Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room – pokój pełen tajemnic

Dlaczego gra escape room stała się tak popularna w naszym kraju?

Ostatnio na pierwszym miejscu były rozgrywki odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały w istocie nic wspólnego z realnym światem. Co ważne – w mgnienia oku wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników siadało przy swoich laptopach w domu na długie godziny i wnikało w nierealny świat (z myszkami takiej wydajności, że ciężko było niewtajemniczonej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że zależności interpersonalne w ogromnym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce okoliczności, w których osoby przebywające w tym samym budynku (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, wysyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o dużym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z drugiej – o pasywności lenistwie oraz zaraźliwej obojętności na innych.Znakomitym rozwiązaniem okazała się rewelacyjna rozrywka escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie zabaw wirtualnych, ale później przeszła istotne metamorfozy. Oparta była tylko na tekście pojawiającym się się na monitorze peceta, który tyczył się opisu pokoju a także motywu: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, że zabawa przyciągała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Dopracowano grafię i tym samym nastąpiła era „point and click”, czyli gier toczonych przed ekranem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na nieskomplikowane scenariusze lub suche dialogi. Gracz jest przeniesiony do prawdziwego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam osobliwe przedmioty, trzeba rozwiązać trochę skomplikowanych zagadek, wykazać się umiejętnością logicznego myślenia oraz pomysłowością. Escape room to gra akcji, która rozstrzyga się na żywo. Podstawowy punktem wszystkich działań jest wyjście pokoju razem z partnerami. Wydaje się, iż to wszystko jest oczywiste. Gracze tymczasem mają sprecyzowany czas na ucieczkę z pomieszczenia.

Główne etapy gry escape room

Na starcie wszyscy gracze, którzy wybrali dokładny termin i godzinę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A odkryć w nim można naprawdę wiele niesamowitych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie niewiadome oraz opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie wszędzie. Każdy pokój to całkowicie odmienna struktura zabawy. Scenarzyści dopracowali je w najmniejszych szczegółach, by dostarczyć świetnej rozrywki oraz fascynować do samego końca. Nie wszystkim udaje się wyjść z z escape room. Kiedy zajdą takie okoliczności przybywa osoba trzymająca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na tymże etapie uczestnicy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było uciec lub odpowiedź pozostaje tajemnicą. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Zdarza się, że gracze potrafią zadziwić samych autorów tajemnic oraz rozstrzygają je w twórczy sposób, czyli taki, którego nie przewidział scenariusz. Fundamentalnym wymogiem jest nieużywanie siły, aby zbiec z pokoju.

Garaż słynnego żużlowca czy Smerfowa Kraina?

Pierwszym modelem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz usiłują znaleźć tajnik jego zwycięstw. Konkretniej mają znaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie sekret sportowca, a klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu oraz uciekną z pokoju? Innym modelem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, tak naprawdę są tunelem do podróży między wymiarami i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. Aby powrócić do naszych czasów muszą rozwiązać wszystkie tajemnice i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Z jakich substancji stworzony został eliksir szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do popularnej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na ujęciu smerfów przez podstępnego czarnoksiężnika Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam robi eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze komponentów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, żeby uratować porwane smerfy. W zamku ukrywa się pełno pułapek, a uczestnicy są jedyną możliwością na przeżycie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które dopiero co kieruje się do nieznanego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zainteresowany? Escaping room można zamówić na szczególne okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) a dla pracowników instytucji, aby połączyć ich również zachęcić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również wykonać indywidualną propozycję, czyli dostosowaną do oczekiwań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room.