Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Kierowca karetki – kursy, szkolenia, doskonalenie jazdy

Na czym polega zawód kierowcy karetki?

Nie istnieje prawdopodobnie osoba, która nie zaobserwowałaby karetki jadącej na sygnale. Nie tylko z powodu charakterystycznego dźwięku, który wywołuje na ulicy, lecz też ze względu na powagę sytuacji. Karetka na sygnale oznacza albowiem jedno: w środku jest ktoś wymagający pilnie pomocy, bowiem zagrożone jest jego zdrowie lub życie. Sanitariusze – rzeczywiście – są niezbędni, jednak kierowca karetki także odgrywa ważną rolę. Co faktycznie robi? Innymi słowy: czym naprawdę zajmuje się ktoś, kto pozostaje za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Głównym jego celem jest zawożenie schorowanych osób, które potrzebują natychmiastowej pomocy bądź rehabilitacji, do szpitala bądź innej instytucji służby zdrowia. Dostarcza także wyroby medyczne, które potrzebują szczególnych warunków przewozu. Kierowca pogotowia przejmuje wezwania od pracowników dyspozytorni. To oni informują go, w jakie miejsce musi się bezzwłocznie udać, ile osób wymaga pomocy etc. Jeśli jeździ indywidualnie oraz trafi na wypadek, jest upoważniony udzielić rannym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga również ratownikom medycznym umieszczać poszkodowanych w karetce (przy pomocy noszy).

Jakie obowiązki ciążą na kierowcy karetki?

Niewątpliwie oprócz zapewnienia pomocy osobie poszkodowanej, egzekwuje się od kierowcy pogotowia, by rezygnował z ryzykownych manewrów na trasie. Kluczowym celem jest nieszkodzenie choremu, który jest transportowany do szpitala. Kierowca prowadzący sanitarkę jest zobowiązany do utrzymania jej w odpowiednim stanie technicznym, w porządku i w gotowości do bezzwłocznego wyjazdu do osoby potrzebującej. Na każdym kroku musi obowiązkowo podtrzymywać łączność ze stacją medyczną. Kiedy podąża już karetką, musi dosyć wcześnie zasygnalizować innym kierowcom, że wyrusza z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o alarmy dźwiękowe i wizualne. Każdy kierowca sanitarki musi koniecznie wcześniej ukończyć specjalistyczny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, by móc w ogóle podjąć pracę w owym zawodzie. Takie zajęcia są przygotowywane przez ośrodki doskonalenia kierowców. Trzeba mieć prawo jazdy z właściwej kategorii, skończone 21 lat, pismo od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się zręcznością w prowadzeniu pojazdu, jak również mieć właściwe dyspozycje emocjonalne.

Czy opłaca się robić kurs na kierowce pogotowia?

Wszystko zależy od tego, czego się spodziewamy po owym zawodzie. Warto na początku upewnić się, że mamy wystarczającą znajomość warunków w jakich się go wykonuje. Kierowca karetki styka się z chorymi zakaźnie, dlatego pogorszyć się może też jego zdrowie. Ponadto jest wystawiony na głęboki stres w czasie prowadzenia pojazdu. Istnieje spore ryzyko, że będzie sprawcą wypadku jadąc z osobą chorą z ogromną prędkością. Z drugiej strony kierowcy współdziałają przy wnoszeniu chorych do szpitala albo bliźniaczych instytucji. Może to prowadzić do urazów rąk, barków lub pleców. Co ważne – praca w zasadzie nie odbywa się w typowych godzinach. Tu raczej pozostaje zmierzyć się z systemem 12-godzinnym. Dodatkowym podłożem stresu są przykre przypadki życiowe pacjentów, z jakimi kierowcy sanitarek mają kontakt systematycznie.

Nierzadko mocno wpływa to na ujemne usposobienie, jest powodem melancholii lub co najmniej zaniżonego nastroju. Bez wątpienia trzeba zrealizować kurs na kierowcę karetki wtedy, gdy mamy gwarancję, iż pochłania nas tylko niniejszy zawód i jesteśmy odporni emocjonalnie.

Na jakie niedogodności są wystawieni kierowcy sanitarek?

Przeważnie na nadmierny hałas (syreny sygnalizacyjne), kontakt z izotopami radioaktywnymi (istnieje opcja napromieniowania), wypadki (np. prowadzenie ambulansu z dużą prędkością, przecinanie skrzyżowań mimo czerwonego światła), kłopotliwe efekty działania środków sterylizujących, drobnoustroje chorobotwórcze (które potrafią rozmnażać się, m in. we krwi), przesadzony wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję w trakcie prowadzenia sanitarki, noszenia pacjentów. Niezwykle ważnym (oraz jednocześnie negatywnym) czynnikiem jest styczność z umierającymi pacjentami bądź zmarłymi, co intensyfikuje zasadniczo poziom napięcia emocjonalnego. Kierowca karetki może także ulec odrębnym urazom, np. tym, jakie sprowokują sami chorzy. Często tak jest w przypadku poszkodowanych chorych psychicznie.

O czym trzeba pamiętać?

Comiesięczne wynagrodzenie kierowcy ambulansu oscyluje w obrębie 3.000 zł brutto oraz jest uzależnione od różnorodnych czynników, przykładowo lat pracy, możliwości finansowych szpitala albo regionu. Przełożony zwraca specjalną uwagę na wiedzę oraz zdolności, które pracownik mógł zdobyć wcześniej na podobnym stanowisku. Uprawnienia do prowadzenia karetki można uzyskać tylko na specjalnym kursie, a pracodawcy spoglądają na nie łaskawym okiem. Przeważnie do realizowania tego zawodu jest niezbędne średnie wykształcenie oraz korzystnie ocenione psychotesty. Każde zlecenie kierowcy karetki jest pracą indywidualną, inaczej mówiąc, iż wyłącznie osoba prowadząca taki pojazd jest za niego zupełnie odpowiedzialna. Chcesz wiedzieć więcej o szkoleniach dla kierowców sanitarek? Kliknij tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców