Implanty zębów - czy warto je mieć? Stomatolog dentysta implantolog

Implant zębowy w gabinecie – w jakich sytuacjach warto?

Implanty zębowe zastępują przerwy w przypadku straty zębów i są jednym ze znanych i trwałych wypełnień protetycznych. Po dobrze wykonanym leczeniu korzeń implantu dentystycznego jednoczy się z tkanką kostną, a umieszczona na nim korona do złudzenia przypomina naturalne zęby.

Korzystając z implantów da się zastąpić nie tylko pojedyncze braki, ale nawet komplet zębów. Implanty są też idealnym podłożem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z najpopularniejszych zalet implantów zębów jest ich wytrzymałość. Zdaniem dentystów poprawnie umieszczony implant może wystarczyć właściwie całe życie. Zgrane z tkanką kostną, mimo upływu czasu nie tracą swojej jakości, nie niszczą się i nie sprawiają kłopotów. Obok tego zastosowanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty stomatologiczne nie zmieniają miejsca i nie dopuszczają do tego, aby np. założona na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant dentystyczny?

W głównej mierze implantów dentystycznych nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani u osób z chorobami związanymi z krzepliwością krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również trwający nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci oraz osób do 16 roku życia, ze względu na wciąż trwający proces rozwoju szczęki.

Sporo przeciwwskazań nie wyklucza całkowicie możliwości wszczepienia implantów dentystycznych, ale powinny być one omówione ze stomatologiem. Są to na przykład osoby walczące wadami serca,chorobami psychicznymi czy z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem wymagają również ludzie, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?

Implanty dają sporo możliwości przywrócenia piękna uśmiechu. Niekiedy zdarza się, że pacjent wymaga zastąpienia kilku zębów, a czasami pełnego łuku.

Stomatolog protetyk ma dostępnych kilka rozwiązań, choć obecnie z reguły wybieranymi metodami są wszczepienie implantów albo użycie tradycyjnej całkowitej protezy. O ile te sposoby skutecznie radzą sobie z bezzębiem, posiadają swoje minusy i plusy. Czasami korzystanie z protezy może okazać się niewłaściwe przez np. nieodpowiednie warunki anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy niestety służą tylko kilka lat. Co kilka lat powinno się kupić nową protezę, ponieważ z czasem są mniej dopasowane, jak na początku.

Wszczepienie implantów stomatologicznych z kolei zajmuje większą ilość czasu z uwagi na na potrzebę osadzenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale za to implant może przetrwać do końca życia. Zaaplikowany implant przed założeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi scalić się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Głównym założeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Ten typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej wymagających zadań stomatologa zajmującego się leczeniem kanałowym, ale większość zabiegów daje oczekiwane rezultaty. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze parę lat temu musiały być przeważnie usuwane.

Z kolei implanty budową przypominają naturalne zęby, a oprócz tego nie ulegają zniszczeniu, jeśli pacjent właściwie dba o higienę , implanty dentystyczne służą do końca życia. To sprawia, że nie ma potrzeby martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz ekstrakcja mocno zepsutego zęba i zastąpienie go implantem , jest zwykle rozwiązaniem znacznie zyskownym.

Implanty zębów

Na co uważać po zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego?

W pierwszych dniach najlepiej nie spożywać bardzo ciepłych potraw oraz przenieść się na dietę półpłynną. Nie powinno się korzystać ze części jamy ustnej. Niewskazane jest również dotykanie placami i językiem operowanego miejsca, by nie doprowadzić do podrażnień lub zakażenia. Należy rzucić palenie, ponieważ wstrzymują proces gojenia się dziąseł. Obok tego przez okres  mniej więcej miesiąca nie powinno się wykonywać fizycznego wysiłku.

Szczególnie ważne w takiej sytuacji jest wypełnianie zaleceń stomatologa. Koniecznie jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, gdy tylko zauważy się niepokojące objawy.

Używanie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko zgodnie z wytycznymi lekarza dentysty. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez decyzji dentysty może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Warto również przemywać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Mają one działanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób dbać implant ?

O implanty zębów powinno się troszczyć się podobnie do tego, jak o prawdziwe zęby. Fundamentem jest codzienne szorowanie przynajmniej dwukrotnie na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębów nie ulegają próchnicy ani korozji, najlepiej troszczyć się o nie z równie szczególną uwagą. Bez mycia zębów po posiłkach pozostałości pokarmów będą odkładać się przy linni dziąseł. To jest początkiem stopniowego obniżania się dziąseł. W tym przypadku zwykle odsłania się  tytanowa śruba implantu , w ten sposób tracąc swoje piękno. Obok tego trzeba co najmniej 2 razy na rok odwiedzić gabinet stomatologiczny na wizytę kontrolną.

Sprawdź nasze usługi: implantologia