kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące

Kartoniarki start stopowe i kontynuacyjne – maszyny pakujące

Proces produkcyjny jest wieloetapowy. Jednym z etapów zakańczających jest proces pakowania produktów. Aktualnie w wielu fabrykach jest to dokonywane przez specjalne pakowaczki. Dzięki temu wszystko ma miejsce automatycznie, szybko i sprawnie.

Co to są maszyny pakujące?
Maszyny pakujące (nazywane także pakowaczkami) są urządzeniami, które ułatwiają i zwiększają wydajność całego procesu produkcji. To urządzenia wykorzystywane do zapakowania różnego typu artykułów w różnej formie. Wyróżnić można pakowaczki do zapakowania substancji płynnych, sypkich, w kawałkach i w wielu różnych formach. Wszystko zależne jest od tego, co jest produkowane i jak się chce to spakować. Pakowaczki służą do zapakowania pojedynczych sztuk produktów, jak i do zapakowania większych partii w zbiorcze opakowania. Jedną z najpopularniejszych maszyn pakujących jest kartoniarka – urządzenie, którego misją jest zapakowanie produktów w kartony.

Wykorzystywane są w wielu różnych dziedzinach: spożywczej, kosmetycznej oraz przemyśle chemicznym. Tego typu urządzenia pracować mogą automatycznie, a także w połączeniu z innymi pakowaczkami na linii produkcyjnej. Po tym jak obiekt zostanie umieszczony w pudełku, kartoniarka może go poprawnie zabezpieczyć i zamknąć, a następnie oznaczyć.

Na jakiej zasadzie działa kartoniarka?

Praca kartoniarki opiera się głównie na samoistnym układaniu z płaskiego, wcześniej sklejonego kartonu opakowań – kartoników, a następnie umieszczeniu w nich gotowych produktów bądź materiałów dodatkowych a także zamykając całość przy pomocy kleju bądź zatrzasku. Umieszczanie obiektu do pudełka może odbywać się manualnie przez operatora bądź w sposób zautomatyzowany za pomocą podajnika. Wszystkie czynności odbywają się samodzielnie, co wpływa na wydajność pracy produkcji a także zaoszczędzenie energii.

Jakie typy kartoniarek można wyróżnić?

Aktualnie dużo przedsiębiorstw na rynku przedstawia zróżnicowane modele kartoniarek, które przystosowane są do zróżnicowanych potrzeb a także specyfiki konkretnej działalności. Szeroki asortyment maszyn kartonujących daje możliwość spełnienia warunków klienta w obszarze minimalnych i maksymalnych wymiarów oraz usprawnienia wydajności.

Wszystkie modele znajdujące się na rynku zostały zaprojektowane tak, by mogły podołać wszystkim etapom powiązanym z pakowaniem obiektu.

Na rynku wyszczególnić możemy pojedyncze modele – mniejsze kartoniarki do zapakowania pojedynczych obiektów do kartoników i całkowicie połączone ze sobą linie produkcyjne z rozbudowanymi systemami kartonowania towarów w pudełku zbiorczym.

Kartoniarka może kooperować z innymi urządzeniami jak odbiorniki lub transportery.

Kartoniarkę można łączyć z urządzeniami przeznaczonymi do zawijania w folię albo dołączyć opcję automatycznego drukowania dat oraz kodów. Wszystkie procesy odbywają się wtedy automatycznie.

Istnieją dwa gatunki kartoniarek:

  • start-stopowe – wyróżniające się przerywanym cyklem pracy pomiędzy konkretnymi fazami,
  • kontynuacyjne (ciągłe) – wyróżniające się ciągłym cyklem pracy bez chwili postoju między dalszymi fazami.

Należy napomknąć dlaczego tak naprawdę opakowania wykonane z kartonu są użyteczne. Tego typu opakowania kartonowe posiadają dużo zalet, do których na pewno przypisać można ich dobry wpływ na środowisko, dlatego że materiał ten poddaje się recyklingowi, a do robienia nadruków na kartonach wykorzystuje się farby wodne. Następną zaletą jest ich odporność na uszkodzenia oraz przeróżny obszar zastosowań, dzięki czemu wykorzystać je można w transporcie lub przechowywania lżejszych jak i ciężkich rzeczy a także we właściwej aranżacji jako pudełko na prezent.

Opakowania wykonane z tektury czy kartonu bardzo często służyć mogą do wysyłania różnych przedmiotów za pomocą poczty bądź dostawcy, a także są przydatne przy okazji przeprowadzki. Poza tym możemy w nich trzymać również dużo przedmiotów, stąd też poleca się zapoznać się bliżej z ich charakterystyką.

Opakowania wykonane z tektury czy kartonu bardzo często służyć mogą do wysyłania różnych przedmiotów za pomocą poczty bądź dostawcy, a także są przydatne przy okazji przeprowadzki. Poza tym możemy w nich trzymać również dużo przedmiotów, stąd też poleca się zapoznać się bliżej z ich charakterystyką.

Praca kartoniarek umożliwia uzyskanie 2 rodzajów kartoników:

– Kartony klapowe – posiadają klapy na dole jak i na górze, służące do ich zamknięcia zazwyczaj przy pomocy taśmy klejącej. Takie opakowania są dostępne do samodzielnego złożenia, gdyż najczęściej złożone są na płasko, przez co nie zajmują zbyt wiele przestrzeni i można z nich korzystać wielokrotnie. Przy produkcji kartonów klapowych używa się tektury mające 3,5 bądź 7 warstw, z tego powodu znajdą one zastosowanie w transporcie lżejszych jak i ciężkich rzeczy.

– Pudełka fasonowe – ten typ kartonika może mieć dowolną wielkość jak i kształt. Należy również dodać, że do zamknięcia tego typu kartonika nie trzeba używać taśmy klejącej, dlatego że posiada specjalne miejsca do jego zamknięcia, jednym z takich opakowań jest na przykład pudełko od pizzy.