narzędzia CP

Zalety narzędzi pneumatycznych

Pneumatyka to dziedzina nauki opierająca się na tworzeniu i wykorzystywaniu sprzętów, których działanie w głównej mierze opiera się na sile generowanej przez sprężone powietrze. To jeden z częściej stosowanych nośników energii. Ma ono zastosowanie między innymi w branży przemysłowej, sektorze budowlanym czy motoryzacji.

Na szczęście nie jest to technologia dostępna wyłącznie dla rozbudowanych firm, gdzie stosuje się ogromne sprzęty do seryjnej produkcji. Narzędzia pneumatyczne są ogólnodostępne, w ofertach można znaleźć między innymi: wkrętarki pneumatyczne, nitownice, klucze pneumatyczne, jak i dłuta pneumatyczne.

Dlaczego narzędzia pneumatyczne są lepsze?

To, co daje narzędziom pneumatycznym ogromną przewagę nad pozostałymi narzędziami, to fakt, że posiadają one zdecydowanie większą siłę, którą można ustawić i dopasować do aktualnie wykonywanej pracy.

Narzędzia pneumatyczne nie mają wbudowanych podzespołów elektrycznych (przykładowo silnika), co sprawia, że są bezpieczne w użytkowaniu także jeśli chodzi o ich wykorzystanie w miejscach, w których istnieje zwiększone niebezpieczeństwo wystąpienia ognia (jak ma to miejsce w zakładach samochodowych, lakierniach czy stolarniach). Ale to jeszcze nie koniec – dzięki temu, że nie ma w nich elementów elektrycznych, urządzenia pneumatyczne nie przegrzewają się podczas długotrwałej eksploatacji.

Ze względu na to, że narzędzia pneumatyczne są wprawiane w ruch sprężonym powietrzem, ich ciężar w porównaniu z urządzeniami elektrycznymi jest prawie o 50% mniejsza. Jest to ważne zwłaszcza w pracy na pełen etat, kiedy to długotrwałe manewrowanie ciężkim narzędziem może źle odbić się na samopoczuciu.

Narzędzia pneumatyczne nie tylko mniej ważą lecz również są mniejsze, co sprawia, że można o wiele prościej nimi poruszać, zwłaszcza w trudno dostępnych zakamarkach. Narzędzia pneumatyczne solidnej firmy, takiej jak Chicago Pneumatic (zwane też narzędziami CP), są tak zaprojektowane, by ich kształt był dopasowany do dłoni, co sprawia, że nie ma zagrożenia, że przy pracy narzędzie np. wypadnie z ręki.

Kolejną przewagą narzędzi pneumatycznych jest to, że nie wytwarzają one iskier, jak u niektórych sprzętów zasilanych elektrycznie. Mając na uwadze, że w zakładach mechanicznych obecność materiałów palnych jest nieodzowna, to dodatkowo trzeba mieć na uwadze sytuacje, gdy zachodzi potrzeba podłączenia w aucie instalacji LPG – dzięki narzędziom pneumatycznym praca ta jest znacznie łatwiejsza oraz bezpieczna.

Urządzenia te są także odporne na wahania temperatur, nawet jeśli są one ekstremalnie wysokie lub niskie. Tego rodzaju przyrząd może być wykorzystywany do zewnętrznych prac, a także w miejscach wyróżniających się wysokim zawilgoceniem. Inną właściwością narzędzi pneumatycznych jest fakt, że wykorzystywana w nich siła napędowa – powietrze – nie nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Żeby narzędzia pneumatyczne służyły przez wiele lat, należy pamiętać o jednej fundamentalnej sprawie, a mianowicie o systematycznym naoliwianiu wymienionych w instrukcji części.

Za ile można kupić narzędzia pneumatyczne?

Jeśli chodzi o ceny narzędzi pneumatycznych, to są one zbliżone do cen narzędzi zasilanych prądem przy czym koszty eksploatacji są mniejsze. Dobrze jest też zauważyć, że narzędzia pneumatyczne rzadziej ulegają awarii, a ich serwisowanie i koszt części w niektórych przypadkach jest zdecydowanie niższy w zderzeniu z serwisowaniem innych urządzeń.

Chicago Pneumatic – profesjonalne narzędzia pneumatyczne

Jakie narzędzia pneumatyczne wypróbować? Jeżeli chodzi o rynek w Polsce, to zbiór narzędzi pneumatycznych nie jest mały, ale jedną z najchętniej wybieranych jeśli nie wiodących, jest wymieniona wcześniej marka Chicago Pneumatic, której sprzęt jest często polecany za to, że ma więcej mocy niż maszyny o podobnych wskaźnikach.

Chicago Pneumatic w swojej długotrwałej oraz niezwykłej przeszłości nieraz okazywało, że zasłużyło na to aby być autorytetem w swojej dziedzinie i najczęściej wybieraną marką jeżeli chodzi narzędzia pneumatyczne. Marka Chicago Pneumatic powstała pod koniec XIX wieku. Jako marka specjalizująca się w wytwarzaniu narzędzi pneumatycznych, Chicago Pneumatic niejednokrotnie potwierdziło, że jej rozwiązania pionierskie jeśli chodzi o przemysł, budownictwo lub inżynierię samochodową.

Chicago Pneumatic miało swój udział m.in. przytworzeniu mostu Golden Gate jak i Statui Wolności, gdy trakcie prac budowlanych używano narzędzi CP. Narzędzia Chicago Pneumatic były jeszcze używane w trakcie tworzenia podstaw pod szyby naftowe. Marka jest popularna też z tego, że w ubiegłym stuleciu zaprojektowała silnik Diesla, wykorzystano go w trakcie wyścigów rajdowych w Europie. Chicago Pneumatic zasłynęło też tym, że jako jeden z pierwszych producentów wprowadził do swojego asortymentu nitownice a także przygotowało pierwszy model klucza pneumatycznego.

Aktualnie Chicago Pneumatic ma w swojej ofercie wielki zbiór narzędzi pneumatycznych a także maszyn, które są wykorzystywane w warsztatach samochodowych i w sektorze przemysłowym. W Polsce narzędzia CP udostępnia autoryzowany dystrybutor, zobacz jego asortyment wybierając ten adres: narzędzia CP.