Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termosy Stanley Thermos Esbit – który najlepszy oraz jak go wybrać

Termos turystyczny – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze ?

Planując podróż trzeba zatroszczyć się o solidne przyszykowanie. Szczególnie gdy jedziemy w góry lub planujemy wielogodzinne zwiedzanie, warto nie zapomnieć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie wycieczki z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin zachowują temperaturę kawy, herbaty lub innego napoju. Jakie termosy są uważane za najlepsze i dlaczego? Z reguły szczególnie interesującym nas parametrem jest czas utrzymywania ciepła lub zimna, chociaż równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród bardzo popularnych turystycznych termosów znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley i Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny trzeba popatrzeć na parę szczególnych kryteriów, które zaważą na tym, czy turystyczny termos spełni swoją funkcję w konkretnych warunkach, czy nie. Ważna jest tu funkcjonalność, forma i materiały, z których termos jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy kupić termos przygotowanego z wysokiej jakości materiałów, które nie mają niebezpiecznych substancji i dodatnio oddziałują na dobre działanie turystycznego termosu.

Dobrze również pomyśleć o tym, aby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, za pomocą której mamy gwarancję, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z rąk także w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie planujemy wędrówki, powinniśmy dostosować pojemność danego termosu. Z reguły termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki lepiej kupić pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc sprawdzić, który termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna długość zachowania chłodu lub ciepła. W tym przypadku istotny jest nie tylko sam czas zachowania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów może to być nawet doba, ale również zakres temperatur. Nie ma termosu, który zatrznyma przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on spełniał swoją funkcję. Żeby turystyczny termos okazał się użyteczny, musi mieć szczelny korek. To od niego zależy trwałość termosu. Z reguły zamknięcia są odkręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej polecane termosy turystyczne

W sklepach dostępnych jest bardzo wiele turystycznych termosów, chociaż bardzo znane i kupowane pochodzą od trzech firm, od lat sprzedających tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (one gorzej spisują się podczas długotrwałych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione przez pasjonatów podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich termosy?

Turystyczne termosy firma Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są mocno wytrzymałe i od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem firmy są tak doskonałe, że mogą służyć przez długie lata w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, umiejętność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem następnych godzin okaże się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firma Thermos

Drugą równie popularną i bardzo polecaną firmą produkującą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos produkuje termosy we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firma Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w tworzeniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna oferta termosów i kubków zachęca użytkowników, a doskonałe parametry utrzymywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, zachęcają, aby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce można myć zaledwie korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Zwykle termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ silne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas mycia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do utrzymywania temperatury.

Termos na prezent