Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza

Firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i dobrego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez otoczenie pięknych roślin, krzewów i drzew, dobrze zadbać o fundamenty i zacząć projektowanie ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani za mało? Zanim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest teren, gdzie ma powstać ogród. Należy zebrać wszystkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice i co już się na niej znajduje. Taka wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, trzeba zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych prac nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci oraz czy powinien być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga również troski o możliwość wygodnego poruszania się. Należy pomyśleć o tym, w jaki sposób połączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest wyznaczenie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które połączą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dróżek, ale również, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą mogą stać się dobre książki, portale internetowe lub wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, ponieważ każda z nich ma odmienne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają fachową wiedzę na temat świata roślin. To zadaniem projektanta jest odpowiednio dostosować je do idei klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo część firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.