Wiertła do betonu Kraków tarcze do metalu narzędzia z osłoną diamentową

Profesjonalne narzędzia diamentowe

Dziś tak naprawdę którakolwiek firma zajmująca się budową dróg, czerpie z rewolucyjnych przyrządów diamentowych. Wykorzystuje się je do obcinania przeróżnego typu surowców, m in. gipsu, pustaków, betonu zbrojonego, żywicy albo materiałów abrazyjnych. Początkowo do otrzymywania używano spoiw na bazie żywicy, lecz nie były one na tyle trwałe, ażeby ciągle je użytkować. Wiertła, tarcze tnące, talerze szlifujące bądź frezy dylatacyjne wytworzone są z żeliwa lub kombinacji metali z I i II grupy układu okresowego pierwiastków oraz przykryte dodatkową diamentową skorupą. Jest ona podtapiana w metalicznym złączu. Diamentowe kawałki są w taki sposób ułożone, żeby regulować działanie kompletnego urządzenia. Innymi słowy: są poukładane w prawidłowym kierunku (uzależnionym od wariantu narzędzi).

Na czym bazuje technika narzędzi diamentowych?

Narzędzia diamentowe są wykorzystywane podczas pracy ciągłej i pomagają w wyjątkowo skrajnych sytuacjach. Doskonale zdają egzamin nie tylko podczas globalnych prac na placu budowy, lecz także w punktach kamieniarskich albo w zakresie robót drogowych. Rozdrabnianie niezwykle mocnych tworzyw potrzebuje często działalności „na mokro”. Co znaczy, że w trakcie rozcinania zużywa się wodę bądź substancję smarująco – chłodzącą. Należy to robić, ażeby wyziębiać przestrzeń tarczy i wypłukiwać muł. Jeżeli praktycznie w ogóle nie ma okazji wsunięcia w miejsce cięcia „oziębiacza”, wtedy czynność zachodzi „na sucho”. Ostrza z warstwą diamentową tworzone są zazwyczaj w dwóch odmianach: do rozcinania „na mokro” i do działalności „na sucho”. Te do wycinania „na mokro” można używać wyłącznie do cięcia „na mokro”. Z kolei te do wycinania „na sucho” mamy szansę użytkować zarówno do przecinania „na sucho” jak i „na mokro”. Systemy z diamentową warstewką są tak wykonane, by potrafiły chodzić w naprawdę ciężkich sytuacjach oraz osiągać optymalną głębokość cięcia. Przykładowo działając z tarczami diamentowymi bez chłodzenia powinniśmy zawsze je ochładzać, gdyż niezwykle szybko się zetrą. Najczęściej wykonuje się ten ruch po dwóch minutach przecinania.

Odmiany narzędzi z warstwą diamentową

Narzędzia z diamentową powłoką kwalifikuje się biorąc pod uwagę ich przeznaczenie. Inaczej: trzeba mieć na względzie to, do czego będą eksploatowane. Zasadniczo można wyróżnić kolejne kategorie: tarcze do przecinania, talerze polerujące, wiertła koronowe, frezy do przecinarek oraz wiertnice. Jeśli chodzi o tarcze tnące, to mamy tutaj tarcze tnące do asfaltu, tarcze tnące do gipsu, tarcze do przecinania trex, tarcze do świeżego betonu, tarcze tnące do gresu lub tarcze tnące do sylikatu. Są często używane w przecinarkach drogowych, manualnych albo bruzdownicach. Są odpowiednie do wycinania kostki brukowej i cementu. Świdry koronowe są podzielone ze względu na wariant umocowania, typ modułu i tryb wycinania. Podczas prac na placu budowy dopasowuje się je do wwiercania się w beton, cement zbrojony, stal bądź granit. W modelach wierteł do gresu (i wszystkich pozostałych wierteł) należy wskazywać na tzw. „ścieranie uboczne”, zatem osłabianie się segmentu. Kiedy drążymy w trwałym gresie, elementy diamentowe znajdujące się na powierzchni, ścierają surowiec. Ściera się również łącze (jest niesłychanie elastyczne, aż na końcu zsuwa się po płytkach ceramicznych). Po pewnym czasie na pokrywie nie ma już jakichkolwiek drobinek, urządzenie jest – mówiąc potocznie – „przytępione” oraz niestety nie nadaje się do przecinania. Z tego powodu tak ważne jest schładzanie, jakie osłania narzędzia z diamentową warstewką przed nazbyt intensywną eksploatacją.

Jak prawidłowo stosować narzędzia diamentowe?

Funkcjonuje trochę reguł, do których powinno się się stosować w czasie wykorzystywania jakiegokolwiek urządzenia diamentowego. Wcale nie chodzi tutaj jedynie o schładzanie w stosownym momencie oraz dopasowanie narzędzia do wariantu pracy i wariantu dzielonego surowca. Piłowanie gipsu, materiałów abrazyjnych albo innego materiału za każdym razem powinno zaczynać się płynnie. Nie wolno w żadnym przypadku wywoływać dodatkowego nacisku na urządzenie. Rozdrabnianie powinno obywać się w usytuowaniu prostym, co znaczy, że wszelakie wyginanie tarczy może tylko doprowadzić do jej zepsucia. Nie możemy także przekraczać właściwych paramentów tarczy, przykładowo głębokości dzielenia. Tarczę każdorazowo nakłada się na wrzeciono w taki sposób, iż kierunek jego obrotu pokrywa się z owym umiejscowionym na płaszczyźnie tarczy. Absolutnie nie odwrotnie! Tarczy diamentowych nie wolno używać do gładzenia. Do wspomnianego celu przeznaczone są talerze wygładzające. Jeśli niestety nie będziemy stosować się do tychże norm, komponenty szybciej się wyczerpią bądź zniszczą. Do powodów błyskawicznej eksploatacji trzeba zakwalifikować m.in. przegrzanie segmentów, przesadnie wysokie ścieranie o budulec, odpadnięcie komponentu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o narzędziach z diamentową powłoką, kliknij w ten odnośnik – Wiertła do gresu