Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Kupujemy termos na prezent – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć

Termos turystyczny – który najlepszy i jak go wybrać ?

Wybierając się na wycieczkę powinniśmy zatroszczyć się o dobre pakowanie. Zwłaszcza jeżeli jedziemy w góry albo czeka nas czasochłonne zwiedzanie, trzeba pamiętać nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale także zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia wycieczki z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu utrzymują chłód lub ciepło herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie termosy są uważane za najlepsze i dlaczego? Z reguły najbardziej interesującym nas kryterium jest długość zachowywania temperatury, choć równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród szczególnie popularnych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, dlatego warto się im przyjrzeć.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów, które świadczą o tym, czy dany produkt będzie dobry w konkretnych warunkach, czy też nie. Istotna jest tu praktyczność, forma i surowce, z jakich termos turystyczny jest wykonany. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym lepiej nabyć termosu przygotowanego z najlepszej jakości surowców, które nie zawierają niebezpiecznych substancji i dodatnio wpływają na dobre działanie turystycznego termosu.

Warto również zastanowić nad tym, by termos miał zewnętrzną powłokę, za pomocą której zyskamy gwarancję, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z dłoni także w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie planujemy wycieczki, powinniśmy dopasować obszerność wybranego termosu. Z reguły termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wędrówka tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki warto zaopatrzyć się w większy termos.

Najistotniejszym parametrem, którym powinniśmy się zainteresować, chcąc zdecydować, jaki termos turystyczny wybrać jest oczywiście czas zatrzymania temperatury. W tej kwestii znaczący jest nie tylko czas utrzymania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet doba, ale również zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zatrznyma przez wiele godzin dokładnie tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Żeby turystyczny termos był dobry, musi mieć właściwy korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Z reguły zamknięcia są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej popularne termosy turystyczne

W sklepach możemy kupić dużo turystycznych termosów, chociaż szczególnie znane i kupowane należą do 3 firm, od lat tworzących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także kubki termiczne (one mniej sprawdzają w czasie długich wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one mocno cenione przez różnych wielbicieli podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich termosy?

Termosy turystyczne firmy Stanley

Termosy firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję powstawania. Projektowane od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są mocno wytrzymałe i od lat sprawdzały się w najdłuższych wyprawach. Zdaniem firmy są tak trwałe, że dadzą radę przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiadomo, zdolność utrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termiczna izolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo rozwinięta. Należy jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem kolejnych godzin okaże się co raz wyższa/niższa.

Termosy turystyczne firmy Thermos

Drugą równie znaną i mocno zalecaną firmą produkującą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy na rynku, w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre parametry zachowywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, przekonują, by co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce można myć tylko korek, chociaż nie tyczy się to każdego modelu. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ silne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w czasie mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich umiejętność do zatrzymywania temperatury.

Termos Esbit