Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Radiologia w stomatologii

Prześwietlenie RTG zębów w gabinecie stomatologicznym

Radiologia w gabinecie stomatologicznym służy głównie szczegółowej diagnozie . Stomatolodzy wykonują prześwietlenia radiologiczne, by mogli zdobyć potrzebne informacje dotyczące umiejscowienia i zdrowia zębów w jamie ustnej. Zazwyczaj pozwala to na uwidocznienie dolegliwości, niedostępnych dla oka, w czasie zwyczajnego przeglądu kontrolnego.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to nic innego jak rentgen zębów. Zazwyczaj takie prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, znane też jako zdjęcie punktowe obejmuje obraz 2-3 zębów. Wartością zdjęcia punktowego jest to, że dokładnie ukazuje poszczególne zęby, dzięki czemu umożliwia dentyście diagnozę. Z kolei zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne odsłania pełen komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne pokazuje umiejscowienie zębów względem szczęki oraz względem siebie i zdjęcie cefalometryczne, boczne, co przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

Wskazania do badań rentgenowskich w dentystyce

RTG zębów u dentysty przeprowadza się dla odmiennych specjalizacji w dentystyce. Przeważnie, specjalistycznego skorzystania z radiologii, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

RTG zębów zdaje egzamin diagnostyce chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne zaliczają się także jako bazowy element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają uprzedniego określenia położenia zębów. Za pomocą tego ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk ocenia, jak rozległą przerwę powstałą na skutek utraty zęba albo zębów, należy uzupełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi lub doznał urazów mechanicznych zębów lub szczęki, dentysta także kieruje go na przeprowadzenie badań radiologicznych. Rentgen zębów uwidacznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże narzędzie, jeżeli ugrzęzło ono w kanale zęba, a ponadto jest przydatnym krokiem w diagnostyce zmian nowotworowych.

Zazwyczaj dentysta zleca powtórzenie zdjęć RTG po zakończeniu leczenia, żeby sprawdzić jego rezultat.

Jak wygląda RTG zębów w gabinecie stomatologicznym?

Obecnie w wielu gabinetach dentystycznych wykonuje się badania RTG na miejscu na jednym spotkaniu w czasie wizyty. To duże uproszczenie dla pacjentów, dlatego że nie mają potrzeby zapisania się na nową wizytę, ani specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Plusem jest to, że zrobienie zdjęcia RTG zębów nie wzbudza dyskomfotu i nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Wolno normalnie zjeść coś, wypić i zarzyć swoje lekarstwa.

Obowiązującym wymaganiem przed badaniem rentgenowskim zębów jest pozbycie się wszelkich metalowych przedmiotów z obszaru twarzy i szyi. Dlatego na RTG u dentysty lepiej przyjść bez biżuterii i spinek, a tuż przed badaniem należy ściągnąć okulary, protezy oraz aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u dentysty trwa zaledwie kilka sekund, tym bardziej, że przy rozwoju technologicznej, zazwyczaj jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Mimo to dentysta, wykonujący RTG rozmawia z pacjentem oraz informuje go o kolejnych etapach zabiegu.

Prześwietlenia rentgenowskie wywołują niepokój, pod względem promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, wpływa na organizm, natomiast nie trzeba się martwić, dlatego że w czasie robienia zdjęcia RTG zębów u dentysty, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Ciało pochłania bardzo małą dawkę, a do tego każdy pacjent ubiera specjalny fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie wykonywać RTG bardzo często, co najwyżej raz na pół roku, z tego względu warto pamiętać, kiedy robiło się je ostatnio. Zdjęć RTG powinny omijać kobiety w ciąży, bez różnicy, czy mają je mieć wykonane dla dentysty czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest konieczne lepiej, by ciężarna odpuściła badania.

Zalety cyfrowego RTG w stomatologii.

Z racji tego, że RTG zębów można przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym w metodą cyfrową, dobrze wymienić plusy takiego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika RTG pełniła klisza, która zazwyczaj zajmowała znaczną ilość miejsca i mogła szybko ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej nie ma takich problemów, dlatego że pliki można umieścić w komputerze. To potrzebna zaleta, dlatego że pozwala ona na podawanie zdjęcia radiologicznego w dowolne miejsce, bez przymusu noszenia pełnej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może spojrzeć na nie i swobodnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest o wiele wytrzymalsze, bo ciężko je uszkodzić.

Warto wspomnieć, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest precyzyjne i świetnie sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Dentysta Toruń