Chirurgia stomatologiczna zabiegi

Chirurgia stomatologiczna – co warto wiedzieć przed zabiegiem

Przeważająca część osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z litrami lejącej się krwi, ciężkimi operacjami i powikłaniami. Tak naprawdę to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest mocno przesadzone. Chirurgiczne leczenie zębów polega bowiem na nieinwazyjnym wykrywaniu ognisk zapalnych. Ten sposób leczenia jest wsparciem dla leczenia kanałowego i periodontologicznego. Wysokie kwalifikacje i umiejętności współczesnych stomatologów a także nowoczesny sprzęt sprawiają, że leczenie nawet skrajnych przypadków jest łatwe i w pełni bezpieczne. Dzięki współczesnym metodom stomatologicznym, zamiast obawiać się wizyty u chirurga, możemy być pewni, że skutecznie i bezpiecznie unikniemy kłopotów z uzębieniem. Dzięki najnowszym technikom leczenia rozcięcia  goją się szybciej. Nowoczesne metody znieczulenia, np. znieczulenie komputerowe to stuprocentowa pewność, że operacja odbędzie się bez bólu.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi operacjami przeprowadzanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności tzw. zębów mądrości. Chirurgicznie leczy się również zęby zatrzymane w łuku zębowym, lub jeszcze nie wyrżnięte. Przy użyciu operacji chirurgicznych leczy się także wszelkiego rodzaju ropnie, torbiele oraz przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurga stomatologii często przeprowadza się także m. in. resekcji wierzchołków korzeni.

Bardzo ważną kwestią współczesnej stomatologii jest także uzupełnianie ubytków. Jeżeli zamierzamy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy dbać o to, by odpowiednio zagospodarować puste miejsca po usuniętych zębach. W innym wypadku możemy nabawić się deformacji szczęki, zaniku kości oraz innych nieprzyjemności. Zapobiega się tym problemom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Wykonywane są operacje  z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej. Do takich działań należy również wycinanie torbieli twarzoczaszki oraz rekonstrukcja stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy bać się zabiegu?

Wiele osób mocno denerwuje się przed zabiegiem u chirurga stomatologii. Często wyobrażamy sobie bolesny zabieg. Chcąc odpowiednio przygotować się do zabiegu, a także dowiedzieć się co nas czeka, najczęściej poszukujemy informacji na grupach dyskusyjnych. Niestety, nie są to odpowiednie źródła informacji. Wiele osób na grupach dyskusyjnych pisze o ekstremalnych przypadkach- rozchodzące się szwy, obfite krwawienia- takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Współczesna dentystyka jest na bardzo zaawansowanym poziomie, a operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej są rutyną dla każdego wykwalifikowanego dentysty.  Jedyną nieprzyjemnością, która może cię przestraszyć podczas zabiegu chirurgii dentystycznej, to nieco dziwne wrażenia np. w czasie ekstrakcji zębów- ciągnięcie ale absolutnie nie ból! Operacje przeprowadza się przy użyciu mikroskopu. Rozcięte miejsce jest często dezynfekowana za pomocą ozonu, co minimalizuje do zera ryzyko występowania zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Nowoczesne metody znieczulenia są tak różnorodne, że większość pacjentów w momencie podjęcia decyzji ma duży dylemat. Dlatego opłaca się ten temat przemyśleć nieco wcześniej, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu przed zabiegiem.

Nowoczesne gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: Wand, czyli „magiczna różdżka”, sedacja, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także duży wybór formy znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub preparat znieczulający aplikowany za pomocą zastrzyku. Możliwość wyboru jest duży, dlatego można dostosować metodę do indywidualnych preferencji. Osoby, które obawiają się igieł, powinny przeanalizować znieczulenie przy użyciu „magicznej różdżki”- znieczulenie jest dozowane przy użyciu komputera, który w sposób niewyczuwalny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego uczucia bolesnego „wtłaczania” preparatu. Znieczulenie to nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie dedykowane osobom, u których paraliż jamy ustnej wywołuje ataki paniki. Bardzo często wybieranym znieczuleniem jest też gaz rozweselający. Pacjentowi aplikuje się podtlenek azotu z tlenem. Często gaz ma owocowy zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent staje się senny, nieco otępiały, zrelaksowany.

Nim zdecydujesz się na konkretny rodzaj , zastanów się także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do przyjęcia znieczulenia. Najczęstsze przeciwskazania, to stosowanie leków rozrzedzających krew oraz alergie na konkretne preparaty, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również musisz powiadomić o tym dentystę, chociaż zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Po pierwsze zanim udasz się do gabinetu chirurgii stomatologicznej, powinieneś zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię operacja ekstrakcji zęba, należy mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem dobrze jest również zjeść porządny obiad – po zabiegu nie będziesz w stanie jeść przez kilka godzin a na pewno będziesz mocno osłabiony.

Ponieważ operacje chirurgiczne wiążą się z utratą krwi, powinniśmy się upewnić, że przyjmowane przez nas środki nie są rozrzedzające. Nie wolno także pod żadnym pozorem przed zabiegiem pić alkoholu, bo może on spowodować, że znieczulenie przestanie działać.  Dodatkowo napoje alkoholowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć ryzyko krwotoków. Na 12 godzin przed zabiegiem trzeba też zrezygnować z palenia papierosów. Bardzo istotnym aspektem zaplanowania zabiegu jest dostosowanie terminu zabiegu z cyklem miesiączkowym u kobiet. Zabieg nie może się odbyć 2 dni przed początkiem okresu ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane przyjmowaniem silnych leków, które mogą prowadzić do krwotoków.

Istotne jest też zachowanie po zabiegu. Najtrudniejsze będą zazwyczaj 2-3 doby po zabiegu, zanim rana nieco się zasklepi. Po wyjściu z gabinetu, nie wolno nam nic jeść. Silne znieczulenie może cię też otumanić, dlatego nie wsiadaj po zabiegu za kierownicę- możesz spowodować wypadek. Koniecznie pamiętaj o perfekcyjnej higienie jamy ustnej- zęby czyść miękką szczoteczką, omijając miejsca wokół rany. Przez pierwsze dni zrezygnuj z płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Zamiast tego możesz płukać jamę ustną wystudzonym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia lekarska ma działanie dezynfekujące, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego pomoże ci w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po zabiegu. Kilka dni po zabiegu może również występować obrzęk- w takiej sytuacji zastosuj okłady z lodu.

http://www.stomatolog-torun.pl/cennik/