obrazki srebrne

Chrzest, komunia, ślub – jakie dewocjonalia podarować?

W dzisiejszych czasach, gdy drogie przedmioty stały się dla sporej części osób najważniejszymi rzeczami w życiu, trudno o podarek, który spełniłby oczekiwania osoby przyjmującej dar. Na szczęście w niektórych grupach nadal przeważa poczucie, że nieważny jest koszt finansowy, a intencje obdarowującego i znaczenie wręczanego prezentu.Podobnych sytuacji nie ma potrzeby godzinami szukać, wystarczy przyjrzeć się okazjom związanymi z wiarą. W kościele rzymskokatolickim są to chrzciny, komunia, bierzmowanie bądź ślub – uroczystości o znaczeniu religijnym, uroczystości ważne dla ich uczestników. W przypadku sakramentów związanych z wiarą ważna jest (naturalnie poza przebywaniem z Panem) możliwość dzielenia się tak istotnym wydarzeniem z najdroższymi. A zaproszeni uczestnicy chcąc przekazać swoją euforię, wręczają podarki dla osób, których sakrament dotyczy.

I chociaż na przestrzeni poprzednich kilku lat nieco zmieniło się podejście dotyczące zakupu upominku, to i tak przeważnie widać, że dla osób głębokiej wiary, sakramenty nadal posiadają wymiar duchowy. Dla nich bardzo liczy się przeżycie związane z wiarą i możliwość uczestnictwa w tak istotnym dniu. Chcąc to podkreślić, dają one małe upominki, które mają uwydatnić nastrój uroczystości i nieść ze sobą symboliczne przesłanie. Tego typu upominkami są dewocjonalia.

Dewocjonalia – czym są i gdzie można je znaleźć?

Dewocjonalia to szeroko zrozumiane rzeczy nawiązujące do kultu duchowego, dostępne w sprzedaży w sklepach stacjonarnych, Internecie, czy na targach przy okazji przeróżnego rodzaju ceremonii połączonych z wiarą. Wśród dewocjonaliów największym zainteresowaniem cieszą się najbardziej różańce, pisma z modlitwami, tabliczki z wizerunkami świętych, obrazki srebrne, krzyże, świece i łańcuszki srebrne z wisiorkami.

Srebrny łańcuszek z medalikiem na chrzciny?

Wpisało się to w naszą tradycję, że na czas sakramentu chrztu rodzice chrzestni podarowują dziecku świecę oraz białą szatkę. Świeca będzie na czas sakramentu odpalona przez ojca chrzestnego, natomiast szatką matka chrzestna przykrywa swego chrzestnego. Świeca wyobraża życie, jej promyk zmartwychwstanie a także bogactwo wiary. Ponadto szatka jest znakiem błogosławieństwa, a jej odcień – biel – to odpowiednik niewinności.

Na tym jednak rodzice chrzestni nie poprzestają. Chcąc przekazać nowemu członkowi wspólnoty katolickiej coś ponadczasowego, coś co będzie mu zawsze przypominać o dniu, w którym został ochrzczony, niezmiernie często ich wybór stanowi łańcuszek srebrny z podobizną świętego czy obrazek srebrny z wizerunkiem aniołów bądź Rodziny Świętej. Są to rzeczy które będą pomagały w wierze nowemu członkowi wspólnoty przez resztę jego życia.

Różańce w prezencie na komunię

Oprócz Biblii ciągle niezwykle popularnymi upominkami komunijnymi są łańcuszki srebrne z wisiorkami bądź różańce. I tutaj można właściwie spytać, czy jeśli łańcuszek zrobiony jest ze srebra, to czy faktycznie jest to prezent na lata. Uspokajamy – nie powinien to być problem – srebro, o które odpowiednio się dba, będzie służyło przez długi czas.

Jeśli idzie natomiast o różańce, to jest to upominek, który jest świetny dla osoby, która niedawno przyjął pierwszą komunię. Różańce to w głównej mierze przedmioty, które wspierają nas w modlitwie. Ale nie znaczy to, że nie mógłby on być wyjątkowy. Pośród klasycznych różańców można znaleźć i takie, które wyróżniają się pięknymi kolorami i ciekawym projektem. Dla 9-latka jest to kolejna wartość, obdarowując takim różańcem, sprawicie ogromną radość i podkreślicie unikalność sytuacji. I tak do wyboru masz różańce białe, różańce różowe, różańce w kolorze nieba, czy klasyczne czarne różańce. Prócz koloru, różańce wyróżniają się także rozmieszczeniem elementów – niekiedy koraliki przypominają serduszka, czasem są to podłużne perły czy kostki. Wszystko to powoduje, że różańce wyglądają jak małe dzieła sztuki.

Dewocjonalia na prezent ślubny

Wśród dużego wyboru dewocjonaliów trzeba nad obrazkami srebrnymi z wizerunkami Rodziny Świętej. Czemu akurat obrazki srebrne? Oprócz istotnego faktu, że przedstawiają one Jezusa, Maryję jak i Józefa, to idzie także, co tu ukrywać, o sprawy wyglądu.

Obrazki srebrne wyróżniają się subtelnością, trwałością wykonania i prostotą, co sprawia, że będą doskonale łączyć się z każdym wnętrzem. Nic więc nadzwyczajnego, że to akurat one cieszą się ostatnio największym zainteresowaniem wśród nabywców.

Miejcie na uwadze, że w prezentach komunijnych, podarunkach na chrzest bądź sakrament ślubu nie chodzi o to, by zakupić podarunek jak największy cenowo, jak najbardziej innowacyjny. W sakramencie liczy się głównie wymiar duchowy, a małe podarunki w postaci dewocjonaliów są w stanie wiarę wzmocnić – dewocjonalia są najwłaściwszym tego przykładem.

Jak widać pośród najpopularniejszych dewocjonaliów prym wciąż wiodą klasyczne dary: różańce, łańcuszki srebrne, obrazki srebrne czy świece. Jednak każde z nich będzie najlepszym i oryginalnym upominkiem, którym będziesz mógł pokazać swoją radość dając go osobie, która niedawno otrzymała sakrament, niezależnie od tego czy są to sakrament chrztu, sakrament komunii, bierzmowanie czy ślub.

Dlatego jeśli zależy Ci, aby sprawić swoim najukochańszym uśmiech na twarzy i razem z nimi świętować sakrament, podaruj coś oryginalnego, przykładowo obrazki srebrne – najedź na link, by sprawdzić, które dewocjonalia możesz podarować swoim bliskim.