Księgowość

Co sprawia, że warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym?

Zalet korzystania z usług biura rachunkowego można wskazać wiele. Rozpoczynając współpracę z biurem rachunkowym nie tylko osiąga się łączność z wykształconym profesjonalistą, to również wysokiej klasy obsługę. Choć głównie biuro trudni się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, trzeba wspomnieć, że istnieje więcej zadań, których się podejmuje. Między innymi przeprowadza wyceny pasywów i aktywów, tworzy zestawienia obrotów i sald czy kataloguje i segreguje dokumentację przedsiębiorstwa. Podjęcie współdziałania z biurem rachunkowym oznacza, że księgowa zabiera część zobowiązań przedsiębiorcy, umożliwiając skupienie się na samej działalności. Dzięki temu zyskuje się kontrolę nad zgodnością dokumentów i rozliczeń z kontrahentami. Oprócz tego biuro rachunkowe przeprowadza ewidencję wydarzeń gospodarczych, sporządza sprawozdania finansowe, a na dodatek składa deklaracje ZUS i podatkowe. Rzetelna współpraca to nie jedyna zaleta wskazująca na to, że warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym.

Biuro rachunkowe oferuje umiejętności, wiedzę i znajomość przepisów

Polskie prawo podatkowe jest dość zmiennie, dlatego nie ma się co dziwić, że biura rachunkowe zapewniają ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Uważna analiza i szybkie dostosowanie do wdrażanych zmian, gwarantuje, że wszelkie dokumenty i rozliczenia będą posiadały odpowiednią strukturę, kompletne dane i utrzymują określony porządek. Na podstawie doświadczenia biuro rachunkowe wypracowało najbardziej wydajny system pracy. Pracownicy wiedzą, jak współdziałać z klientem, by otrzymywać dokumenty na czas i jak im pomagać w biznesie. Obok tego klienci biura rachunkowego zazwyczaj uzyskują dostęp do informacji, a nawet ciągłą pomoc w zrozumieniu najnowszych przepisów. Księgowa we wszystkich sprawać działa na korzyść przedsiębiorcy, z tego względu z pewnością informuje o nowych zobowiązaniach oraz możliwościach, które ułatwią prowadzenie biznesu.

Poprawność oraz łatwy dostęp do księgowych dokumentów

Wszelkie operacje finansowe przedsiębiorstwa wykazywane są przez dokumenty księgowe. Na ich podstawie da się dokonać prawidłowych rozliczeń, z tego względu są ważnym elementem pracy . Pośród nich znajdują się takie dokumenty księgowe jak dokumenty zewnętrzne wystawiane dla lub przez kontrahentów, wewnętrzne dotyczące działań wewnątrz przedsiębiorstwa (np. listy płac), dokumenty zbiorcze lub korygujące uzupełniające niepoprawne dokumenty. Biuro rachunkowe troszczy się o to, by dokumenty trafiały bez braków oraz miały odpowiednią strukturę oraz wszystkie niezbędne dane. Najistotniejsze, by klient dostarczał wszelkie dowody szybko, by księgowa mogła przeliczyć je we właściwym czasie.

Sposób udostępniania dowodów księgowych do biura rachunkowego zazwyczaj zależy od jego zasad. W niektórych miejscach niezbędne jest dostarczanie dowodów księgowych oryginalnych. Gdzie indziej wystarczy odpowiednio oznaczona kopia. Czasami dokumenty trzeba przekazywać bezpośrednio do biura rachunkowego, w innych wystarcza wysyłka skanu. Co ważne każde biuro rachunkowe gwarantuje ochronę dokumentów przed zniszczeniem, niedozwolonym rozpowszechnianiem czy nanoszeniem zmian. Przedsiębiorca zawsze ma dostęp do swoich dowodów księgowych, zwłaszcza jeżeli biuro rachunkowe korzysta z nowoczesnych rozwiązań.

e-księgowość

Nowoczesne biura rachunkowe zazwyczaj używają specjalnych programów elektronicznej księgowości. Ich bazową korzyścią jest elektroniczny dostęp do dokumentów z każdego urządzenia. Nowoczesna księgowość elektroniczna umożliwia uzupełnianie wszystkich dowodów księgowych, których elektroniczne zapisy składowane są na absolutnie zabezpieczonych serwerach. Oprócz tego takie programy wspierają tworzenie zestawień i rozliczeń, a nawet wspomagają kontakt między biurem rachunkowym, a klientem. Co więcej programy księgowości elektronicznej są intuicyjne oraz nietrudne w obsłudze. Osoby wdrażające bardzo często proponują szkolenia, a nawet całkowite wsparcie techniczne. Tego typu programy są bezustannie aktualizowane, by były zgodne z przepisami oraz zapewniały absolutne bezpieczeństwo informacji.

Wygodna współpraca z biurem rachunkowym

Dzięki nowoczesnym technologiom jak e-księgowość, a także dogodnościom w kwestiach dostarczania dokumentów, współpraca z biurem jest wygodna. Obok tego większość biur rachunkowych prezentuje szeroką ofertę. Obok podstawowej obsługi księgowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych lub wyliczeń dla pracowników m.in. wspierają w zakładaniu firmy, dostarczają deklaracje do urzędu, reprezentują klientów czy np. zapewniają telefoniczne konsultacje. Istotnym elementem współpracy jest też to, że każde biuro rachunkowe musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności OC. W przypadku błędów ze strony biura, konsekwencje finansowe będą pokryte z polisy biura rachunkowego, a sam klient nie poniesie dodatkowych kosztów. Równie cennym atutem jest też oszczędność czasu. Biuro rachunkowe gwarantuje pomoc i wiedzę, dlatego sam klient nie musi zajmować się nowościami w przepisach lub  dokształcać się w tym zakresie. Współpraca umożliwia skupienie się na prowadzeniu firmy.

Księgowość Toruń