siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa

Siatka przeciw kretom

Skuteczne sposoby na krety

Krety to przyjazne i wartościowe zwierzęta, jakie dokarmiają się insektami. W naszym kraju owe skromne ssaki są pod częściową ochroną. Mimo, że absolutnie nie pochłaniają roślin zielonych i ich korzeni, są solidnym zmartwieniem ogrodników. Krety za sprawą specjalnie dopasowanych łap są w stanie w trakcie tylko 1 godziny wykopać tunel o długości od 12 do 15 metrów. Pojedynczy kret powszechnie jest „gospodarzem” tuneli o całkowitej rozciągłości do 1 kilometra. W czasie śledzenia jedzenia, czyli na przykład pierścienic, rujnują korzenie roślin, a w większości przypadków całe skwerki. Ponad skwerkiem wyrasta reprezentatywny nasyp, zaś pod warstwą ziemi (od 20 do 50 metrów) – duże przekopy. W trakcie paru dni pojedynczy kret ma możliwość w pełni zdewastować naszą przydomową czy działkową zieleń. Jakie są efektywne recepty na ochronienie zieleńców przed ofensywą kretów?

Po pierwsze – sposoby odpędzające, które mają jeden cel: wypłoszenie niniejszych stworzeń z wybranego obszaru. Krety wcale nie widzą, jednak mają niezwykle sprawnie rozwinięty słuch oraz węch. Dzięki odciągaczom wibracyjnym, dźwiękowym oraz wibracyjno – fonicznym mamy szansę szybko się ich pozbyć.

Po drugie – sieci na krety. Trzeba wspomnieć, że w żadnym przypadku nie możemy tym zwierzętom robić żadnej krzywdy! Schwytany w sieci krecik musi zostać oswobodzony.

Po trzecie – i praktycznie najważniejsze – siatka przeciw kretom. Jest ona niezawodną barierą dla tych istot, zwyczajnie – w ogóle nie do przedziurawienia.

Czy warto zamontować siatkę na krety?

Obecnie sklepiki ogrodnicze proponują siatki metalowe oraz z surowca sztucznego. Te pierwsze zostały uzyskane z ocynkowanej stali i poza tym okryte tworzywem sztucznym (żeby absolutnie nie korodowały), drugie – są wytworzone z materiału sztucznego nadzwyczaj wytrzymałego na wpływ złych czynników. Jeżeli kupujemy siatkę na krety o słabszych otworach, to ustrzeże ona nasz trawnik wyłącznie przed niniejszymi stworzeniami. Ściślejsza jest dobrym środkiem nie tylko na krety, ale także na nornice. Dlaczego siatka jest efektywniejsza niż inne techniki? Tamte strategie zakładają, iż krety już są pod naszym skwerkiem oraz możemy je albo wystraszyć albo schwytać. Na domiar złego taka wojna może przebiegać latami, bo zwyczajnie krety za pożywieniem wracają w znane sobie siedliska. Siatka na krety ma zasłaniać cały zieleniec przed wbiciem się kreta na świeże powietrze oraz stworzeniem przez niego „kretowiny”. Jeśli zwierzę tego w ogóle nie osiągnie, minie dane miejsce w poszukiwaniu takiego, w którym śmiało będzie miał szansę się „przewiercić”. Czemu? Kretowiny są co parę godzin nadzorowane w poszukiwaniu zagrożenia, inaczej drapieżników. Rozłożenie niniejszej siatki wymaga sporego wkładu pracy. Niewątpliwie nie jest to zadanie na parę chwil, ale wyniki są długookresowe, natomiast flora w parku – ocalone!

Jaką siatkę przeciwko kretom założyć w ogrodzie?

W czasie nabycia warto kierować się paroma parametrami siatki, jaka ma uchronić nasz skwer przed niedużymi dewastatorami: formą artykułu, z którego została wyprodukowana, średnicą oczek, wielkością siatki oraz techniką przytwierdzania. Siatka musi być dość gruba, by kret jej nie zdewastował, natomiast oczka powinny posiadać doskonałą szerokość, zatem od 10 mm do 16 mm. Siatki, jakie mamy możliwość wytropić w sklepach ogrodniczych mają tolerancyjność +/- 2mm. Jeśli oczka będą mniejsze niźli 8 mm, wtedy może to być spory kłopot dla układu korzeniowego trawki. Rozpiętość siatki powinniśmy dostosować do profilu ogrodu. Im szczuplejsza, tym większą ilość trzeba będzie wykonać fałd. Jeśli ziemia jest twarda, musimy zastosować szpilki metalowe; jeśli jest sprężysta – powinniśmy bez nerwów zamontować plastikowe. Kołki lepiej się trzymają, jednak fatalnie się je wciska.

W jaki sposób zamontować siatkę na krety?

Wszystko zależy od tego, czy posiadamy aktualnie otwarty oraz wypielęgnowany ogródek czy w tej chwili go tworzymy. W drugim przypadku jest zdecydowanie łatwiej. Siatkę układamy po prostu 10 cm niżej trawnika i 30 cm pod rabatek. Należy ją ulokować z nakładem wynoszącym 10 cm po obu brzegach. Z wykorzystaniem profesjonalnych kołków i kotwic możemy siatkę umieścić na pochyłym obszarze. Trzeba wspomnieć, że system samoczynnego skrapiania powinien znaleźć się pod plecionką. Jeśli posiadamy aktualnie atrakcyjny trawnik, wtedy musimy dokonać wyboru między:

  • Manualnym usunięciem trawy, ułożeniem siatki oraz znowu układaniem trawy
  • Umocowaniem siatki stojącej – wbija się ją na głębokość prawie 70-80 cm. Nad ziemią musi górować mniej więcej 20 cm kawałeczek. Może trafić się, że jakiś energiczny kret przekopie się pod nią i odnajdzie się w naszym skwerze.

Jeżeli zależy nam na tym, by zapewnić właściwą troskę swym rabatom, grządkom oraz nasadzeniom, jak najszybciej zdecydujmy się na fachową siatkę rabatową, jaka uchowa je przed wszelkimi zwierzętami, m.in. domowymi i na siatkę na krety instalowaną poziomo. Zwróćmy uwagę, że siatka powinna być niesamowicie mocna, inaczej taka, jakiej absolutnie nie przenikną nie tylko krety. Jeśli chcesz zdobyć więcej danych o zaprezentowanych siatkach, wejdź w niniejszy odnośnik – Siatka przeciw kretom