Kurs na pojazdy uprzywilejowane - szkolenie w ośrodku odtj

Kurs na pojazdy uprzywilejowane

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych potrzebują odpowiednich uprawnień. Zgodnie z przepisami prawa potrzebne jest tradycyjne prawo jazdy właściwej kategorii, zezwolenie Starosty, a także potwierdzenie odbycia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Co więcej konieczne są pozytywne wyniki badań lekarskich oraz psychologicznych, które potwierdzą zdolność kierowania pojazdami. Pełne szkolenie zapewnia zdobycie wszystkich dokumentów. Dla osób, które posiadają już uprawnienia wcześniej dostępne są uzupełniające szkolenia, które powiększą posiadane umiejętności. Żeby podjąć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się. Podstawowym wymaganiem obok posiadania podstawowego prawa jady danej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Same lekarskie badania można odbyć po zakończeniu szkolenia lub w jego trakcie.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane interesuje głównie osoby, które planują kierować tymi pojazdami w ramach pracy w służbach publicznych. Zawód kierowcy pojazdu uprzywilejowanego łączy się z większym ryzykiem kolizji. Zgodnie z kodeksem drogowym są sytuacje, gdy pojazd uprzywilejowany nie musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach nie musi zwracać uwagi na sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy czym wymagane jest zachowanie przede wszystkim ostrożności. Ze względu na to kierowca musi wykazywać się szybką reakcją, zdolnościami oraz opanowaniem. Dzięki temu uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych wlicza się te, które wysyłają błyskowe, niebieskie sygnały świetlne oraz dźwiękowe sygnały o zmiennym tonie. Na przykład są to pojazdy policji, straży miejskiej, pożarnej lub gminnej. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego to są również pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie zainteresuje kierowców chcących podjąć pracę w Straży Granicznej, Służbie Celnej, oraz innych służbach bezpieczeństwa. Mając te uprawnienia można również kierować bankowozy oraz pojazdy przewożące wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do pracy w tym charakterze.

Program szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane był ułożony , aby nastawił kierowcę na ekstremalne sytuacje drogowe oraz wyjeżdżania z nich bez kolizji. Poznając techniki ekstremalnej jazdy, kierowca zachowuje większe bezpieczeństwo na równi swoje, jaki i pasażerów albo innych osób potrzebujących pomocy. Szkolenie pokazuje ekstremalne sytuacje, kiedy możliwa jest utrata panowania nad pojazdem. Dzięki niemu kierowcy doskonalą swoje zdolności, które są niezbędne do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane dostępne jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E oraz w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla każdego kierowcy, z kolei szkolenie uzupełniające zostało skierowane dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W skład szkolenia wliczają się zajęcia teoretycznie i praktyczne oraz egzamin wewnętrzny. W tematach, jakie są w zajęciach teoretycznych są skutki i mechanizmy wypadków drogowych, podstawy psychologiczne uprzywilejowanego transportu oraz kierowanie pojazdem w specjalnych warunkach. Istotnym segmentem jest również utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Z kolei zajęcia praktyczne polegają na ćwiczeniach na płytach poślizgowych.

Zaliczenie zajęć teoretycznych i praktycznych oraz końcowego egzaminu, skutkuje osiągnięciem zaświadczenia, które będzie bazą do uzyskania prawa do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia równa się z ukończeniem szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po wypełnieniu wszystkich formalności kierowca posiada uprawnienia do pracy na stanowisku kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przed szkoleniem na pojazdy uprzywilejowane

Kierowca chcący zaliczyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi uprzednio ukończyć 21 lat oraz prawo jazdy odpowiedniej kategorii. To wszystkie wymagania wstępne. Najłatwiejszą formą wpisania się na szkolenie, jest przesłanie formularza zgłoszeniowego. Potrzebne szkoleniowe materiały oraz egzaminy gwarantuje ośrodek szkolenia. Również wykonanie badań psychologicznych oraz lekarskich dostępne jest w ofercie.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego kompleksowo przygotowuje oraz przekazuje profesjonalną wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze szkoleniowców. Instruktorzy opierają się na wiedzy i latach doświadczeń, które szczegółowo przekazują kursantom. Utworzony program szkolenia za pomocą świetnej organizacji oraz użyciu nowoczesnych narzędzi i technologii przygotowuje kierowców do kierowania pojazdem w ciężkich warunkach. Nauka zgodna z obowiązującymi normami, świetne warunki nauczania oraz przygotowana kadra instruktorów znających profesjonalne techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane podstawą bezpiecznej jazdy oraz odpowiedzialnego poruszania się w ruchu drogowym w każdej, nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane