Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu

Pranik -sprawy rodzinne

Rozwód – Jak wygląda i czy trzeba bać się rozprawy?

Co faktycznie naprawdę będzie miało miejsce w trakcie postępowania sądowego? Czy sąd stawia tylko niekomfortowe zapytania? W jaki sposób przyszykować się do sprawy rozwodowej, aby otrzymać rozwód? Rozpocznijmy od tego, iż dziś rozprawy w kwestii rozwodów nie są rzadkością. Mnóstwo mieszkańców miast i wsi z czasem zauważa swój błąd, który popełnili w sprawie wyboru partnera. Nierzadko partner zdradza albo zaciąga długi, nadużywa napojów wysokoprocentowych lub innych środków odurzających czy zamęcza psychicznie. W tej sytuacji każdy spośród nas ma uprawnienie złożyć pozew o rozwód oraz oczekiwać potrzebnego wyroku sądu. Czyhanie na korytarzu sądowym na zapoczątkowanie rozprawy prawdopodobnie jest wyjątkowo stresujące. Nie ma się tymczasem czego bać. Wystarczy mieć minimalną wiedzę w temacie tego, kto oraz o co będzie wyraźnie na niej pytał. Jeśli odczuwamy, iż na własną rękę wcale nie damy sobie rady, należy wówczas zwrócić się do adwokata rozwodowego, który w pierwszej kolejności pomoże nam uzbierać wszystkie potrzebne papiery.

Postępowanie w sprawie rozwodu przeprowadza zwykle trzech sędziów, z czego zajmujący centralną pozycję jest sędzią prowadzącym, a dwaj na brzegach – to sędziowie ławnicy. Wszystko będzie miało miejsce bez współudziału publiki, więc z wyjątkiem sędziów, partnerów oraz plenipotentów nikogo więcej absolutnie nie powinno być na sali. Bynajmniej nie musimy się zatem martwić, że znajoma z firmy dowie się za dużo o naszym związku albo o tym, co stało się z naszymi dziećmi. Pozostałymi szczeblami rozprawy są: wypytywanie małżonków, przesłuchiwanie obserwatorów zdarzeń, przesłuchanie małżonków oraz w końcu – ogłoszenie orzeczenia.

Co dzieje się podczas pierwszej rozprawy rozwodowej?

Na pierwszej sprawie rozwodowej sąd przeważnie zapoczątkowuje od zadawania generalnych pytań. Czy współmałżonkowie prowadzą razem dom? (jeśli nie, wówczas sędzia pyta od kiedy tak to wygląda); jak konkretnie prezentuje się sytuacja z dziećmi? (czy osiągnęły pełnoletność, kto dzisiaj trzyma nad nimi opiekę, jeśli matki lub ojca w tym domu praktycznie w ogóle nie ma); czy wcześniej toczyły się wobec któregokolwiek spośród partnerów rozprawy familijne? Czy jest w ogóle jakaś perspektywa na uchronienie małżeństwa? Po tychże zapytaniach sąd przechodzi do wysłuchania najbliższych. Ma możliwość to wykonać na pierwszej rozprawie bądź dopiero na drugiej. Na początku przesłuchiwani są krewni strony powodowej, a po czym – strony pozwanej. Od ilości obserwatorów zdarzeń uzależniona jest liczba rozpraw, a każda ze stron ma możliwość zwracać się do nich z pytaniami. Kiedy wszyscy będą już przesłuchani, w takiej sytuacji sąd przechodzi do wysłuchania współmałżonków. Mają sposobność oni zademonstrować indywidualny punkt widzenia, odnieść się do tego, co rzekł któryś z obserwatorów bądź sam partner.

W jakiej sytuacji sąd może nie orzec rozwodu?

  • Wtedy, gdy ucierpiałoby na wyroku dobro dziecka, głównie niepełnoletniego
  • Stałoby to w niezgodzie z wytycznymi współżycia społecznego
  • Rozwodu pożąda tylko winowajca współmałżonek, np. ten który dopuścił się nielojalności (drugi małżonek musi zaprezentować aprobatę na rozwód)

W czym może pomóc nam adwokat rozwodowy?

W sporej ilości sprawach ma możliwość pomóc nam prawnik, głównie jeśli zmierzamy do tego, żeby sąd zawyrokował winę jednej ze stron za rozpad związku. Powinniśmy się również do niego udać wówczas, jeśli: strony zajmowały wspólny inwentarz, a jedno spośród nich ma działalność gospodarczą w stanie upadłości; zamierzamy, ażeby zostały zasądzone alimenty na drugiego małżonka bądź na dzieci; planujemy mieć wyłączną zwierzchność rodzicielską bądź planujemy pozostałej stronie zmniejszyć związki z dzieckiem; sprawa domaga się orzeczenia systemu wykorzystywania ze wspólnego lokalu, jego rozdziału bądź przyznaniu go jednemu spośród współmałżonków; należy zawyrokować rozdział całego dobytku. Adwokat ma możliwość nam pomóc nie tylko w sytuacji rozwodu, lecz też w trakcie separacji. Należy pamiętać, iż rozwód oraz separacją oznaczają dwie rozmaite sprawy, które owszem są zbieżne, lecz różnią się „wynikami”. Werdykt trybunału o rozwodzie przyczynia się do tego, iż małżeństwo przestaje istnieć. W przypadku separacji małżeństwo jeszcze istnieje formalnie. Osoby, które postawiły na separację, z dowolnych powodów nie chcą zdecydować się na rozwód, np. jeśli są religijne bądź mają na wychowaniu młodociane dzieci. Występuje też coś takiego, jak separacja faktyczna, gdzie mąż oraz żona żyją osobno, mianowicie nie zasiedlają tego samego mieszkania.

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Obligatoryjnie trzeba nosić w torbie wszelkie wskazówki obciążające przeciwną stronę, jeśli zależy nam na stwierdzeniu całkowitej winy. Powinny to być zdjęcia, krótkie wiadomości telefoniczne, wiadomości multimedialne czy materiały audio-wizualne. Trzeba potwierdzić, iż małżonek, np. dopuścił się zdrady lub dalej nadużywa napojów wyskokowych. Skoro staniemy przed sędzią nie mając dowolnych dowodów w tej materii (bądź nie mając świadków wydarzeń) uzyskanie rozwodu potrafi trwać niezwykle przewlekle. Rozpoznanie trybunału będzie opierało się na wysłuchaniu stron i obserwatorów zdarzeń. Jeśli potrzebujesz dobrego prawnika, to wejdź w ów odnośnik – Rozwody