Darmowe ogłoszenia nieruchomości Zamki na sprzedaż Domy Lokale Mieszkania na sprzedaż

Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem mieszkania albo domu?

Nieruchomość od developera czy osoby prywatnej?

Obecnie możemy wybrać jedną z dwóch możliwości zakupu lokalu lub domu: na rynku pierwotnym (mianowicie od inwestora) i wtórnym (od osoby indywidualnej, biura nieruchomości lub spółdzielni mieszkaniowej). W pierwszym przypadku nie możemy „na własne oczy” ustalić za co płacimy, albowiem budynek ma dopiero zaistnieć. Na rynku wtórnym – znajdujemy gotowe lokum, w jakim ktoś uprzednio już mieszkał i aktualnie planuje je spieniężyć. Spotykając się z developerem czy oglądając mieszkanie u właściciela prywatnego trzeba być niezmiernie czujnym. Najlepiej zabrać ze sobą kartkę papieru i ołówek oraz spisywać w nim wszelki najdrobniejszy szczegół. Skutecznym zamysłem jest zabranie sprzętu fotograficznego i taśmy mierniczej. Po wielu spotkaniach będzie można znowu gruntownie przeanalizować wszystkie za i przeciw, m in. sięgając do swoich notatek i zdjęć. Sumując: domu od developera nierzadko w ogóle nie sprawdzimy osobiście, lecz jedynie „na papierze”. Tymczasem na rynku wtórnym możemy natknąć się klatkę schodową pełną graffiti, wiekową i głośną windę bądź grzyb na suficie. Nawet jeżeli wpisaliśmy w google m in. słowa „darmowe ogłoszenia nieruchomości” bądź „zamki na sprzedaż i pojawiły się same popychające do kupna fotografie oraz opisy – bądźmy nieufni! Jak zapobiec tego rodzaju kłopotom oraz kupić odpowiednią nieruchomość?

Nieruchomość od developera – nie przy głównej trasie

W ofertach zapewne będziemy mogli przebierać, jednak jak „wypatrzyć” rzetelnego developera oraz „nie stracić” pieniędzy? Zanim zdecydujemy się spotkać z dowolnym przedsiębiorcą, powinniśmy dobrze przyjrzeć się ofertom występującym na rynku. Po pierwsze będziemy szczegółowo wiedzieć ile kosztuje określony metraż i lokalizację, po drugie – wyznaczymy ile możemy rzeczywiście wyłożyć na inwestycję. Następnym ruchem jest wizyta w banku oraz stwierdzenie naszej zdolności kredytowej. Zakup domu albo apartamentu to niełatwa decyzja, której pozytywne i negatywne efekty będziemy odczuwać przez co najmniej kilkanaście lat. Warto ponadto wspomnieć, iż mieszkanie uzyskamy w formie surowej, co oznacza, iż na „naszych barkach” – czyli nowych właścicielach – będzie ciążyła odpowiedzialność za jego wykończenie. Fundusze przeznaczone na zakup domu najlepiej rozłożyć na trzy grupy: wkład własny, zakup mieszkania oraz rezerwy na jego skończenie. Kiedy już przeszukamy darmowe ogłoszenia nieruchomości i spotkamy się z wyszukanym developerem, należy kolejno zwrócić uwagę na: 1) skrupulatnie stworzone zapisy w umowie developerskiej, która musi ujmować jak najwięcej konkretnych informacji – szkiców, skrupulatnych opisów i schematów, 2) szkice oraz schematy prac dotyczące wykończenia domu, przykładowo. instalacji elektrycznej, odprowadzania ścieków przyłączy wodnych, 3) analizujemy szczegółowo, gdzie ma zostać wybudowany blok, m in. czy w sąsiedztwie istnieje jezioro, las, dróżki spacerowe, praktyczny dojazd, komunikacja publiczna, sklepy, zaś nie wysypisko odpadów lub zakład produkcyjny, 4) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, np. czy naprzeciwko Twojego nowoczesnego lokalu nie zostanie zbudowana obwodnica, 5) studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, mianowicie dokładne zagospodarowanie całej gminy. Powinniśmy zobaczyć system osuszenia gruntu i rzędne wysokościowe, innymi słowy: czy nasza nieruchomość nie stoi na najniższym miejscu, w którym wichura może zatopić nasz dobytek. Przed zatwierdzeniem umowy developer ma obowiązek pokazać Kartę Standardów Materiałowych i Wyposażenia Technicznego Lokalu. Oprócz decyzji o dopuszczeniu do budowy powinniśmy zapoznać się z zamiarem budowlanym oraz wykonawczym. Umowę podpisujemy tylko u notariusza.

Czy klatka schodowa zachęca do wejścia, a sąsiedzi są mili?

Na wielu stronach internetowych aż roi się od ogłoszeń dotyczących odsprzedaży mieszkania od osób indywidualnych, spółdzielni lokalowych i przedstawicieli. Apartamenty, domy i zamki na sprzedaż, których fotografie oraz opisy możemy wynaleźć na stronach z ogłoszeniami, powinniśmy sami sumiennie obejrzeć. W zeszycie, który bierzemy ze sobą, notujemy wszystkie ważne dane: rok zakończenia budowy nieruchomości, adres, kontakt telefoniczny do właściciela, piętro (dotyczy tylko mieszkania), powierzchnia apartamentu, odmiana własności (m in. pełna własność), cena wywoławcza. Gdy jesteśmy jeszcze na zewnątrz powinniśmy przyjrzeć się okolicy oraz ustalić czy jest parking (podziemny, wewnętrzny, garaż), domofon lub videodomofon, schludna klatka schodowa (zaś nie „ozdobiona” przez osoby o wątpliwych manierach, albowiem ciężko będzie odsprzedać lokal), współczesna, estetyczna oraz cicha winda. Podczas oględzin już w środku zwrócimy uwagę na wygląd okien (ich wymiana będzie nas niemało kosztować), na co one wychodzą (na obwodnicę, podwórze), stan drzwi (zarówno wejściowych do budynku jak i do lokalu), jak zbudowana jest podłoga (parkiet, płytki PCV, deski wykonane z drewna) i czy jest w odpowiednim stanie, ściany i sufit (na których może być widać oznaki wilgoci, a nawet grzyb, co znowu narazi nas na niemałe wydatki zaopatrzenie łazienki oraz kuchni (wygląd zlewów, kabiny prysznicowej, wanny, sedesu, umywalek). Jeśli przyuważymy francuzy lub rybiki, to niniejszy fakt na pewno nie świadczy dobrze o domu. Co istotne – musimy spojrzeć na sąsiadów (głównie ich wiek), czy nieruchomość jest odsprzedawana z umeblowaniem oraz ile liczą opłaty, tj. czynsz, podatek od nieruchomości, fundusz remontowy, opłata za grunt.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Zamki na sprzedaż