Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implant zęba

Implantologia jest obecnie innowacyjną dziedziną stomatologii. Opiera się na wypełnieniu i naprawie ubytków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba wykonany specjalnie, w szczególności z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony uprzednio korzeń naturalny. Implant stomatologiczny umożliwia wstawienie nowej korony zębowej na miejscu utraconego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba wstawiana jest na zawsze i dobierana kolorem i teksturą do innych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty zębów mogą zastępować zęby pojedynczo, a także łuki zębowe. Implanty podnoszą komfort pacjenta przy wysokim standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dobiera najlepsze z możliwych uzupełnień osobno dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY?

Jakiekolwiek ubytki zębowe zaleca się do natychmiastowego odbudowania. Wskutek utraty zęba występuje ryzyko wytworzenia się problemów zdrowotnych. Sąsiednie zęby mogą przesuwać się z zębodołu czego powodem jest brak podparcia. Dodatkowo zwiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, z powodu czego później może dojść do wypadania kolejnych zębów. Zaburzony układ żucia niekorzystnie oddziałuje na stawy, co przyczynia się do nawracających migren oraz trudności ze snem i mową.

Zazwyczaj implanty wstawia się w przypadku braku pojedynczych zębów lub ze względu na walory estetyczne. Braki powodują deformację twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się żuchwa, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty zębów zastępują protezy, które są często niekomfortowe i przeszkadzają podczas jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest konsultacja u chirurga stomatologa, w trakcie której przeprowadza się pełną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie niezbędne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Ważne są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po odbyciu wszystkich konsultacji i badań chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam proces trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, proces jest bezbolesny. Podczas standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie stomatolog aplikuje implant.

RODZAJE IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Rodzaj implantów zawsze wybiera lekarz , a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najdłużej aplikowane są implanty tytanowe. Tytan gwarantuje długofalowy okres użytkowania. Minusem tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Chociaż implant nie powinien być odkryty, w niektórych przypadkach dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do odkrycia srebrnoszarego koloru implantu.

Zastępnikiem dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, nazywane też implantami ceramicznymi. Uznawane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i są odporniejsze na ścieranie oraz działanie elementów zewnętrznych – korozję, a także wahania temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Implanty są przede wszystkim wytrzymałym i solidnym uzupełnieniem zębów. Prezentują się i sprawują się jak zęby naturalne, zapewniają całkowity komfort, dzięki czemu eliminują niepewność tak, jak jest w przypadku źle dopasowanych protez. Nie ma konieczności piłowania zdrowych, pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Oprócz tego chronią przed zanikaniem kości, który następuje po utracie zębów. Odtwarzają poprawne funkcje żucia, co umożliwia spożywanie jedzenia bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Przed umieszczeniem implantu wymagane jest zrealizowanie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan pozostałych zębów. Zwykle organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak jest wiele przeciwwskazań.

Bezwarunkowym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia wyniszczające organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Także choroby przyzębia i jamy ustnej, takie jak parodontoza, mogą uniemożliwić przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Implanty są ciałem obcym i ze względu na to, możliwe jest ryzyko nieprzyjęcia. Dobrze przeprowadzony zabieg zmniejsza to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tkanek i zasinienie. Może wystąpić również ból, na który zaleca się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wstawienie implantów stomatologicznych to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Wahają się między 1600 do nawet 4 000 zł za jedną śrubę. Do kosztu trzeba również doliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, śruby gojącej, łącznika protetycznego i korony protetycznej. Ceny koron też są zróżnicowane i zależne od ich rodzaju. Im trwalsze i estetyczniejsze tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 500 do 1 200 zł.

W przeliczeniu koszt pełnej procedury sięga od 4,5 do 9 tysięcy złotych.