Strony www Toruń

W jaki sposób samemu przygotować stronę internetową na WordPressie?

Samodzielne tworzenie witryny na WordPressie może sprawiać wrażenie, że jest skomplikowane, ale nawet z minimalnymi umiejętnościami programistycznymi jest absolutnie dostępne, z uwagi na dużą liczbę dostępnych narzędzi, ułatwiający cały proces twórczy. Na początku WordPress kojarzony był z platformą blogową niż jako baza, na której da się przygotować fachową stronę internetową. Z tego powodu podstawowe opcje nastawione były na budowanie blogowych postów. Obecnie wiele osób tworzących  profesjonalne witryny wciąż korzysta z możliwości dodawania treści: nowości, porad, wskazówek, recenzji dopasowanych charakteru danej strony. Często wpisy są wydzielone do specjalnej zakładki, w której cyklicznie publikowane są kolejne posty. Natomiast pozostałą część pełnej witryny wypełniają podstrony wypełnione treścią, jaka zwykle przez długi czas jest niezmienna. Na tych podstronach często wstawiane są opisy personelu, usług, osiągnięć, dyplomów i na przykład cenniki. Aby te poszczególne elementy mogły być stworzone bez programistycznej wiedzy niezbędny będzie page builder, czyli edytor za pomocą którego zbudujemy konkretne elementy wizualne i tekstowe, jakie pojawią się na witrynie.

Podstawowy edytor wizualny na WordPressie

Podstawowy wizualny edytor jest funkcją wbudowaną w WordPressie już w chwili przygotowania się do pracy. Wysoko zaawansowane są zarządzane przez wtyczki instalowane do administracyjnego kokpitu. Koncepcja edytora wizualnego na WordPressie bazuje na dodawaniu nowych elementów do witryny poprzez wybór odpowiedniego, po czym przeniesienie go (metodą przeciągnij i upuść) w wybrane miejsce. Podstawowy wizualny edytor na WordPressie zawiera właściwie podobne opcje tak samo przy budowaniu głównej strony, podstron, a także wpisów. Pełen proces tworzenia polega na selekcji konkretnego bloku, wypełnienia go grafika lub tekstem, a potem dobraniem do siebie poszczególnych bloków. Tą techniką można dodawać między innymi nagłówki H1-H6, listy, akapity, pliki, cytaty. Każdy z tych elementów da się grupować, ustawiać , dodawać do nich odstępy i separatory. Dodatkowo nawet podstawowy wizualny edytor umożliwia wstawianie własnych kodów HTML, widżetów (np. kalendarz, kategorie, tagi), czy odnośników do mediów społecznościowych (np. instagram, facebook, youtube). Nie potrzeba w tym żadnych umiejętności programistycznych. Publikujemy treść, obrazy, dodatki itp. ustawiamy ich wielkość, pogrubienie, kolory, a edytor wizualny samoistnie koduje. Przy tworzeniu wpisów możliwe są dodatkowe opcje, gdzie da się samemu wybrać datę publikacji wpisu, dobrać mu właściwą kategorię, a nawet tagi oraz wstawiać wyróżniające zdjęcie, które będzie okładką konkretnego postu.

Edytor wizualny z wtyczki na WordPressie

Dużą zaletą WordPressa jest dostęp do dodawania wtyczek, które w znaczny sposób wspomagają tworzenie witryny WWW. Nie jest to tylko pakiet dodatków, co pozwala na zamieszczanie rozbudowanych funkcji jak na przykład formularze, harmonogramy albo szczegółowe tabele. Pośród różnych wtyczek odpowiadających za pojedyncze zaawansowane elementy są też całkowicie zaawansowane wizualne edytory, wzbogacone o szerszą liczbę możliwości. Wtyczki mogą być darmowe i płatne, gdzie wersje płatne są najbardziej rozwinięte. Ponadto istnieją szablony, które zawierają w zestawie dojście do wybranej wtyczki edytora. Taki dodatek jest w takim wypadku w pewnym zakresie ograniczony, ale jego cena zawrze się w koszcie szablonu.

Muffin Builder

Jednym ze znanych szablonów, zawierającym rozbudowany wizualny edytor jest szablon BeTheme zaprokektowany przez Muffingroup. Dodany w środku Muffin Builder zapewnia szeroki zasięg opcji, związanych z budową i ustawieniem elementów na witrynie. To narzędzie w łatwy sposób pomoże zaprojektować fachową i atrakcyjną stronę internetową tak samo dla biznesu, a także pełnego treści bloga. Dzięki możliwości ustawiania wielu elementów od grafik, przez teksty po funkcjonalne dodatki w kolumnach i podsekcjach o wybranych formatach, bez problemu stworzysz funkcjonalną stronę internetową dobraną do Twoich potrzeb.

Elementor

Największą zaletą Elementora jest to, że w odróżnieniu od najprostszego edytora wizualnego WordPressa i Muffin Buildera, wszystkie elementy da się umieszczać, edytować bezpośrednio z widokiem witryny. W przypadku tamtych rezultat jest widoczny dopiero po potwierdzeniu ustawionych wszystkich okien w edycji witryny. Elementor działa bezpośrednio z Podglądem w czasie rzeczywistym. Zawiera sporo ustawień do co konkretnych elementów i ich opcji. Właściwie prawie każdy element można szybko edytowany i ustawiony według upodobania edytując rozmiary, kolory, kroje czcionek lub na przykład rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder jest jedną z najpopularniejszych i często używanych wtyczek do projektowania stron internetowych. Tak samo jak Elementor działa bezpośrednio na podglądzie zawartości strony w czasie rzeczywistym. To w znacznym stopniu przyspiesza tworzenie i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder posiada wiele rozbudowanych opcji, których obsługa nie jest trudna, niekiedy skrypt potrzebuje chwili na wczytanie danych, z powodu czego dodawane zmiany pojawiają się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia tworzenie stron internetowych, dzięki metodzie wskazywania i upuszczania elementów. Praca w czasie rzeczywistym i obszerna liczba możliwości zmieniania treści i stylów sprawia, że jest znacznie bardziej docenianą wtyczką do edycji. Jednym z istotnych elementów Divi, jest zachowanie pełnej historii edycji, dzięki czemu bezprzeszkód można wrócić do wybranego momentu i rozpocząć edytowanie na nowo.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery jest jednym z najstarszych edytorów wizualnych, dlatego często jest już zintegrowany z niektórymi szablonami. Przez wiele lat był poszarzany co sprawia, że teraz posiada bardzo dużo wartościowych możliwości, które pozwolą zbudować profesjonalną stronę. Rozbudowane opcje wpływają jednak na wydajność, dlatego momentami jest bardzo powolny. Mimo to jest prosty w obsłudze i stosunkowo tani.

Strony internetowe Toruń