Fizjoterapeuta Toruń radzi: ból pleców a leczenie kręgosłupa

Bóle pleców to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości. Występują one wśród młodych ludzi, a także seniorów. Te przypadłości mogą być spowodowane urazem, niezdrowym trybem życia, ale także zmianami chorobowymi. Jeśli ból kręgosłupa wraca lub jest następstwem jakichkolwiek powikłań (takich jak wypadku samochodowego), pod żadnym pozorem nie wolno tego lekceważyć. Mając na uwadze fakt, że ból może być następstwem zmian chorobowych w ciele, trzeba czym prędzej odkryć powód takiego stanu, zwłaszcza że odkładanie tego problemu może mieć wielki wpływ na jego zaognienie.

Rehabilitacja – metoda leczenia kręgosłupa

Długotrwałe i powracające bóle kręgosłupa są traktowane jako schorzenia. W ich wypadku ucisk jest odczuwalny w obszarze odcinka szyjnego czy w okolicy krzyża. Przeważnie czynnikiem schorzeń jest niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń fizycznych bądź rzeczy związanych z stałymi obowiązkami. W rzeczywistości schorzenia pleców są wywołane przeciążeniem. Przyczyną schorzeń pleców są także bóle strukturalne, inaczej dolegliwości będące efektem naruszenia tkanek, na przykład zerwanie więzadeł, osłabienie mięśni kręgosłupa, uszkodzenie kręgów czy reakcja zapalna. Dolegliwości kręgosłupa może także być rezultatem innej choroby kości, takiej jak na przykład osteoporoza.

Dolegliwości pleców, takie jak przykładowo problemy związane z krążkiem międzykręgowym, można próbować leczyć na różne sposoby. Jednak większość osób nie myśli o tym poważnie i zamiast spotkać się w tej sprawie z ekspertem, decydują się na środki farmakologiczne. Te jednak nie są najkorzystniejszym rozwiązaniem, bo nie eliminują one problemu, a tylko przynoszą tymczasowe ukojenie.

Żeby pozbyć się kłopotów związanych z bólem kręgów mądrze jest skonsultować możliwości leczenia kręgosłupa z dobrym fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta to profesjonalista, który trudzi się fizjoterapią.

Leczenie kręgosłupa poprzez rehabilitację? Tylko z dobrym fizjoterapeutą

Fizjoterapia to termin opisujący zespół form leczenia opierających się na stymulacji ciała poprzez stosowanie bodźców fizycznych, między innymi poprzez rehabilitację. Fizjoterapia czerpie zarówno z technik naturalnych (terapeutyczne kąpiele, ćwiczenia gimnastyczne), jak i z profesjonalnych sprzętów (przykładowo światło lasera).

Aczkolwiek fizjoterapia i rehabilitacja mają wiele ze sobą wspólnego, to nie znaczą one tego samego. W przypadku fizjoterapii idzie o rehabilitacje ruchową, która ma na celu wspomóc techniki kuracji dolegliwości narządów odpowiedzialnych za ruch.

Czym jeszcze zajmuje się fizjoterapeuta?

Wiadomo, że podstawą zapoczątkowania sprawnego leczenia jest odpowiednie rozpoznanie powodu dolegliwości. Dobry fizjoterapeuta umie wyszukać przyczynę bólu a później wdrożyć skuteczną technikę, która pozytywnie wpłynie na stan zdrowia oraz nastrój pacjenta.

Warto zaznaczyć, że fizjoterapeuta pomoże nie tylko w wypadku, gdy konieczne jest leczenie kręgosłupa. Ogólnie fizjoterapeuta wykonuje różnorakiego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne, dobiera właściwe ćwiczenia gimnastyczne i wykonuje masaże, które stosowane są podczas rehabilitacji, kuracji czy po prostu jako zabiegi zapobiegawcze.

Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, fizjoterapeuta ma możliwość poprawić kondycję fizyczną pacjentów, a nawet przystopować pewne zmiany w organizmie, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. W przypadku zapobiegania chorobom fizjoterapeuta jest w stanie odpowiednio rozpoznać problematyczne stany a także wcześniej zacząć im zapobiegać.

Dobry fizjoterapeuta umie również zmobilizować pacjenta, co jest niezwykle znaczące oraz wpływa na skuteczność leczenia. Dzięki jego działaniom pacjenci są zdecydowani, aby zastosować się do zaleceń fizjoterapeuty i regularnych ćwiczeń, również w wypadku, kiedy są one ciężkie.

A warto pamiętać, że wydajność kuracji zależy nie wyłącznie od wiedzy fizjoterapeuty, lecz również od zaangażowania, jakie inwestuje w to pacjent. Bez obopólnej pracy, leczenie może być nieefektywne. Na szczęście fizjoterapeuta to osoba, która stawia na rozmowę z pacjentem i wspomaga na każdym etapie rehabilitacji.

Fizjoterapeuta a motywacja w rehabilitacji

Dolegliwości pleców w tym ból krzyża, to dolegliwość charakterystyczna dla ludzi które mają siedzący styl pracy czy wykonujących pracę fizyczną. Nieprawidłowa pozycja w trakcie pracy, wynikająca z nieprawidłowego doboru krzesła czy parogodzinne dźwiganie ciężkich przedmiotów, mogą przyczynić się do powstania urazów, w tym też dyskopatii.

Zatem należałoby co określony czas skonsultować się z fizjoterapeutą, który po wykonaniu badań i rozmowy zweryfikuje stan naszego zdrowia.

Dobry fizjoterapeuta w Toruniu

Nie powinno się lekceważyć problemu schorzeń pleców. Więc jeśli szukasz więcej informacji na temat technik leczenia kręgosłupa lub chcesz znaleźć się u dobrego fizjoterapeuty w kujawsko-pomorskim, kliknij w link obok fizjoterapeuta Toruń.