Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna drewniane Toruń

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Bazową korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która pozwala na zmniejszanie kosztów grzewczych. Tym wśród najbardziej znaczących elementów wpływających na efektywność tego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność cechuje się głównie wysoką termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych z reguły nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja termiczna. Głębokość okien pasywnych mieści się mniej więcej 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia rezultatu w pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o budowę ram okien pasywnych, z wykle spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Tego typu okna są kupowane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości oraz dość niską cenę. By jednak okna z PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg 6 wewnętrznych komór oraz zastosowanie niezbędnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są przeważnie kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Najczęściej, by stały się pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Kolejnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termicznej izolacji, dlatego mniej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego typu pasywnych oknach ramy wykonane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W takich łączonych oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach zwyke kierujemy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest porządną korzyścią w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz domu. Minimalne straty ciepła gwarantują pomniejszenie eksploatacji systemów cieplnych zimą oraz klimatyzacji w ciągu lata. Dzięki użyciu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie pomieszczeń lub ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z założeniem okien pasywnych okaże się większy w porównaniu zwykłych okien, oszczędności wynikające z dobrej termoziolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną warto dodać również o dobrej akustycznej izolacji. Dobrze wstawione pasywne okna bardzo efektywnie izolują nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed zawilgoceniem oraz powstawaniem pleśni i grzybów. Dobrze wskazać na zalety płynące z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, a porządnie wykonane okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć nabywając pasywne okna?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty popierające klasę danego okna. Powinno się zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy i surowiec, z jakiego będzie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad wyborem okuć i uszczelek, jakie mają szczególny wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp czystego powietrza oraz tym samym nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie będzie zamontowane we właściwy sposób. Warto w tym kierunku rozważyć zaangażować fachowca, który przeprowadzi montaż sumiennie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do powstawania mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w znaczny sposób zniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Gdy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania oraz konieczności instalacji kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń