Okna energooszczędne Toruń

Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

Kluczową korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka umożliwia zmniejszanie kosztów ogrzewania. Tym z najbardziej znaczących elementów wskazujących na skuteczność takiego typu budownictwa jest montaż okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim skuteczną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien energooszczędnych wchodzi w zakresie 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest również pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o konstrukcję profili pasywnych okien, z reguły spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się pasywne okna PCV. Tego typu okna są wybierane z uwagi na prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz stosunkowo niewielki koszt. By okna z PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych oraz aplikacja niezbędnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są przeważnie wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Zwykle, by były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym typem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, ale ich podstawową zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termicznej izolacji, z uwagi na to rzadziej stosuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tego typu oknach, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o oknach pasywnych zawsze kierujemy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Niewielka utrata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do kosztów przekazywanych na zachowanie optymalnej temperatury w środku pomieszczeń. Minimalne straty ciepła gwarantują obniżenie eksploatacji systemów cieplnych w trakcie zimy oraz klimatyzacji latem. Za sprawą zastosowania pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie domu albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z zastosowaniem pasywnych okien będzie większy z zestawieniu do niepasywnych okien, zyski wynikające z wysokiej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy wspomnieć także o zadowalającej akustycznej izolacji. Odpowiednio zamontowane pasywne okna dobrze odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz ochronę przed wilgocią oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, a wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę nabywając pasywne okna?

Oczywiście w kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty popierające jakość danego okna. Należy zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy oraz materiał, z którego zostanie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają szczególny wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również poprawną wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ świeżego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, gdy okno nie będzie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku rozważyć zaangażować profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż solidnie. Błędny montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, gdzie będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu zniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok prawidłowego montażu należy rozplanować usytuowanie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Tak unikniemy przegrzania oraz konieczności stosowania kolejnej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń