród innych wentylatorów, klimatyzacja najskuteczniej kontroluje temperaturę wewnątrz pomieszczeń zapewniając nam komfort w czasie lata. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że klimatyzacja studzi powietrze, które już mamy i nie zapewnia dojścia świeżego powietrza. Z tym problemem niezawodnie radzi sobie system wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacja. Co to jest rekuperacja i co sprawia, że dobrze jest łączyć klimatyzację z rekuperacją? Wszystko po to, by uzyskać jak największy komfort.

Klimatyzacja, a rekuperacja – czym się różnią?

Nowoczesna klimatyzacja ma za zadanie zatrzymanie przyjemnej temperatury wewnątrz pomieszczeń latem, kiedy liczymy się z falami upałów. Nowoczesne klimatyzatory pozwalają nam na nastawienie najbardziej komfortowej temperatury w środku pomieszczeń, zapewniając wychłodzenie i komfort cieplny bez względu na to, jak gorąco jest na zewnątrz. System działania klimatyzacji opiera się na wyziębianiu powietrza do wskazanej wartości. W domach i mieszkaniach zazwyczaj stosowanymi klimatyzacjami są klimatyzatory split. Ich środkowa część ma na celu oziębianie powietrza wewnątrz, natomiast ich zewnętrzna część odprowadza ciepło z domu. Szczególnie nowoczesna klimatyzacja zaopatrzona jest w systemy usuwające roztocza, kurz oraz alergeny i bakterie. To nie świadczy o tym, że klimatyzacja ma zastosowanie tylko w trakcie lata. Sporo klimatyzatorów potrafi też nagrzewać powietrze. Nie zastępuje to zimowego ogrzewania i innych systemów grzewczych, ale sprawdza się w przejściowym okresie.

Nowoczesna rekuperacja z kolei działa w wentylacji domów. Na temperaturę wewnątrz ma wpływ wiele okoliczności, ale koszty chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń pochodzą ze strat cieplnych. Zazwyczaj wentylacja wynosi powietrze ciepłe i zbiera z zewnątrz zimne. Dla unormowania temperatury w środku mieszkania czy domu, zimne powietrze trzeba ogrzać, na co zużywana jest znaczna ilość energii przygotowanych do tego urządzeń. Energooszczędnym rozwiązaniem jest instalacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator pozyskuje ciepło z wentylacji. W tym celu rekuperator nagrzewa napływające chłodne powietrze, stosując ciepło odprowadzanego powietrza. Tak redukuje zapotrzebowanie na ogrzewanie powietrza z innego źródła. Ponadto rekuperator posiada filtry, które chronią jego wentylatory i tą metodą filtrują powietrze wpływające do domu.

Klimatyzacja z rekuperacją – optymalna technika na dostarczanie komfortu

Rekuperacja czy klimatyzacja – na co się zdecydować? Zastanawiamy się, na jaki z tych systemów lepiej się zdecydować. Jeżeli decydujemy się na kupno jednego z nich, najlepiej w pierwszej kolejności pomyśleć o rekuperacji. Dobra wentylacja powietrza redukuje nasze potrzeby na ogrzanie i chłodzenie pomieszczeń czy także oczyszcza powietrze. Gwarantuje nam oszczędność energii oraz ochronę przed wilgocią, alergenami i zanieczyszczeniami, a ponadto stale świeże powietrze. Klimatyzator natomiast troszczy się o nasz termiczny komfort. Perfekcyjnym systemem zapewnienia komfortu w środku budynku jest połączenie obu tych systemów i kupno klimatyzacji z rekuperacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja jako jedność stanowi dodanie zysków z kupna klimatyzacji i wentylacji. Rekuperacja ma także pozytywny wpływ na systemy grzewcze, dlatego instalacja rekuperacji będzie świetnym rozwiązaniem o każdej porze roku.

Zalety montażu nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Montaż systemu klimatyzacji z rekuperacją posiada wiele różnych zalet. Najważniejszą z zalet jest termiczny komfort w środku domu oraz dostęp czystego i świeżego powietrza, bez konieczności otwierania okien. Bez względu na sposób pracy systemów, trzymamy pod kontrolą temperaturę oraz eliminujemy powstawanie nieprzyjemnych przeciągów. Ponadto używając nowoczesnej rekuperacji i klimatyzacji zmniejszamy koszty wychładzania oraz dogrzewania mieszkania, za sprawą energooszczędności. Nieotwieranie okien do wentylacji wnętrza oznacza, że możemy odgrodzić się od hałasu ulicznego. Wykorzystanie systemu ma także dodatni wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Taką metodą kontrolowany jest stopień wilgotności powietrza, co sprawia, że nie ryzykujemy tworzenia się grzybów i pleśni. Te wskazane zalety świadczą o dobrej jakości systemów. Ich korzystny wpływ na komfort znajdujący się wewnątrz budynku zachęca do tego, że opłaca się pomyśleć nad kupnem klimatyzatora z rekuperacją.

klimatyzacja