MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Zabiegi stomatologiczne – wstawienie mostu protetycznego

Utrata zęba równa się z potrzebą jego odbudowy, żeby nie doszło do kolejnych dolegliwości. Przyległe zęby i zęby naprzeciw wymagają podparcia, inaczej one także mogą zacząć się chwiać,  a w rezultacie wypadać. Dlatego zalecane jest błyskawicznie uzupełnić przerwę. Jednym z przeważnie wykorzystywanych w stomatologii protez, są mosty protetyczne. By móc zastosować most protetyczny, w jamie ustnej muszą wciąż mieścić się zęby, które zostaną oparciem dla filarów mostu. Taki typ uzupełnienia może więc być używany kiedy luka mieści się między zębami sąsiednimi. Znaczącym atutem tego rozwiązania jest to, że da się w ten sposób wymienić do nawet trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, dlatego są o wiele bardziej komfortowe od protez ruchomych. Choć duża część pacjentów obawia się drobinek jedzenia wchodzących pod most, dentyści zapewniają – nie ma powodów do zmartwień, dlatego że odpowiednio dobrany most temu zapobiega i pokarm nie przedostaje się do środka. Warto przemyśleć wybór mostu protetycznego, dlatego że jest to wygodne oraz estetyczne wypełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się bardzo prostą budową. Skonstruowany jest z dwóch filarów, które umieszcza się na sąsiadujących z luką zębach i z przęsła, jakie zasłania brak zęba. Są 2 typy mostów protetycznych. Taki najbardziej powszechny aplikuje się na uprzednio graniczące zęby, ewentualnie bywa też tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami są implanty stomatologiczne. Ten typ mostu jest bardzo wytrzymały oraz wykorzystywany w większości gabinetów dentystycznych. Bywają jednak miejsca, w których koronę uzupełniającą wyrwany ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Taka technika jest rzadziej używana, dlatego że jest bardziej nietrwała i da się nią zastąpić zaledwie pojedynczy ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne dentystyczne tworzone są z kilku oddzielnych materiałów. Całkowicie estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w których tak samo most jak i jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Równie często zakładane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej – z reguły ze stali, a czasem na prośbę pacjenta ze złota. Mniej trwałe oraz mniej estetyczne są wykonane z kompozytu (tworzywa, z jakiego robione są plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Wykonanie mostu protetycznego polecane jest szczególnie tym pacjentom, którzy planują trwale odbudować brak po utracie zęba lub zębów, lecz nie mogą decydować się na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, żeby wyeliminować widoczną lukę oraz zahamować postępujące przesuwanie się zębów sąsiednich i wstrzymać utratę kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to ciężka sprawa, ponieważ wpływa nie tylko na samo zdrowie jamy ustnej, ale też wygląd twarzy, jaka może przez to wyglądać starzej. Wypełnienie luki po zębie w gabinecie dentystycznym działa w ten sposób, że przywracamy właściwy rozkład sił podczas żucia i prawidłowe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Tą techniką zmniejszamy ryzyko pojawienia się chorób przyzębia i dziąseł ze względu na zbierające się w luce resztki jedzenia. Głównym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, jaki należy spełnić, żeby dentysta mógł zaaplikować most protetyczny jest odpowiednia ilość i jakość filarów do podtrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, żeby obciążenie nie doprowadziło do ich wczesnego zepsucia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Podstawowym etapem każdego leczenia dentystycznego jest pełna diagnoza oraz badania, które pomogą dentyście uznać, czy założenie mostu protetycznego jest możliwe, mając na uwadze zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeśli dentysta nie wskaże żadnych ograniczeń, będzie mógł przejść do działania. Gdy zgodnie z planem podstawami mostu protetycznego mają być sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przygotować. Według tego dentysta musi je oszlifować, żeby później możliwe było idealne dopasowanie mostu. Pomimo obaw wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, dlatego że odbywa się w obrębie szkliwa. Szlifowanie nie narusza struktury zębów, a przeprowadzający go dentysta zawsze wie, jakie części zęba może poddać szlifowaniu. Zabieg szlifowania nie będzie potrzebny przy założeniu mostu na implantach. Kiedy zęby będą już przygotowane, następnym krokiem zakładania protetycznego mostu jest zebranie specjalnych wycisków. Na ich bazie, dentysta protetyk zaprojektuje idealnie dobrany most. W czasie, kiedy w pracowni protetycznej powstaje indywidualny most protetyczny, dentysta zakłada most tymczasowy, jakiego przeznaczeniem jest osłona przygotowanych zębów. Kiedy finalnie most zostanie przygotowany, dentysta dopasowuje go do jamy ustnej, a następnie zakłada na stałe.

Mosty protetyczne – główne zalety zakładania

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz estetyka. Dzięki nim możemy odzyskać kilka zębów jednocześnie oraz odzyskujemy wszelkie funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu i zupełny komfort.