Siatka rolnicza - Siatka do balotów - Siatka do owijarek - Benmar

Siatka rolnicza – nowoczesne metody zbioru, transportu i przechowywania

„Bycie rolnikiem to nie jest prosty zawód, a w przypadku coraz większego uzależnienia od warunków pogody – bardzo zawodny” Tomasz Piłat

Głównym celem wytwarzania pożywienia jest – bezustannie od wieków – zaspokajanie potęgującego się poziomu „pochłaniania” przez ludzi owoców rolnictwa. Współcześnie dostrzeżono większe zainteresowanie produktami z wyższej półki. Nie tylko sama konsumpcja jest komplikacją, ale także złe zagospodarowanie. Według „Raportu Federacji Polskich Banków Żywności” z 2013 roku w pierwszej kolejności idą do śmietnika wędliny, wypieki, jarzyny, owoce, przetwory mleczne, kartofle, a później potrawy , które trzeba tylko odgrzać, mleko, sery, mięso, ryby oraz jajka. Czynnikami sprawczymi są m. in.: nie sprawdzenie czasu ważności, zbyt obfite porcje pokarmu, nabycie towaru nie spełniającego oczekiwań wobec jakości, nieodpowiednie przechowywanie, nadmiernie duże zakupy, brak propozycji na już nabyte artykuły.
Coraz więcej klientów dzięki różnym dyscyplinom naukowym w rolnictwie, które cały czas się rozwija, wprowadza postępowe technologie pod swoje „strzechy” oraz nie łączy się to z żęciem zboża sierpem czy kosą. Ten temat w kapitalny sposób został zaakcentowany w adaptacji powieści Edwarda Redlińskiego „Konopielka”, gdzie bohaterowie są odizolowani od dobrodziejstw cywilizacji mokradłami i zupełnie nie mieli pojęcia przykładowo o radiu. Środki uprawy oraz transportu, np. kombajny, kosiarki, ale także prasy przeszły ważne transformacje. Siatka rolnicza również ma za sobą bogatą historię, a współcześnie tworzywa, z których jest wytworzona oraz rozmaite schematy fabrykowania są coraz staranniejsze. Polscy rolnicy nie dostrzegali na czym polega postęp technologiczny na wsi, zanim we własnym zakresie nie zaczęli wprowadzać lepszych, bardziej niezawodnych rozwiązań.

Dwa rodzaje wytrzymałości siatek – minimalna i średnia

{W przypadku siatki rolniczej|Jeśli chodzi o siatkę rolniczą|Jeżeli mamy do czynienia z siatką do balotowania (np. do sianokiszonki) liczą się głównie dwie właściwości: wytrzymałość oraz długość. Te tradycyjne są cięższe niż nowoczesne, dlatego, że jest to bezpośrednio powiązane z odmiennym sposobem wyrabiania. Mnóstwo rolników myśli, że gramatura siatki jest konsekwencją doskonałych właściwości. Nie mogą mylić się bardziej! Większą wagę mają siatki polietylenowe, lżejsze – z inteligentnych polimerów. Wytwórcy siatek do balotowania umieszczają na produkcie często wyłącznie jeden z dwóch atrybutów, który ma ogromny wpływ na wygodę użytkowania oraz jakość balotowania. Najbardziej zwodniczym tzw. przeciętna moc siatki. Jakie ma konsekwencje użycie takiego określenia? Jest ona uzyskiwana z zawarciem ustalonego marginesu błędu, a zatem własności każdej sztuki mogą różnić się plus-minus wobec tych podanych na opakowaniu. Pewni producenci nie są przez to w stanie dać gwarancji przewidywanej jakości swojego towaru. Najmniejsza wytrzymałość konotuje najniższy poziom tolerancji i jest na 100% gwarantowana – nie może być niższa. Wyjątkowe znaczenie ma wprowadzona technologia: czy siatka do balotów ma splot tradycyjny (raszlowy) czy „Web-Lock”. Tradycyjny jest stosowany również w produkcji kobiecych rajstop, swetrów, czy skarpet. Jego negatywną stroną jest raptowne prucie się, a efektem rozerwane przez prasę włókna. Kolejna bela nie zostanie już poprawnie owinięta. „Web-Lock” uniemożliwia opisane działanie.

Złoty medal dla siatki hybrydowej

O niebo lepszym, dynamizującym pracę i wygodniejszym rozwiązaniem jest siatka rolnicza hybrydowa, którą można używać w prasach wszelkich możliwych producentów. Jest to niezwykłe ułatwienie, bowiem sprawdzi się de facto w każdych warunkach. Jest pewniejsza (kształtowane są mocniejsze bele), dłuższa (nie trzeba co chwilę wymieniać rolki) oraz tańsza (opłata za jeden metr jest niższa). Jej kluczowym zadaniem jest balotowanie siana, słomy, sianokiszonki, torfu, kukurydzy, a nawet śmieci. Posiada opatentowany program ułatwiający założenie i transport od razu w zakładanym kierunku. Nie mniej jednak rdzeń nie wystaje z palety i spełnia swoją rolę nawet w bardzo wymagających warunkach, przykładowo kiedy kropi deszcz. Technologia hybrydowa, czyli spajania w całość tego, co indywidualnie się wyklucza, powstała na bazie skrupulatnych badań laboratoryjnych prowadzonych w manufakturach i na uczelniach, ścisłej kontroli jakości, testów bezpośrednich (polowych) oraz dzięki wsparciu samych klientów, którzy opisywane siatki przetestowali „na własnej skórze”. Producentów tej kategorii siatek trzeba docenić za: wstawienie podwójnej pręgi ostrzegającej przed końcem rolki oraz nieskomplikowane zawijanie balotu (tym samym likwidowanie „rękawów”). Nieraz mamy do czynienia z sytuacją, że nawet hybryda się zrywa. Trzeba ją nawinąć na 3 rolki wyrównujące w prasie, zaś nie na 5 (według instrukcji). Nawet suchą i sypiącą się słomę można nią bez pośpiechu sprasować, dlatego, że charakteryzuje się wysoką przyczepnością.

Poszukujesz producenta oferującego siatki dla rolnictwa? Zajrzyj na stronę internetową firmy Benmar, gdzie poznasz kompletną ofertę i wskazówki dojazdu: siatka rolnicza.