Kredyty Toruń - Kredyty gotówkowe - Kredyty hipoteczne Toruń - Kredyty samochodowe Toruń - Doradztwo kredytowe

Wszystko o kredytach

Czy kredyty są nam potrzebne? Śledząc nawyki konsumentów, raczej szybko odnajdziemy odpowiedź na to pytanie. Tak, kredyty są przydatne. Nie są niezbędne, ale ułatwiają nam mnóstwo życiowych sytuacji. Przeciętne zarobki w Polsce nie pozwalają nam na zakup nowego mieszkania, czy samochodu. A koniec końców każdy z nas zamierza się za jakiś czas usamodzielnić, czy zacząć realizować swoje plany zawodowe. Na co Ci kredyt? Łatwo jest wymówić to zdanie osobie, która zyskała duży spadek po bliskich, a nigdy nie znalazła się w skórze „normalnego obywatela”. Pomimo dostępności tej formy wsparcia materialnego, kredyty wciąż kojarzą się nam dość nieprzychylnie. Zadłużenie na długi termin i obawa przed utratą zdolności zapłaty kredytu – to podstawowe obawy, z którymi mamy do czynienia w sytuacji sporządzania wniosku kredytowego.

Jeśli posiadasz jakieś wątpliwości, zrobimy wszystko by je rozproszyć. Niżej zaprezentujemy „dobre” strony kredytów. Przedstawimy Tobie po kolei, na co warto kierować uwagę przy podpisywaniu umowy o kredyt. Zestawimy rożne rodzaje kredytów, aby ułatwić Ci wybór któregokolwiek z nich.

Kredyt hipoteczny – pierwszy krok do nowego domu

Z zasady kredyt hipoteczny jest swoistym typem inwestycji. Podstawową cechą kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie hipoteczne. Hipoteka, to prawo rzeczowe chroniące określoną wierzytelność, na podstawie którego bank może dochodzić spełnienia swojego roszczenia, w przypadku niemożliwości zwrotu zadłużenia kredytowego. Przedmiotem kredytu hipotecznego może być:

  • całkowita nieruchomość,
  • ułamkowa część nieruchomości,
  • zespół nieruchomości,
  • użytkowanie wieczyste.

Kształt kredytu hipotecznego uzależniony jest w głównej mierze od naszej sytuacji ekonomicznej. Wartość kredytu hipotecznego zależy od paru czynników – długości okresu zapłaty, współczynnika LTV i indywidualnej wiarygodności. Im krótszy okres spłaty kredytu, tym mniejsze koszty obsługi kredytu. LTV (w rozwinięciu Loan to Value) to stosunek między wysokością kredytu, a wartością nieruchomości. Im wyższy wkład własny tym niższa wartość procentowa tego wskaźnika. Zredukowanie wartości LTV łączy się z zmniejszeniem marży pełnego kredytu. A co z wiarygodnością? Dla kredytodawcy dość znacząca jest historia zadłużenia. I co dziwne, w przypadku kredytu hipotecznego dużo korzystniej są oceniane osoby, które posiadały wcześniej jakieś zobowiązania, od tych, które nigdy nie otrzymywały pożyczek gotówkowych. Duża zdolność kredytowa przyczynia się do zmniejszenia marży całkowitego kredytu.

Kredyt samochodowy i leasing

W porównaniu do kredytu na mieszkanie kredyt na samochód jest dużo łatwiejszy w otrzymaniu. Po pierwsze dlatego, że kwota pożyczanych pieniędzy jest znacznie mniejsza. W przypadku kredytu samochodowego, banki wprowadzają kilka rodzajów zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, zawłaszczenie na zabezpieczenie albo depozyt karty pojazdu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest cesja roszczeń z polisy AC. Dzięki uzyskaniu tego gatunku kredytu możemy kupić nie tylko własny samochód, ale również przyczepę kempingową, motocykl, a nawet łódź silnikową. Istotny jest także warunek, że pojazd nie musi być nowy. Wysokość marży kredytu zależna jest , porównywalnie jak przy kredycie mieszkaniowym, od depozytu osobistego. Oprocentowanie rzeczywiste sięga od kilku do kilkunastu procent na rok. W wielu przypadkach kredyt samochodowy okazuje się być doskonałym rozwiązaniem.

Kredyt na samochód dedykowany jest do osób prywatnych. Postacią kredytu dostępną dla przedsiębiorców jest leasing. Poprzez umowę leasingu leasingodawca daje przedsiębiorcy prawo do korzystania z konkretnej rzeczy na uzgodniony wcześniej okres, w zamian za ustanowione ratalne opłaty. Korzyści wynikające z leasingu to:

  • małe zaangażowanie pieniężne
  • optymalizacja obciążeń podatkowych
  • wygodne rozliczenie VAT

Po zapłacie pełnych rat, leasingobiorca zostaje pełnym właścicielem pojazdu.

Umowa kredytowa – na co zwracać uwagę

Przed dostarczeniem wniosku, zawsze należy szczegółowo upewnić się jaka jest faktyczna cena nieruchomości. Cena nieruchomości będzie miała wpływ na sumę kredytu. Podczas wizyty, doradca finansowy będzie żądał informacji o dochodach (wartość netto, stanowisko, czas pracy) oraz o pozostałych obciążeniach pieniężnych. Opierając się na tych informacjach oszacuje on zdolność kredytową. W umowie kredytowej oznaczone zostanie oprocentowanie, które jest zależne od czynników giełdowych (na które nie mamy wpływu) i od marży narzucanej przez bank. Następną należnością, z którą spotkamy się przy okazji podpisywania umowy, jest prowizja banku. Stanowi ona procentowo określony wskaźnik powiadamiający o tym, jaką wartość pieniężną zapłacimy bankowi za danie kredytu gotówkowego.

Zanim podpiszemy umowę o kredyt, należałoby się z nią wcześniej zapoznać. Zawsze możesz poprosić bank o wzór umowy, by móc ją przeczytać na spokojnie w domu.

Jeśli odpowiednio podejdziemy do kredytu, może się okazać że jest on pozytywnym rozwiązaniem i szansą na lepsze możliwości. Spora liczba osób traktuje kredyt gotówkowy jako inwestycję i naszym zdaniem jest to właściwy sposób myślenia. Samodzielne porównywanie kredytów potrafi być czasochłonne, dlatego też dobrze jest zatroszczyć się o pomoc ekspertów finansowych, którzy zagwarantują Tobie obsługę na wysokim poziomie i mnóstwo potrzebnych wskazówek.

Aplikujesz o kredyt? Odwiedź naszą stronę i wybieraj rozsądnie: kredyty hipoteczne Toruń