Prawo Jazdy Torun - Szkoła jazdy Torun - Kursy jazdy Torun - Kurs na prawo jazdy kat b Torun - Kurs na prawo jazdy kat c Torun

Najważniejsze kategorie prawa jazdy

Prawo jazdy to współcześnie dokument obowiązkowy. Pomaga nam w znalezieniu pracy (wielu pracodawców twierdzi, że w procesie poszukiwania pracownika bierze pod uwagę czy określony aplikant posiada prawo jazdy) i powiększa nasz własny komfort. Mamy możliwość zobaczyć, ze obecnie bardzo dużo młodych osób (w wieku od 18 do 20 lat) rejestruje się na kurs na prawo jazdy kat B, wbrew temu, że modernizowane przepisy znacząco zmniejszają szansę zaliczenie egzaminu państwowego.

Mając do dyspozycji własny samochód mamy szansę się przemieszczać bez żadnego problemu. Jednak jest jeszcze jeden istotny atut posiadania prawa jazdy – szansa zdobycia lepiej odpłatnej i atrakcyjnej pracy. Nawet z kategorią B Twoje szanse na rynku pracy się zwiększają. Posiadając większą ilość kategorii (np C+E) mamy możliwość zdobyć zatrudnienie w transporcie drogowym. Płaca na tej pozycji, dla nowych kierowców, jest przynajmniej dwukrotnie wyższa niż najmniejsze krajowe wynagrodzenie. Kierowcy samochodów ciężarowych z jednorocznym doświadczeniem mogą liczyć na zarobki przewyższające 4 000 złotych. Podobnie kształtuje się sytuacja osób, które posiadają zdolności do transportu osób – ukończony kurs na kategorię D.

Teraz przytoczymy Tobie krok po kroku, najpopularniejsze kategorie prawa jazdy. Opowiemy również o pozostałych kursach związanych z doskonaleniem techniki jazdy. Wierzymy, że po przeczytaniu tego zwięzłego przewodnika wybierzesz się na korzystny dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. B?

Kurs na prawo jazdy w kategorii B to najprostsze i jednocześnie najkrótsze szkolenie, w którym mogą uczestniczyć osoby powyżej 18 roku życia o odpowiednich predyspozycjach fizycznych i psychicznych poświadczonych zaświadczeniem medycznym. Kurs składa się z dwóch faz – teoretycznej i praktycznej. Na lekcjach z teorii kursanci zdobywają wiadomości o budowie pojazdu osobowego i o normach ruchu ulicznego. Każdy kursant musi także ukończyć zajęcia powiązane z pierwszą pomocą. Żeby przejść do zajęć z praktyki (nauka prowadzenia samochodu) uczestnik musi zdać wewnętrzny test wiedzy. Zajęcia praktyczne trwają 30 godzin, po czym uczestnik szkolenia ma prawo przystąpić do egzaminu końcowego w WORD. Prawo jazdy kat. B upoważnia do prowadzenia samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony, oraz traktora rolniczego. Kursy na kategorię B organizowane są przez szkoły jazdy właściwie w jakiejkolwiek miejscowości. Koszt kursu to najczęściej 1300 złotych.

Zostań kierowcą ciężarówki – kurs na prawo jazdy kat. C

Wielu moich znajomych opowiada, przyznaje że od najmłodszych lat zamierzało zostać kierowcą samochodu ciężarowego. Zdarzają się też panie, którym ten zawód odpowiada. Kierowca samochodu ciężarowego to zawód pełen wyzwań, lecz również ciekawych doświadczeń. Jeżeli nie boisz się długich tras i nocy w niewielkiej kabinie, to za pewne zaspokoisz się w tym fachu. Na początku jednak musisz odbyć szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeśli myślisz o kierowaniu samochodu ciężarowego z przyczepą (potocznie nazywanego TIR-em) ponadto musisz skończyć jeszcze kurs na kat. E. Harmonogram szkolenia wygląda niezwykle analogicznie jak szkolenie na kat. B z tą drobną różnicą, że na zajęciach z praktyki jeździsz samochodem ważącym znacznie ponad 4 tony. Zdobycie dokumentu potwierdzającego umiejętności także dopuszczalne jest po zdaniu egzaminu w WORD. Jednak to jeszcze nie koniec. Osoby myślące o pracy w samochodzie ciężarowym muszą zrealizować jeszcze jeden kurs tzw. wstępną kwalifikację. Jest to szkolenie, które zaświadcza Twoje umiejętności kierowcy zawodowego. Praktycznie jest to po prostu dodatkowy kurs za który musisz zapłacić. No ale przepisy to przepisy.

Kursy doskonalenia techniki jazdy

Kursy specjalistyczne dla kierowców, których głównym zadaniem jest powiększenie świadomości osób uczestniczących w ruchu drogowym, organizowane są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Proponowane są zarówno świeżo upieczonym, jak i doświadczonym kierowcom, dla których kluczowe jest regularne podnoszenie umiejętności w trasie. Te fachowe szkolenia omawiają takie zagadnienia jak – jazda oszczędna, jazda bezpieczna, czy ryzyka w ruchu samochodowym. Prowadzone ćwiczenia takie jak jazda na torze poślizgowym, jazda na zakręcie nadsterownym, czy nagłe wkroczenie pieszego mają rozwijać stosowne postawy za kierownicą i pobudzać wyobraźnię kierowców co do nieprzewidywalnych zdarzeń. Specjalistyczne szkolenie jazdy bezpiecznej, czy funkcjonalne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć większą swobodę na drodze.

Szkoły jazdy oferują nam co raz większa ilość kursów, podczas których możemy poprawić lub skontrolować swoje kwalifikacje w ruchu drogowym. Jedno jest pewne – warto zgromadzić trochę oszczędności i zarejestrować się na kurs na prawo jazdy. Im szybciej tym prościej. Świetnym okresem na przystąpienie do kursu na prawo jazdy kat. B jest szkoła średnia, kiedy nie masz jeszcze pracy i innych obowiązków. Bardzo duża liczba rodziców wysyła swoje pociechy na kursy w ramach prezentu na osiemnaste urodziny. To z pewnością najkorzystniejsza inwestycja w samodzielne życie.

Wszystkie kursy znajdziesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Przejdź teraz na stronę www klikając tutaj: kursy jazdy torun