Automatyczne nawodnienie roślin w ogrodzie

Kiedy zależy nam na tym, żeby ogród wspaniale się prezentował, kluczowym elementem, jaki zachowa go w dobrym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny przycinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, niestety tradycyjne metody nawadniania nie dość, że pochłaniają dużo czasu oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio ocenia się, że tak samo jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, jakie nie tylko będą „pamiętały” o konieczności nawodnienia roślin, ale również mogą dopasowywać ilość wody.

Podstawowe systemy nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – używanie zwykłej konewki zajmuje bardzo dużo czasu i sprawdzi się zaledwie w bardzo małym ogrodzie, dlatego wiele osób co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To o wiele wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom można podłączyć wąż pod kran, co zdecydowanie ułatwia dotarcie do każdego zakątka ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz ciągłego dolewania wody. Do podlewania ręcznego możemy przyłączyć pistolet, jaki umożliwia dostosowanie ciśnienia wody, a także zatrzymanie wody bez potrzeby zakręcania kranu, a także zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż oraz które również usprawniają nawodnienie ogrodu oraz w dużym stopniu ograniczają nasz wkład ludzkich rąk.

Jeżeli zależy nam na zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej zakupić system nawodnienia . Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny zakładany na kran, co umożliwia określanie momentu podlewania. Wadą tego rozwiązania są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Samosterujące metody nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. rozprowadzenie dużego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w niewielkich oraz mniejszych. System nawadniania potrzebuje co prawda zaangażowania w postaci rozplanowania oraz instalacji całego systemu. Przeważnie system zakopywany jest pod powierzchnią. Potrzebne jest zamontowanie programatora, systemów rozlewających wodę, podłączonych do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, jakie posłużą do rozprowadzenia wody po samym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system musi być rozłożony przed projektem ogrodu.

Jakie są zraszacze ogrodowe

Pośród zraszaczy ogrodowych znajdziemy kilka odrębnych typów, jakie można użyć do nawodnienia ogrodu. Nadają się one doskonale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane z uwago na to, że ich podstawową zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące rozmiar strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one bardzo niskie, a ich bazową zaletą jest to, że po ukończeniu czynności podlewania ukrywają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – przede wszystkim sprawdzają się, dlatego że mogą zostać wyregulowane w obrębie 360o. Nieporównywalnie sprawdzają się w nawodnieniu trawników i mają sporo funkcji oraz są wyższe pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Zasięg wody może dojść od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym czasie jedynie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze są dobre w tworzeniu maleńkiej mgiełki, z tej przyczyny okażą się najlepsze w przypadku roślin, jakie nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim sposobem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Zazwyczaj wykorzystywane są przy podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą doskonałe do nawadniania drzew, żywopłotów krzewów ozdobnych oraz warzywników. Plusem tego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Co więcej jest to system niezwykle ekonomiczny, ze względu na ograniczenie użycia wody. Linie kroplujące wykonuje się z przewodów z kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je tylko na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało dużych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się przede wszystkim w ogrodach, w jakich rośliny rosną nieregularnie.