Tajniki jazdy defensywnej – co zrobić by jeździć bezpiecznie

Bezpieczeństwo na drogach zależy głównie od techniki prowadzenia pojazdów. Niezwykle często gorączkowe i nierozważne manewry na drodze są czynnikiem wypadków i wystawiają innych na niebezpieczeństwo. Najpoważniejszym wrogiem uczestników ruchu samochodowego jest brak umiejętności przewidywania zagrożeń. Kierowcy najczęściej źle szacują możliwości swoich samochodów i przekraczają granice bezpieczeństwa. Zachowania takie jak wyprzedzanie w słabo widocznym miejscu czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to codzienność na lokalnych ekspresówkach, która często jest przyczyną tragedii. Dziś bardzo poważnym wyzwaniem szkół jazdy i jednostek prowadzących kursy jazdy defensywnej jest kształtowanie świadomości świeżych kierowców w zakresie przewidywania zagrożeń drogowych i zachowań innych uczestników ruchu. Promowanie koncepcji jazdy bezpiecznej to obowiązek w czasach wzmożonego ruchu komunikacyjnego. Dowiesz się zatem jak jak zachowywać się na drodze bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie powodować ryzykownych sytuacji.

Przygotowanie samochodu do drogi do podstawa

Przed każdą, dłuższą trasą zobacz czy wszystko w Twoim samochodzie funkcjonuje poprawnie. Zdarza się, że powodem kolizji są czynniki pochodzące z złej kondycji pojazdów. W szczególności groźna jest awaria samochodu na zatłoczonej ulicy, gdy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Niektórym sytuacjom da się jednak zapobiec, poprzez wykonanie profilaktycznych czynności. Rozpocznij od weryfikacji ciśnienia opon i oceny ich stanu. Wysokiej jakości opony samochodowe chronią przed wypadnięciem z jezdni i utrzymują samochód na powierzchni jezdni. Kolejną tak samo ważną czynnością jest przegląd oświetlenia. Podstawą jest dobra widoczność pojazdu. Zadbaj także o sprawne hamulce, dzięki którym nie zderzysz się z wyskakującą z lasu zwierzyną. Skontroluj także ilość płynów eksploatacyjnych. Przed odpaleniem samochodu przemyj szyby i lusterka, by móc lepiej obserwować drogę i pobocze. W sumie wszystkie te czynności zajmują kilkanaście minut, a w dużej liczbie sytuacji mogą uratować nam życie.

Kształtowanie pozytywnych nawyków przy wsiadaniu do auta

Jazda defensywna ma swoje źródło w głowie każdego kierowcy. To jak nastawimy się do danej trasy i jak kontrolujemy swoje emocje ma znaczący wpływ na styl jazdy. Nim zaczniemy naszą podróż warto jest zanalizować całą trasę, by uniknąć problemów, takich jak gwałtowne zawracanie z błędnie wybranej drogi. Orientacja w najczęściej występujących na konkretnym odcinku drogi zagrożeniach będzie niezwykle przydatna. Każdy kierowca musi również zadbać o odpowiednią pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź wygodnie, tak by zachować prawidłową odległość do pedałów i do kierownicy. Ustaw fotel samochodowy w odpowiedni dla Ciebie sposób i w dalszej kolejności dopasuj lusterka tak, by zarys auta był ledwie widoczny. W lusterku musisz widzieć całą jezdnię. W trakcie dalekiej podróży najważniejszy jest komfort klimatyczny. Wybierz adekwatną temperaturę i wilgotność w środku samochodu, zwracając uwagę na to, że nie powinno być w niej zbyt ciepło. Zbytnie nagrzanie samochodu może wpływać na suchość oczu i szybsze znużenie. Wszelkie ruchome elementy w samochodzie, bagaże, lub ułożone w bagażniku zapasy płynów samochodowych powinny być zabezpieczone, by nie przemieszczały się podczas prowadzenia auta. Dokonanie tych wszystkich czynności lepiej przygotuje Cię do dłuższej drogi.

Jak przewidywać zagrożenia w ruchu drogowym?

Nagminnie zdarza się nam oceniać manewry innych uczestników komunikacji drogowej . Pytanie jest jednak, czy potrafimy wydobywać z tych obserwacji sensowne wnioski? Podczas szkolenia na prawo jazdy instruktorzy opowiadają nam o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Na co dzień stosowanie tej zasady jest bardzo przydatne i podwyższa poziom bezpieczeństwa na drogach. Oczywiście nie zawsze możemy zauważyć nagłą zmianę pasa ruchu, czy zjazd pojazdu bez sygnału ostrzegawczego. Zachowując odpowiedni odstęp ( według najnowszych badań są to 3 sekundy od samochodu znajdującego się przed nami) i nie dekoncentrując się zbędnymi czynnościami, jak rozmowa przez telefon, możemy korzystniej ocenić zamiar innych kierowców i błyskawicznie odpowiedzieć na zbliżające się niebezpieczeństwa. Pamiętajmy także o tym, aby samemu dużo wcześniej ostrzegać innych uczestników ruchu o swoich zamiarach. Kierunkowskaz dający sygnał o zmianie kierunku jazdy powinien być opalony na długo przed hamowaniem. Zbliżając się do świateł na skrzyżowaniu zobaczmy jakie światło świeci się na równoległych pasach dla pieszych. Czerwony kolor światła na pasach mówi nam, że w nie długo dla naszego kierunku także zmieni się kolor sygnalizacji. Zerkaj w lusterka, zwłaszcza przy wykonywaniu manewry wyprzedzania, by nie doprowadzić do zderzenia z pojazdem, który rozpoczął ten manewr wcześniej. I na koniec, rób wszystko by jeździć jak osoba kulturalna. Nie stresuj siebie, ani innych bez konieczności. Umożliwiaj innym bezpieczne opuszczenie skrzyżowania i jeśli nie spowodujesz tym żadnego zagrożenia przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo jest przede wszystkim zależne od Twoich umiejętności!

Nie zbyt często mamy szanse na kompletne przećwiczenie najczęściej występujących manewrów drogowych. Ograniczony czas zajęć praktycznych na szkoleniu na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z niebezpieczeństwami w ruchu drogowym. Jednak od zeszłego roku co raz więcej placówek zajmujących się szkoleniami dla kierowców organizuje kursy bezpiecznej jazdy, w trakcie których możesz zobaczyć na czym polega jazda defensywna w teorii i jak bezpieczniej jeździć. Wiele ośrodków doskonalenia stylu jazdy prowadzi ćwiczenia na torze poślizgowym i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co silniej wykształca umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to przeciętnie koszt 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Mało czy dużo, ocenę pozostawiamy Wam. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i ochrona naszego życia są bezcenne.

Jeżeli zainteresował Cię kurs bezpiecznej jazdy, zawitaj do naszej szkoły jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne ceny i doświadczeni instruktorzy. Zapraszamy do fachowego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę internetową: jazda defensywna.