Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są częstą dolegliwość przeważającej części społeczeństwa. Pośród osób zmagających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Dlaczego tak jest? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać postępowanie zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości palucha u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są źródłem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te dotykają dużo częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy wysokie buty, które silnie eksploatują i deformują stopę. Szpilki powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji nadmiernie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także wewnętrzna część stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są proporcjonalnie większe, a kiedy połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to w dużej mierze skłonność zapisana w genach- wiotkość tkanki łącznej i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoi dziadkowie lub rodzice mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skonsultuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim musimy zadbać o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku wysokie obcasy. Nie jest też wskazane też kupowania obuwia z cienkimi noskami, w których stopa nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Osoby z haluksami powinny wykonywać systematycznie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeśli zaobserwowałeś u siebie pierwsze objawy palucha koślawego, koniecznie idź do specjalisty, który pomoże ci wybrać skuteczny sposób, który zniweluje postępowanie zwyrodnień.

Współczesna medycyna proponuje różnorodne metody profilaktyki i zatrzymywania deformacji. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki zmniejszające ból spowodowany przez deformacje. Często nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwzapalnymi;
separatory – pomagają ułożyć paluchy i stopę w prawidłowej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty żelowe – są to specjalne poduszki żelowe, które utrzymują stopę w prawidłowej pozycji, zmniejszają nacisk i zatrzymują rozwój wykrzywień. Dedykowane są szczególnie dla kobiet, które często noszą wysokie obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do korekcji płaskostopia poprzecznego oraz palucha koślawego. Wkładki te korygują ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, zmniejsza otarcia i rozkłada przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do leczenia haluksów ale też do polepszenia wyników rekonwalescencji po operacji (tak, tak, haluksy niestety trzeba operować)
Bunito duo – jest to profesjonalna szyna, która jest stosowana zarówno żeby przeciwdziałać zwyrodnieniom ale też by leczyć w pierwszej fazie haluksów. Bunito duo nie paraliżuje ruchów, jest używana zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korekcyjny

W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie daje efektów lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Współcześnie istnieje kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Pozostałe sposoby to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeśli czujesz, że kondycja twoich stóp wymaga poprawy, obowiązkowo zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Zastanów się czy ktoś z bliskich cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeżeli masz problem z wagą, pomyśl nad zmianą diety. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby dobierze potrzebne środki profilaktyczne. Pamiętaj, że stopy są jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy o nie dbać. Jeżeli czujesz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu pracy Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Aparat korygujący haluksy