Protetyka – w trosce o poprawę komfortu życia

Zęby w kształcie litery „V”, boskie proporcje a kondycja psychiczna

W pierwotnych plemionach indiańskich z rozmysłem wdrażano metody zniekształcania zębów, żeby wiadomo było „kto jest kim”. Wygląd zębów przynależał zatem do szczegółów charakteryzujących daną jednostkę pod względem inherencji grupowej oraz posiadanego w hierarchii miejsca. Podobnie kwestia miała się u innych zbiorowości, które za pomocą tatuaży, nacięć, obręczy albo kolczyków, pragnęły odróżniać się na tle innych. Jak pisze Mariusz Pryliński w Estetyce białej i czerwonej: „… w Zambii szczep Tonga hołduje zasadzie usuwania kobietom w okresie dojrzewania czterech siekaczy szczęki, co ma sprawić, że tak okaleczona osoba będzie niezwykle silna”. Antyczni Grecy mierzyli ludzkie ciało pod względem proporcjonalności Panowała zasada „złotego podziału”, która była ściśle związana z boskimi proporcjami. Chodzi w tym przypadku o określone zależności matematyczne pomiędzy dowolnymi odcinkami. Na bazie wykonanych badań szybko przekonano się, iż rozumowanie Greków było właściwe. Przyjmuje się je zatem we nowoczesnej dentystyce. Wstępne próby w odniesieniu do odontologii , mającej zapewnić olśniewający uśmiech, podjęto w XIX wieku. Dostrzeżono duży wzrost samoakceptacji, nastroju ,a także stopnia satysfakcji w relacjach z innymi u pacjentów, których zęby nie posiadały dużej ilości przebarwień czy uszkodzeń. Również współcześnie proces ożywiania naturalnej bieli zajmuje naczelne miejsce pośród licznych zabiegów.

Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne

Każdy z nas planuje posiadać silne , a także białe zęby. Wspaniały, bezpośredni, rozłożysty uśmiech jest wyróżnikiem nie tylko świetnej formy cielesnej ukazuje między innymi naszą dietę, a też naszą wizytówką podczas spotkań face to face – na rozmowie kwalifikacyjnej bądź z istotnym klientem. Wystarczy wyimaginować sobie modelowy scenariusz: niestara, ładna dziewczyna zagląda do cukierni. Zajmuje wskazany stolik, po czym dołącza do niej kelner z menu. Ona uśmiecha się i w tymże czasie widać u niej mocną próchnicę, martwicę wszystkich zębów bądź co gorsze – ich nieobecność… Ta wesoła historia jest idealnym przykładem tego, czego wszyscy wolą uniknąć. Atrakcyjne są niedrogie metody wybielania zębów, m. in. zestawienie sody oczyszczonej z wodą utlenioną, co może zniszczyć szkliwo. Nim jednak zaczniemy żarliwie szczotkować zęby na własną rękę skomponowanym „eliksirem”, jesteśmy zobowiązani zweryfikować czy nie doznamy uszczerbku na zdrowiu. A także – czy nie ma symptomów groźniejszego stanu chorobowego, który podlega leczeniu? Wyłącznie specjalista jest w stanie dokonać trafnej diagnozy i zaproponować właściwą terapię. Nowatorskim sposobem wybielania jest używanie past wybielających do zębów oraz specjalnych pasków. Te produkty mogą nie przyczynić się do utrzymywania się wyników, jakich się spodziewamy – natychmiastowego, profesjonalnego i długofalowego wyeliminowania przebarwień. Jeśli taki jest prymarny cel, dobrze jest umówić się na wizytę do stomatologa, który oceni stan zębów, wypełni ubytki, uwolni zęby od wszelkich zanieczyszczeń przed zabiegiem. Bo tego rodzaju zabieg opiera się na naświetleniu zębów z wykorzystaniem lampy albo lasera oraz specjalnego żelu. Jest nieinwazyjny jakikolwiek sprzęt medyczny nie jest wkładany do środka ciała i w 100% bezbolesny.

Szeroki wachlarz współczesnych technik stomatologicznych

Dzięki gwałtownemu rozwojowi protetyki można zrekonstruować utracone zęby, jak również całą szczękę. Chodzi o przywrócenie wyjściowych funkcji zgryzowi oraz zagwarantowanie mu ładnego wyglądu. W trakcie wizyty lekarskiej zostaniemy poinformowani w zakresie przyjętych strategii uzupełnienia nielicznych braków w uzębieniu lub odtworzenia całego łuku zębowego. Obecnie nie ma żadnych komplikacji z tym, żeby szybko i fachowo wykonać między innymi częściową koronę zęba (ceramiczną lub biokompatybilną) czy dobrej jakości protezę, bazującą na implantach, którą stosuje się przy bardziej rozległych brakach w uzębieniu. Licówki ceramiczne są bezkonkurencyjnym planem na uzyskanie perfekcyjnego uśmiechu dla tych, którym pozostał fragment zęba albo szkliwo jest nierówne. Są mało podatne na ścieranie oraz do złudzenia przypominają prawdziwe zęby. Technika Inlay – Onlay, inaczej adhezyjna odbudowa ceramiczna (BPR), pomaga wymienić rozległą amalgamatową plombę na wypełnienie w kształcie korony. Tzw. bonding to proces, podczas którego robi się delikatne poprawki: likwidowania znacznych odległości między zębami bądź zniwelowania uszkodzeń szkliwa. Technologie protetyczne oparte są w dzisiejszych czasach na informatyce i dzięki temu powstają coraz nowsze sposoby powstawania materiałów i ich obróbki. Duża ilość osób pamięta jednak jak w generalnym użyciu było złoto. Wielość możliwości sprawia, że stomatolog musi wybrać tą najlepszą w konkretnym przypadku, nie poddając się zarazem wpływowi reklamy.

Jeśli jesteś zainteresowany skutecznymi metodami wybielania zębów, zapraszamy Cię na naszą stronę, gdzie odkryjesz bardziej szczegółowe informacje na temat popularnych zabiegów estetycznych: Protetyka.