mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Nieruchomości Toruń – Dom na sprzedaż

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po wielu miesiącach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Godzinami czytamy strony biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, dom mający 65 metrów kwadratowych będzie zbyt mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przemyśleć należy też kwestię miejsc garażowych. Obecnie jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej cichego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do centrum.

Stare kontra nowe

Zarówno kupno nowego budynku, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany dom od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często stoi on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Stare, domy mają własny charakter i urokliwe pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że remont takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest kluczowa. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na cenę. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę znaczące kwoty i w takim przypadku warto to dobrze przeanalizować.

Stan prawny

Jest to najważniejsza sprawa do sprawdzenia. Priorytetowo należy przeanalizować, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeanalizowanie papierów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną kwestią o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób istotna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi metodami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z budynkiem. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Mieszkania Toruń