Turystyczny termos – który najlepszy i jak go znaleźć?

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Decydując się na wycieczkę trzeba zadbać o porządne przygotowanie. Szczególnie gdy wybieramy się w góry lub czeka nas długie zwiedzanie, warto nie zapomnieć nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują ciepło lub chłód kawy, herbaty lub innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uznawane za najlepsze oraz dlaczego? Przeważnie szczególnie interesującym nas kryterium jest długość zachowywania ciepła lub zimna, choć równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród najbardziej popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos i Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos nalepiej popatrzeć na kilka ważnych kryteriów, które świadczą o tym, czy turystyczny termos będzie dobry w konkretnych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu praktyczność, forma oraz surowce, z jakich termos jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na jakości, tym powinniśmy szukać termosu przygotowanego z wysokiej jakości surowców, które nie mają niebezpiecznych substancji oraz dodatnio oddziałują na dobre funkcjonowanie termosu.

Powinno się również zastanowić nad tym, by termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy gwarancję, że termos nie wysunie się nam z dłoni także w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie planujemy wycieczki, powinniśmy dopasować obszerność swojego termosu. Przeważnie turystyczne termosy można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wycieczka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na wielogodzinne wycieczki warto wybrać większy termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim powinniśmy się zainteresować, chcąc zdecydować, jaki turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna długość utrzymywania chłodu lub ciepła. W tej kwestii ważny jest nie tylko czas utrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów może to być nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie zatrznyma przez wiele godzin tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. By turystyczny termos mógł być użyteczny, musi posiadać odpowiedni korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie korki są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie polecane turystyczne termosy

Na rynku mają sporo termosów turystycznych, chociaż najbardziej popularne oraz renomowane należą do trzech firm, od lat tworzących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (one gorzej spisują się w czasie długich wycieczek oraz cechują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one mocno cenione wśród wielu wielbicieli podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne Stanley

Termosy firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od prawie stu lat termosy z wkładem stolowym są bardzo trwałe oraz od lat uczestniczą w największych wyprawach. Według firmy są tak doskonałe, że mogą przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, zdolność zachowania temperatury zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz elementów struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem przemijających godzin okaże się nieco wyższa/niższa.

Termosy turystyczne Thermos

Drugą równie znaną oraz bardzo polecaną firmą produkującą turystyczne termosy oraz termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Co więcej Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna oferta produktów zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości zachowywania temperatury, dobra cena i jakość, przekonują, by co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można myć zaledwie korek, choć nie tyczy się to wszystkich modeli. Zazwyczaj termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że silne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w czasie mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich właściwość do zachowania temperatury.

termos stanley zielony