Kostka brukowa Toruń

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Bazą dobrego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała i nie zepsuła się za szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania to znaczy podbudowy, żeby nie dopuścić do zapadania się, ale również najlepszych surowców do wykonania podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, z uwagi na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podłoga i podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych i jednocześnie tanich surowców, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy stworzyć estetyczny podjazd, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie formy znacznie usprawnia rozmieszczenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei szeroka dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, kiedy niezbędna była większa ilość kostek. Cenę kostki brukowej również można dobrać do swoich możliwości finansowych ze względu na szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, zmiany temperatury i duży nacisk pojazdów, a także jest łatwa w myciu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje wady. Główną niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Ze względu na deszcze i śniegi lub nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z upływem lat zmieniać kolor, co sprawia, że traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty wybijają się między szczelinami i wyrastają, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać wiele czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać wykonany w prawidłowy sposób, co często naraża nas na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest również naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkowy plus, w postaci braku zbierającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd mógł być wytrzymały i żeby spełniał swoją rolę przez długi czas. Trzeba unikać tworzenia dużych przestrzeni pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozmieścić je jeden obok drugiego, a szpary zalać mieszanką piasku i cementu. Nieodpowiednio rozmieszczony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Oprócz tego normalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się uzyskać wyjątkowo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie bez trudu można dostosować do charakteru domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Podobnie kostka brukowa, kamień oraz beton mają swoje zalety i wady. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których liczy się łatwość mycia. Z kolei jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej dobrym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl