Ocieplanie natryskowe budynku pianą

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się znane, nie tylko ze względu na porządne właściwości izolacji termicznej. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród tworzyw używanych do ocieplania , z uwagi na to co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą mocną stroną, wobec której prześciga pozostałe materiały izolacji termicznej jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje się do powierzchni, co sprawia, że dobrze przylega i formuje się w załamaniach i w kątach. Pozostałe materiały izolacji termicznej należy docinać i układać, z powodu czego ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i obniżenie izolacyjnych właściwości. Porządnie nałożona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i atrybutami, dlatego są dobre do ocieplania innych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR stosowana jest z reguły do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się również w natryskowego ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamknięto-komórkowa pianka PUR przeznaczona jest do termoizolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR można także rozłożyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad zimnymi wnętrzami

Co więcej piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, właściwie przygotowane powierzchnie, np. drewno oraz elementy metalowe, a także blachę. Lepiej, żeby przed ociepleniem powierzchnia została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą techniką gwarantujemy przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na swoim miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. By przeprowadzić natrysk zgodnie ze wskazaniami potrzebne są odpowiednie warunki, na przykład odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR motywuje odrębność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest bardzo plastyczna. Pianka ta po stężeniu staje się półsztywna i robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale słabo chroni przed wodą. Ponadto otwarto-komórkowa pianka PUR ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu zupełnie nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest całkiem hydrofobowa. Z uwagi na to tak często stosuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a do tego po wyschnięciu robi się sztywna, więc łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na działanie promieni UV, więc potrzebna będzie uzupełniająca osłona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR należy jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości i formowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko powstania termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania znacznej ilości czasu. W zestawieniu do innych tworzyw termicznej izolacji to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka szybko się układa i szybko twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest niezwykle przyczepna, dlatego trzyma się na wielu materiałach, a z biegiem lat nie traci przyczepności ani właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie deformuje. Ponadto istotne jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych ani pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć małą odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmey jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Też w tej sytuacji można zamontować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, błędne utworzenie pianki albo położenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.