Ozonowanie – Efektywna technika sterylizacji ozonem

 

Przetestowana dezynfekcja, która całkowicie usuwa wszystkie grzyby, bakterie, alergeny oraz wirusy jest teraz bardzo pożądana. Ozonowanie to nowoczesna technika, która kreuje odkażone otoczenie, a zarazem jest absolutnie ekologiczna i bezpieczna, także w przypadku alergików. Wybierając oczyszczanie ozonem ochraniamy siebie i swoich bliskich, w tym osoby, z którymi mamy ciągłą styczność (np. w pracy), ze względu na to, że ta technika sterylizacji niszczy bakterie, grzyby, alergeny oraz wirusy. Co więcej nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ani jeśli chodzi o ludzi, ani dla pupili. Ważnym plusem oczyszczania ozonem jest zdolność łatwego eliminowania nieprzyjemnych zapachów np. z papierosów lub odzwierzęcych i może być zastosowane we wnętrzach mieszkalnych i w pojazdach.

Czym jest ozon i co powoduje, że jest taki skuteczny?

Z jakiego powodu sterylizacja wnętrza właśnie z użyciem ozonu? Skuteczność ozonu wynika z jego budowy. Jest to połączenie 3 atomów tlenowych. W krótkim czasie od chwili wytworzenia ulega rozkładowi, a podczas takiego procesu, tlen oddziałuje z otoczeniem. Rozpadające się cząsteczki tlenu wnikają w głąb, za sprawą czego absolutnie zabijają alergeny, grzyby, bakterie, wirusy i walczą z roztoczami. Ponadto z uwagi na to, że ozon to gaz, dochodzi do miejsc, do jakich ciężko dojść za pomocą innych sposobów sterylizacji. Jeszcze jedną zaletą dezynfekcji ozonem jest to, że ze względu na szybki rozpad cząsteczek, bardzo szybko po procesie ozonowania da się korzystać z wyczyszczonego i wyjałowionego wnętrza. Trzeba przewietrzyć wnętrze. Wynikiem procesu dezynfekcji ozonem jest absolutne oczyszczenie i eliminacja brzydkich zapachów. Odkażanie ozonem spełnia wytyczne sanepidu, a dzięki swojej skuteczności jest szczególnie zalecaną techniką odkażania.

Dlaczego dobrze jest ozonować?

Największe plusy odkażania ozonem pochodzą przede wszystkim z działania ozonu. Dzięki bezpiecznemu ozonowaniu wytwarzamy przestrzeń wolną od grzybów, wirusów, bakterii, alergenów i roztoczy. To absolutnie istotne zwłaszcza dla alergików. Regularna dezynfekcja nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo, gwarantuje również duży komfort życia, czyste powietrze bez nieprzyjemnych zapachów. Co więcej sporą zaletą odkażania ozonem można wyróżnić to, że nie ma w składzie żadnych związków chemicznych, dlatego jest w pełni naturalna.

Gdzie warto przeprowadzić oczyszczanie ozonem?

Odkażanie ozonem najlepiej przeprowadzać w budynkach, w których zazwyczaj przebywają ludzie. Będą to zatem np. budynki mieszkalne, usługowe, biura, a także wnętrza pojazdów. Zazwyczaj z odkażania ozonem nie licząc prywatnych domów, korzystają takie placówki, jak placówki medyczne, hotele i pensjonaty, gabinety kosmetyczne i fryzjerskie, ośrodki kultury, przedszkola i szkoły albo restauracje. Ten rodzaj oczyszczania można również zastosować do oczyszczenia klimatyzacji, hali sportowych, magazynów czy hali produkcyjnych. Dzięki oczyszczaniu ozonem usuwane są szkodliwe dla ludzi i zwierząt bakterie, grzyby lub wirusy i alergeny, z uwagi na to aby zapewnić stosowny bezpieczny poziom należy regularnie wykonywać taki rodzaj oczyszczania. Za sprawą gazowej postaci ozonu, przenika on przez takie materiały jak materace, tapicerki, wykładziny, dywany lub zasłony, dzięki czemu w niezawodny sposób możemy wykonać pełne oczyszczanie we wnętrzach, w których przebywamy często.

W jaki sposób bezpiecznie wykonać oczyszczanie ozonem?

O ile sama technika odkażania ozonem nie jest szkodliwa dla zdrowia, należy odpowiednio się przygotować. Ozon dogłębnie utlenia, dlatego w chwili wykonywania sterylizacji tą techniką powinno się zachować ostrożność, aby nie podrażnić oczu oraz układu oddechowego. Przed rozpoczęciem ozonowania trzeba przede wszystkim wynieść z wnętrza wszystkie rośliny i zwierzęta, aby nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie ozonu. Oprócz tego warto zabrać obrazy malarskie, aby nie utlenić farb, które mogłyby koloru. Większość oczyszczania ozonem wykonują specjalne maszyny, a zatem niezbędna jest również sama zdolność obsługi maszyn. Zdalna kontrola wobec sprzętu umożliwia również osobie kontrolującej wyjście z wnętrza w trakcie oczyszczania ozonem. Elementem, o jakim nie wolno zapomnieć jest zabezpieczenie wnętrza, aby ozon podczas pracy sprzętu nie uciekał się poza oczyszczane pomieszczenie.

Tak samo w przypadku oczyszczeniu ozonem auta. Na wstępie trzeba usunąć śmieci, chodniki gumowe i zbędne rzeczy. Sprzęt ozonujący powinien zostać na siedzeniu. Trzeba pamiętać o wyłączeniu klimatyzacji i włączeniu obiegu wewnętrznego w nadmuchu samochodowego wentylatora. W ciągu odkażania ozonem auta trzeba zamknąć okna i drzwi, aby cząsteczki ozonu mogły przenikać np. w głąb tapicerki. Należy również pamiętać, aby nie ozonować w upalny dzień, zwłaszcza przy dużym nasłonecznieniu.