invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat

Invisalign – niewidoczny aparat ortodontyczny

Nakładki zębowe Invisalign to innowacyjna technologia korekcji wad zgryzu. Niewidzialne nakładki dotarły do Polski Ze Stanów Zjednoczonych i obecnie są w ofercie wielu ortodontów w Toruniu. Przezroczysty aparat Invisalign to idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą uniknąć leczenia tradycyjnym aparatem na zęby.

ortodoncja toruń

Co to jest właściwie Invisalign?

Aparat na zęby Invisalign koryguje wadę uzębienia z użyciem przezroczystych nakładek, czyli alignerów, które tworzy się ze wyspecjalizowanego materiału termokurczliwego. W porównaniu do klasycznych aparatów zębowych, Invisalign nie jest aparatem stałym. Pozwala to na wygodne noszenie oraz zapewnia większą elastyczność. Nakładki na zęby Invisalign można wyjąć przed posiłkiem. Ważne jest, aby aparat trzymać na zębach 22 godziny w ciągu dnia. Co więcej, sama korekcja nakładkami na zęby Invisalign trwa szybciej niż w przypadku tradycyjnych aparatów .

ortodoncja toruń

Niewidzialny aparat na zęby – w jaki sposób to działa oraz jaki jest przebieg całego leczenia?

Aparat zębowy Invisalign leczy wady zgryzu przez specyficzny nacisk na wybrane zęby. Noszony przed odpowiednią ilość czasu sprawia, że zęby stopniowo zaczynają się przemieszczać. Niewidzialne nakładki ortodontyczne – alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki cykliczny proces noszenia i wymiany trwa tak długo, kiedy wada uzębienia pacjenta zostanie zupełnie skorygowana.

Przebieg leczenia rozpoczyna się od diagnostyki w gabinecie ortodonty. Ortodonta uzyskuje wywiad od pacjenta oraz przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne. Następnie pobiera zdjęcia RTG oraz wycisk szczęki. W trakcie wizyty konsultacyjnej pacjent otrzymuje również komputerowy model uzębienia, który pozwala dostrzec efekt procesu korekcji aparatem na zęby Invisalign ortodoncja toruń.

Na podstawie utworzonego modelu cyfrowego ortodonta toruń wręcza pacjentowi zestaw niewidzialnych nakładek na zęby, które pacjent nosi zgodnie z zaleceniami ortodonty. Ortodonta wyznacza też długość trwania korekcji uzębienia pacjenta.

Kontrole w gabinecie ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, a więc są dużo rzadsze niż w przypadku leczenia tradycyjnym aparatem ortodontycznym. W trakcie trwania takiej wizyty ortodonta zweryfikuje postępy w leczeniu i wręczy pacjentowi kolejne nakładki ortodontyczne.

Jakie są zalety płynące z korekcji aparatem na zęby Invisalign?

Bez wątpienia największą korzyścią leczenia Invisalign jest przezroczystość samych nakładek ortodontycznych. Nakładki trzymane na zębach są praktycznie wcale niewidoczne dla otoczenia. Dodatkowo aparat ortodontyczny można zdjąć przed posiłkiem, jak i również np. przed jakimś istotnym wydarzeniem.

Czas trwania korekcji jest znacząco krótszy niż leczenie tradycyjnym aparatem na zęby. Jeżeli wada zgryzu jest znikoma, leczenie może trwać jedynie kilka miesięcy.

Nakładki zębowe Invisalign to też wyjątkowa wygoda i komfort noszenia. Alignery zostały stworzone ze wyspecjalizowanego materiału termokurczliwego, a więc są pozbawione metalowych elementów. Powoduje to, że ryzyko otarć czy zranień jest minimalne.

Poprzez swoją mobilność, nakładki na zęby Invisalign bez problemu można utrzymać czyste. Najskuteczniejszym działaniem podczas czyszczenia aparatu jest użycie własnej szczoteczki do zębów. Aparat ortodontyczny Invisalign trzeba myć po każdym posiłku. Co ważniejsze, pacjent nie potrzebuje modyfikować własnych nawyków czyszczenia zębów. Wystarczy zdjąć aligner przez myciem zębów.

Noszenie aparatu ortodontycznego na zębach nie powoduje, że pacjent ma problemy w trakcie mówienia. Takie problemy mogą pojawić się w początkowych dniach od rozpoczęcia noszenia.

ortodoncja toruń

Jakie wady leczy się przy pomocy aparatu zębowego Invisalign?

Leczenie niewidzialnymi nakładkami ortodontycznymi Invisalign sprawdza się w przypadku zarówno skomplikowanych wad uzębienia, jak i tych delikatnych wad. Leczenie polecane jest w szczególności polecane osobom zmagającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem albo stłoczeniem zębów.

Przerwy między zębami

To małe lub znaczne przerwy między wybranymi zębami. Wada pojawia się, podczas gdy szczęka jest zbyt obszerna w porównaniu do zębów.

Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy pojawia się, podczas kiedy pacjent zamyka usta, a wtedy wybrane zęby dolne zakrywają zęby na górze. Taka wada powoduje, że zęby ocierają się o siebie, powodując widoczne uszkodzenia.

Zgryz głęboki

To wada, która objawia się zbyt mocnym nachodzeniem zębów górnych na zęby dolne. Efektem są liczne problemy, takie jak zużycie się zębów lub ból w szczęce. Jeżeli wada nie jest leczona u ortodonty, może to prowadzić całkowitego starcia zębów na dole oraz ich martwicy.

Przodozgryz

Przodozgryz to wada odwrotna – to zachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która wyróżnia tą wadę jest wysunięcie zębów dolnych do przodu. Przeważnie jest to problem samej żuchwy, czyli dolnej szczęki, która jest wysunięta za bardzo do przodu.

Stłoczenie zębów

Tę nieprawidłowość odznacza szczęka, która nie potrafi zmieścić wszystkich zębów. Pacjent, który boryka się z tą wadą, nie ma wystarczającego miejsca w żuchwie na zmieszczenie wszystkich zębów na łuku zębowym.

ortodoncja toruń