Biuro rachunkowe i Elektroniczna e-księgowość

Czy warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym?

Zalet podjęcia współpracy z biurem rachunkowym da się wyliczyć bardzo dużo. Nawiązując współpracę z biurem rachunkowym poza tym, że zdobywa się łączność z wykształconym specjalistą, to również dobrej klasy obsługę. Choć przede wszystkim biuro zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, trzeba dodać, że ma więcej zadań, jakich się podejmuje. Dla przykładu realizuje wyceny aktywów i pasywów, przygotowuje zestawienia sald i obrotów czy segreguje i kataloguje dokumentację firmy. Rozpoczęcie współdziałania z biurem rachunkowym oznacza, że księgowa zabiera część zobowiązań przedsiębiorcy, ułatwiając koncentrację na samej działalności. Dzięki temu zyskuje się nadzór nad prawidłowością dokumentów i rozliczeń z kontrahentami. Oprócz tego biuro rachunkowe wykonuje ewidencję zdarzeń gospodarczych, przygotowuje finansowe sprawozdania, a do tego przekazuje deklaracje podatkowe i ZUS. Solidna współpraca to nie jedyna zaleta wskazująca na to, że warto rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym.

Biuro rachunkowe oferuje wiedzę, umiejętności oraz znajomość przepisów

Prawo podatkowe w Polsce jest dość zmiennie, z uwagi na to nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe zapewniają stałe poszerzanie swojej wiedzy. Uważna analiza oraz szybkie dostosowanie do wprowadzanych zmian, zapewnia, że wszelkie rozliczenia i dokumenty będą posiadały poprawną strukturę, kompletne informacje oraz zachowają ustalony porządek. Na podstawie doświadczenia biuro rachunkowe oferuje najbardziej wydajny system pracy. Pracownicy orientują się, jak współpracować z klientem, by odbierać dokumenty na czas oraz jak ich wspierać w biznesie. Poza tym klienci biura rachunkowego zwykle mają dostęp do informacji, a także stałą pomoc w przyswojeniu zmiennych przepisów. Księgowa we wszystkich sprawiać pracuje w interesie przedsiębiorcy, z uwagi na to z pewnością informuje o nowych obowiązkach oraz możliwościach, jakie ułatwią prowadzenie działalności.

Poprawność oraz szybki dostęp do księgowych dokumentów

Wszystkie operacje finansowe firmy ewidencjonowane są poprzez dokumenty księgowe. Na ich bazie można dokonać poprawnych rozliczeń, więc są istotnym elementem pracy . Pośród nich wyróżniamy takie dokumenty księgowe jak dowody zewnętrzne tworzone dla lub przez kontrahentów, wewnętrzne obejmujące działania wewnątrz firmy (np. listy płac), dowody zbiorcze lub korygujące nanoszące poprawki na błędne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, by dokumenty trafiały bez braków oraz miały poprawną strukturę oraz wszystkie niezbędne informacje. Istotne, by klient udostępniał dowody szybko, aby księgowa mogła rozliczyć je w wyznaczonym terminie.

Technika udostępniania dokumentów księgowych do biura rachunkowego zwykle zależy od jego zasad. W części miejsc wymagane jest udostępnianie dowodów księgowych w oryginale. W innych miejscach wystarczy odpowiednio oznaczona kopia. Czasami dokumenty trzeba przekazywać do biura rachunkowego, gdzieniegdzie wystarcza wysyłka skanu. Co ważne każde biuro rachunkowe gwarantuje bezpieczeństwo dokumentów przed uszkodzeniem, niepowołanym rozpowszechnianiem czy nanoszeniem zmian. Klient zawsze ma dostęp do swoich dokumentów, zwłaszcza jeśli biuro rachunkowe używa nowoczesnych rozwiązań.

e-księgowość

Nowoczesne biura rachunkowe zwykle używają specjalnych programów e-księgowych. Ich bazową zaletą jest elektroniczny dostęp do dokumentów z każdego urządzenia. Nowoczesna elektroniczna księgowość umożliwia dodawanie wszelkich dowodów księgowych, jakich zapisy online przechowywane są na w pełni chronionych serwerach. Oprócz tego takie programy wspierają tworzenie zestawień i rozliczeń, a także wspomagają kontakt między księgową, a klientem. Ponadto programy księgowości online są intuicyjne oraz proste w obsłudze. Osoby wdrażające bardzo często oferują szkolenia, a nawet pełne wsparcie i konsultacje techniczne. Takiego typu programy są stale aktualizowane, by były zgrane z przepisami oraz gwarantowały całkowite bezpieczeństwo danych.

Wygodna współpraca z biurem rachunkowym

Dzięki nowoczesnym technologiom jak księgowość online, a także możliwościom w zakresie przesyłania dokumentów, współpraca z biurem jest bardzo komfortowa. Ponadto większość biur rachunkowych proponuje rozbudowaną ofertę. Obok podstawowej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych czy rozliczania pracowników m.in. wspierają w zakładaniu działalności gospodarczej, dostarczają deklaracje skarbowe do urzędu, reprezentują przed ZUS czy np. oferują konsultacje przez telefon. Istotnym elementem współpracy jest także to, że każde biuro rachunkowe musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności OC. W razie błędów ze strony biura, skutki finansowe zostaną pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam przedsiębiorca nie poniesie dodatkowych kosztów. Tak samo istotnym atutem jest też oszczędność czasu. Biuro rachunkowe gwarantuje wiedzę i pomoc, dlatego sam przedsiębiorca nie musi martwić się aktualnościami w przepisach lub  przyuczać się w tym zakresie. Współpraca umożliwia koncentrację na prowadzeniu firmy.

www.ksiegowosc-torun.com.pl