Kurs na bankowozy Kurs na kierowcę karetki pogotowia Kurs dla przewoźników pieniędzy

Pojazdy uprzywilejowane przepisy

Kiedy mamy do czynienia z pojazdem uprzywilejowanym?

Spora część spośród nas bez wątpienia natrafił na takie auto na swojej drodze. Bynajmniej nie chodzi tutaj o przewoźników zwykłych samochodów osobowych, którzy ignorują przepisy prawa drogowego. Pojazdami uprzywilejowanymi są którekolwiek motocykle, których priorytetem jest ochranianie naszego zdrowia, życia czy rzeczy materialnych, a także utrzymywanie bezpieczeństwa w kraju. Osoby siedzące za kierownicą takich pojazdów mają wymóg wskazywania pozostałym współuczestnikom ruchu drogowego, iż bynajmniej nie będą dopasowywali się do przyjętych imperatywów. Po pierwsze barwami połyskujących świateł i hałasami o nierównym tonie. Innymi słowy: inni przewoźnicy, osoby poruszające się pieszo oraz kolarze muszą mieć świadomość, iż jedzie samochód sanitarny lub strażacy. Do pojazdów, jakie mają rzadkie przywileje, kwalifikujemy, w szczególności: pojazdy policji, samochody sanitarne, pojazdy straży granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, jednostek ratownictwa chemicznego, pojazdy związane z ratownictwem górskim. Do specjalnych samochodów uprzywilejowanych przynależą samochody wożące wartości majątkowe, a mianowicie tzw. bankowozy. Dodatkowo – samochody sekcji ochroniarskich, spółek kurierskich, spółek pocztowych i nietypowe pojazdy rozwożące groźne produkty o niezmiernie dużej wartości.

W jaki sposób? otrzymać prawo do kierowania pojazdem straży miejskiej lub pojazdem wiozącym towary niebezpieczne?

Istnieje kilka ogólnych instrukcji, jakimi powinniśmy się kierować w czasie pozyskiwania zezwolenia do sterowania pojazdami uprzywilejowanymi, m.in. należy mieć skończone 21 lat, mieć prawo jazdy dobrej kategorii, orzeczenie od lekarza i psychologa o braku zastrzeżeń zdrowotnych do prowadzenia takim samochodu. W dodatku obowiązkowo powinniśmy ukończyć szkolenie w ośrodku poprawiania metody jazdy i zdać pozytywnie sprawdzian. Zawiera on dwie fundamentalne części – teoretyczną i praktyczną. Kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego ma za zadanie wytrenowanie kierowcy adekwatnego działania w nietypowych oraz nieprzyjemnych sytuacjach na jezdni. Znakomitym przykładem jest uczenie „granic odporności” samochodu, czyli bariery po przekroczeniu jakiej traci się nad nim kontrolę. Program lekcji powinien mieścić prowadzenie, m in. wozem straży pożarnej na terenie manewrowym, planszy antypoślizgowej i szlaku szkoleniowym. Pełne nabyte kompetencje i znajomość najważniejszych rzeczy są badane podczas testu praktycznego. W modelach środków transportu przesyłających wartości finansowe działają podobne reguły.

Jakie szkolenie wybrać?

Mówiąc w skrócie w ośrodkach ćwiczenia sposobu jazdy mamy szansę przystąpić do dwóch odmiennych szkoleń – podstawowego oraz uzupełniającego. Pierwszy powinny podejmować osoby, jakie chcą nabyć wiadomości o zasadach sposobu jazdy w warunkach wyjątkowych, o regulaminach ruchu drogowego, tradycyjnych i dziwnych warunkach na drodze i z psychologii przejazdu. Inaczej mówiąc – planują uzyskać pozwolenia do kierowania środkami transportu uprzywilejowanymi czy wożącymi wartości pieniężne. Natomiast kurs uzupełniający jest to wzbogacenie istniejących pozwoleń o inne kategorie. Obrazowo ktoś ma prawo jazdy klasy B1 oraz zamierza mieć dodatkowo zezwolenia do sterowania autami grupy C1 czy D1. Mówiąc w sposób ogólny, zajęcia przeprowadza się rozdzielnie dla kategorii: 1) A1, A2 oraz A, 2) B1, B, B+E, 3)C1, C1+E, C, C+E, 4)D1, D1+E, D, D+E. Kurs podstawowy dla kategorii 1) ujmuje 6 godzin lekcji teoretycznych oraz 18 godzin warsztatów praktycznych, natomiast dla pozostałych grup 2), 3) i 4) jest to 6 godzin zajęć teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych. Warsztaty uzupełniające dla kategorii 1) to 3 godziny zajęć teoretycznych oraz 8 godzin praktycznych, a dla kolejnych grup w sytuacji powiększenia o kategorie A1, A2 i A to 3 godziny warsztatów teoretycznych i 18 godzin praktycznych.

Kurs dla kierowcy konwojenta

Auta przewożące wartości finansowe to wyjątkowy typ pojazdów. Popularnie określa się je jako „bankowozy”, bo przesyłają gotówkę do banków, bankomatów czy pozostałych lokalizacji, w jakich są one konieczne. Jeśli ktoś planuje prowadzić samochód przewożący gotówkę powinien obligatoryjnie zrealizować szkolenie. Kurs na kierowcę konwojenta składa się z kilku znaczących elementów. Na wstępie są zajęcia teoretyczne, na których możemy dowiedzieć się dużo o regulaminach drogowych, okolicznościach wypadków oraz o metodach prowadzenia opisywanych pojazdów. Na dodatek każdy kursant musi zyskać wiadomości z obszaru psychologii prowadzenia bankowozu. Powinien nauczyć się np. adekwatnego działania w okolicznościach krytycznych. Tymczasem lekcje praktyczne zawierają różnorakiego typu wielopłaszczyznowe chwyty podczas jazdy, np. nieregularny slalom, najazd na zapory, awaryjne zatrzymywanie się pod barykadą lub pozorowanie napadów.

Skoro zależy nam na tym, by uzyskać pozwolenia na auta przewożące wartości płatnicze, musimy mieć ukończone 21 lat oraz mieć prawo jazdy stosownej kategorii (otrzymane wcześniej). Bezwzględnie musimy także powędrować do specjalisty medycyny pracy oraz psychologa po poświadczenie o braku zastrzeżeń zdrowotnych do prowadzenia niniejszego typu aut. Ośrodki poprawiania techniki jazdy dostarczają studentom ogólne wskazówki na temat tego, jak zdobyć wszelakie niezbędne formularze. Osoby zaciekawione owym kursem mogą zajrzeć w ten odnośnik – Kurs na pojazdy przewożące wartości pieniężne