Okna w budownictwie pasywnym

Najwyższą zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspiera oszczędzanie kosztów grzewczych. Tym wśród najistotniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim wysoką termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych przeważnie nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych wchodzi w zakresie 88-120mm, a ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla lepszego efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, zwykle spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym wciąż odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na szybki i prosty montaż, nietrudne czyszczenie oraz całkiem niewielki koszt. Aby okna z PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg 6 komór wewnętrznych oraz załączenie niezbędnych uszczelek, które zabezpieczają przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są najczęściej kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Z reguły, żeby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Podobnie jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, jednak ich podstawową zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej swoje właściwości termo izolacji, z tego powodu niezbyt często wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach ramy tworzone są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tego typu oknach, drewno da się wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Myśląc o pasywnych oknach przede wszystkim zwracamy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest dużą korzyścią w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku domu. Niewielkie straty cieplne zapewniają obniżenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy oraz klimatyzacji w czasie lata. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej wydamy na docieplenie pomieszczeń albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z zastosowaniem okien pasywnych będzie wyższy niż w przypadku zwykłych okien, zyski płynące z dobrej termicznej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją warto wspomnieć także o dobrej izolacji akustycznej. Odpowiednio zainstalowane pasywne okna dość dobrze odcinają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed wilgocią i powstawaniem pleśni i grzybów. Warto wskazać na zalety wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na stłuczenia, z kolei porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na pasywne okna?

Oczywiście w kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty popierające jakość danego produktu. Powinno się zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy i tworzywo, z jakiego będzie ono stworzone. Warto także zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, które mają bezpośredni wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również odpowiednią wentylację. W ten sposób zdobędziemy dostęp czystego powietrza i jednocześnie nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest jednak montaż okna. Nieprzydatne będą wybitne parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały i okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie będzie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto tutaj rozważyć skorzystanie z usług profesjonalistę, który wykona pracę sumiennie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, gdzie będziemy tracić ciepło. To w poważnie obniży wydajność okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że straci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok dobrego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Tak uchronimy się od przegrzania i konieczności użycia kolejnej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl