kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Podjazd do domu – co oprócz kostki

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała i nie zepsuła się zbyt prędko. Żeby stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, by uniknąć obniżania się, ale także najwyższej jakości tworzyw do wyłożenia podjazdu. Pośród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z popularniejszych i jednocześnie niedrogich tworzyw, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy zbudować estetyczny podjazd, który okaże się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie formy bardzo ułatwia rozmieszczenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei szeroka dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, kiedy było zbyt mało kostek. Cenę kostki brukowej także można dobrac do swojego portfela ze względu na dostępną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki pogodowe, różnice temperatury i silny nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w myciu.

Warto jednak dodać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Podstawową niekorzyść ma wpływ pogody. Z uwagi na opady oraz nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem odbarwiać się, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Niekiedy jest tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami i wyrastają, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać dużo czasu. Co więcej, aby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać wykonany w odpowiedni sposób, co zwykle wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo lat. Co więcej dzięki naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową korzyść, czyli brak zbierającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że znaczącą rolę ma tutaj ułożenie, by podjazd był trwały i by pełnił swoją rolę przez wiele lat. Powinno się unikać pozostawiania sporych przestrzeni między nimi, dlatego powinno się rozłożyć je jeden przy drugim, a szczeliny zasypać piaskiem z domieszką cementu. Niedpowiednio rozmieszczony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia oznacza, że ciężko utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy użyciu specjalnych form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się uzyskać ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które bez problemu możemy dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Powdstawową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na ścieranie i warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Tak samo kamień, kostka brukowa i beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których liczy się łatwość czyszczenia. Z kolei jeżeli skupiamy się na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden nateriał nie sprawdzi się w 100 procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl