Podpis do płatnika Toruń

Jak założyć i używać elektronicznego podpisu kwalifikowanego?

Proces założenia elektronicznego podpisu kwalifikowanego nie jest mocno trudna. W kilku prostych krokach da się uzyskać indywidualny podpis kwalifikowany, wskazany tylko i wyłącznie jednej osobie. Jak założyć własny podpis kwalifikowany? Wystarczy zakupić komplet gdzie znajduje się oprogramowanie, czytnik oraz karta, a następnie wgrać oprogramowanie w wybranym komputerze. Ostatecznym elementem jest potwierdzenie tożsamości w punkcie partnerskim. To jest wymagane do założenia swojego podpisu elektronicznego, z uwagi na to, że to dzięki niemu firma dystrybuująca certyfikaty zatwierdza, że właściwa, niepodszywająca się pod nikogo innego, osoba będzie korzystała z elektronicznego podpisu kwalifikowanego.

Gdy jednak wszystkie kroki będą wypełnione do końca z osobistego podpisu kwalifikowanego można korzystać bez ograniczeń na wybrany okres. Upływ daty ważności da się wybrać samodzielnie. Zamawiając komplet określamy, czy oczekujemy elektronicznego podpisu  na 2 czy 3 lata. Po tym czasie można odnowić swój podpis i dalej używać go bez przeszkód. Żeby móc bezpiecznie używać podpisu elektronicznego koniecznych jest kilka czynników, decydujących o poprawnym zostawianiu podpisu.

Co składa się na bezpieczny własny elektroniczny certyfikat kwalifikowany?

Głównym sprzętem, potrzebnym, żeby móc używać elektronicznego podpisu kwalifikowanego jest komplet zakupiony w sklepie producenta lub jego partnerów. Z reguły w zestawie znajdziemy: oprogramowanie komputerowe służące obsłudze elektronicznego podpisu kwalifikowanego, kryptograficzna karta i czytnik lub token.

Oprócz tego do elektronicznego podpisu kwalifikowanego dodane są dwa specjalne kody PIN oraz PUK. Są one niezbędne do poprawnego korzystania z elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Kod PIN potrzebny będzie za każdym razem przy sygnowaniu dokumentów, natomiast kod PUK stanowi ochrona w sytuacji jeśli dodany kod PIN został 3-krotnie wprowadzony z błędem i z tego powodu e-podpis był zablokowany. Prawidłowy kod PIN używany przy osobistych certyfikatach przeważnie składa się z 6-8 cyfr. To całkowicie kluczowe, by zachować kod PIN bez dostępu innych osób. W razie potrzeby kod PIN zawsze da się zmienić.

Mając zarówno token lub czytnik i kod PIN, da się sygnować dokumenty, z uwagi na to oddawanie ich innej osobie może wywołać pojawienie kłopotów. Powodem tego jest to, że podpis kwalifikowany ma tę samą siłę prawną, co podpis odręczny. W razie utraty jakiegoś z komponentów do składania elektronicznego podpisu kwalifikowanego, powinno się od razu bezzwłocznie poinformować centrum certyfikacji, w celu wyłączenia podpisu, żeby nie użyła go inna osoba. Kwestie bezpieczeństwa są tu podstawą, dlatego powinno się utrzymać dużą ostrożność.

Jak podpisać plik?

Używanie elektronicznego podpisu kwalifikowanego nie należy do trudnych zadań. Posiadanie indywidualnego elektronicznego podpisu umożliwia sygnowanie plików w wielu formatach. Przeznaczone do obsługi oprogramowanie umożliwia używanie podpisu w różnych programach: wspaniale zintegrowany jest m.in. z programem Płatnik.

Przykładem tego są pliki PDF, które można sygnować przez aplikację do ich czytania: Adobe Reader. Trzeba tylko wgrać wybrany plik i znaleźć opcję wśród dostępnych certyfikatów. Trzeba wybrać swój osobisty podpis kwalifikowany, a następnie ocenić, czy jest on odpowiedni. Po tych czynnościach należy potwierdzić zmiany, przy tym wskazując docelowy folder zapisu. Tutaj potrzebny będzie kod PIN, którym będzie zatwierdzone zostawienie podpisu. Po dokonaniu tych czynności, plik jest podpisany.

Jak powinien wyglądać właściwie podpisany plik?

To, czy plik jest prawidłowo podpisany da się bez trudu ocenić przez oprogramowanie lub przez aplikację do odczytu plików PDF. Wszystko dzięki funkcji odczytu danych o autorze. Program wskazuje zawarte informacje na temat podpisu i człowieka, który podpisał plik. Żeby odpowiednio sygnować plik elektroniczny, powinno się postępować zgodnie z instrukcjami. W narzędziach oprogramowania powinny znajdować się łatwo dostępne opcje, również opcje połączone bezpośrednio z elektronicznymi certyfikatami kwalifikowanymi. Należy wśród wprowadzonych certyfikatów wybrać własny, po czym stwierdzić, czy dane się zgadzają. Jeżeli tak, należy wskazać opcję „podpisz dokument” i zatwierdzić swoje czynności przez wprowadzenie prawidłowego numeru PIN. Od tego momentu plik jest podpisany pełnoprawnym certyfikatem .

Należy jednak nie zapomnieć, że podpis kwalifikowany ma tę samą siłę prawną, co podpis odręczny. Z uwagi na to, powinno się sygnować tylko takie dokumenty, jakich wiarygodności oraz pochodzenia jesteśmy pewni. Szczególnie, jeśli są to dokumenty potwierdzające współpracę z kontrahentem.

Koszt indywidualnego elektronicznego certyfikatu kwalifikowanego

Żeby określić cenę indywidualnego elektronicznego certyfikatu kwalifikowanego, powinno się zastanowić się nad tym, w jaki sposób i jak długi okres czasu będziemy potrzebować e-podpisu. Finalizując zakup najlepiej wskazać, którym sprzętem planujemy operować – to znaczy, jakie elementy będzie zawierał nasz komplet obok samego programu obsługującego podpis – a także jego termin ważności. Indywidualny elektroniczny certyfikat kwalifikowany da się zakupić na rok, dwa lub trzy lata. Oprócz tego na cenę elektronicznego podpisu kwalifikowanego oddziałują również dodatki. Gdy planujemy uzyskać obsługę wgrania programu przez firmę sprzedającą lub zyskać dodatkowe możliwości, np. usługę znaczników czasu, wskazującą dokładny moment podpisania dokumentu. Trzeba liczyć się z tym, że cena e-podpisu wzrośnie.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/