Armatura pneumatyczna - Sprężarki tłokowe - Elektrozawory pneumatyczne

Armatura pneumatyczna od A do Z

Dzisiaj, nowoczesne przedsiębiorstwa budują swój sukces na rewolucyjnych, mechanicznych maszynach które zwiększają efekty pracy. Automatyzacja to proces, który odmienił oblicze wielu gałęzi gospodarki. Wzmocnienie potencjału produkcji, mniejsze ryzyko handlowe i redukcja zagrożeń wynikających z określonych obowiązków pracowników to główne powody dla których wciąż rosnąca grupa zakładów przemysłowych decyduje się na zakup praktycznej instalacji. Przekrój rozwiązań dotyczących automatyzacji procesów produkcyjnych wzrasta w piorunującym tempie. Dziś przedsiębiorcy mają dostęp do wysokiej jakości akcesoriów, takich jak choćby armatura pneumatyczna, sprężarki, czy elektrozawory pneumatyczne, które modyfikują procesy fabryczne i wzmacniają stopień zabezpieczeń w każdym miejscu pracy.

Systemy związane z sprężaniem powietrza, pomimo że używane są od bardzo dawna, właściwie dopiero obecnie stosowane są powszechnie. Maszyny dotyczące sprężonego powietrza wykorzystywane są w sektorze budowlanym (wiertarki i ubijarki do betonu), branży górniczej (systemy wentylacyjne, urządzenia ładujące), sektorze chemicznych (systemy podawania składników) oraz w przemyśle spożywczym (czynności związane z etykietowaniem, sprzętem do ważenia, i przygotowywaniem potraw). W dobie ochrony przyrody użycie sprężonego powietrza jest jak najbardziej słuszne, ze względu na to, że nie zatruwa ono naszego otoczenia w jakikolwiek sposób. Ponadto jest bardzo przystępne w magazynowaniu (najczęściej w właściwych pojemnikach połączonych z układem pneumatycznym) a także bezpieczne w użyciu. Powietrze ma o wiele więcej plusów, niż przypuszczamy. Odkryjmy zatem profesjonalne urządzenia dotyczące pneumatyki od ich najlepszej strony.

Sprężarka tłokowa – jakość i precyzja

Oceniając urządzenia pneumatyczne, na pierwszym miejscu zawsze stawia się sprężarki tłokowe ( określane też jako kompresory). Odróżnia się sprężarki jednostopniowe, sprężarki dwustopniowe, sprężarki olejowe i sprężarki bezolejowe. Reguła funkcjonowania, dla każdego z tych urządzeń jest w sumie identyczna. Uzyskiwanie sprężonego powietrza następuje w procesie zwiększenia ciśnienia medium wyjściowego powyżej ciśnienia startowego. Wykorzystany w sprężarce tłok gromadzi powietrze atmosferyczne i spręża je. Ciśnienia wyjściowe produkowane w sprężarkach tłokowych sięga od 0,1 MPa do nawet kilkunastu MPa. Wspomniany model maszyny wyróżnia się głównie wysoką solidnością, precyzją wykonania i możliwością tworzenia wysokiego ciśnienia pomimo zwartych rozmiarów.

Zawory pneumatyczne – dlaczego są aż tak ważne

Systemy związane z sprężaniem powietrza to zbiór kilkudziesięciu składników. Każdy z tych elementów na swój niezależny sposób stanowi o kondycji kompletnej strukturze pneumatycznej. Z tego powodu niezmiernie ważny jest wybór stosownych akcesoriów, które zapewnią precyzję wykonania kompletnej instalacji. Należy tutaj chociażby napomknąć o zaworach pneumatycznych, których głównym zadaniem jest formowanie kierunku ruchu elementu roboczego w układach pneumatycznych. Najbardziej popularnym zaworem jest zawór zwrotny, który funkcjonuje tylko w jednym kierunku, hamując ruch powietrza. Najbardziej nowatorskim rozwiązaniem jest elektrozawór pneumatyczny, adresowany do zamykania i otwierania obiegu powietrza w sposób machinalny. Jest on powszechnie stosowany w pełni zmechanizowanych systemach pneumatycznych.

Siłowniki pneumatyczne – gdzie można je spotkać?

Siłowniki pneumatyczne, w dużym skrócie czynią ciśnienie powietrza na energię, mocno ulepszając wszelkie procesy technologiczne. Korzysta się z nich między innymi w systemach hamulcowych maszyn wyciągowych, w obrabiarkach do stolarki okiennej, czy chociażby do otwierania i zamykania drzwi w tramwaju. Siłowniki znajdują zastosowanie we wszystkich branżach przemysłu i dziedzinach aktywności człowieka. Umożliwiają one przekładanie, pozycjonowanie, układanie i szeroko rozumiane poruszanie produktów które z uwagi na swoją wielkość, czy też masę, stanowią niebezpieczeństwo dla pracowników. Powszechnie spotykanymi rodzajami siłowników są maszyny jednostronne i dwustronne. Z ich właściwości korzystamy na co dzień, nawet wtedy gdy o tym nie wiemy.

Instalacje pneumatyczne, zarówno te tworzywowe, aluminiowe, jak i ze stali nierdzewnej, stosowane są obecnie na dość dużą skalę w laboratoriach chemicznych, w magazynach, w zakładach przemysłowych, czy chociażby w centrach rozrywkowych. Są one nierozerwalnym składnikiem praktycznie każdej branży gospodarki, bowiem udoskonalają i wzmacniają wszelkie procesy technologiczne. Powietrze, okrywające nas zewsząd, pełni ogromną rolę w ogólnopolskich zakładach przemysłowych. Zespolone z ciśnieniem znacznie poprawia życie każdego z nas.

Doskonale wyposażony sklep internetowy z pneumatyką PressMann od wielu lat oferuje swoim Klientom doskonałe maszyny, jak i narzędzia związane z technologią sprężania powietrza. Po za sprzedażą produktów firma zajmuje się także projektowanie i montowanie rozwiązań pneumatycznych w Polsce. Porównaj ofertę już dziś, klikając na umieszczony obok link: Sprężarka tłokowa