Dobra pizza Toruń - Pizzeria Toruń - Prawdziwa włoska pizza

Pizza – ulubione danie każdego

Czy możesz wymienić danie, które bez wątpienia lubi każdy? Tak – pizza. Popisowy posiłek kuchni włoskiej, znany gdzie okiem sięgnąć. Prostota w dowolnych odmianach, która zależnie od miejsca smakuje inaczej. W całości kuchnia włoska jest chyba najsmaczniejszą kuchnią świata. Mieszkańcy Włoch doskonale nauczyli się łączyć nie drogie i świeże produkty, które wspólnie smakują perfekcyjnie. Słoneczna Italia oferuje nam nie tylko okrągłe placuszki, ale również spaghetti, risotto, czy lasagne. Po prostu smaczne i błyskawiczne w sporządzeniu posiłki, które gromadzą bliskich przy jednym stole. Taka też jest filozofia gotowania – przez żołądek do serca najbliższych.

Włosi nie tylko kochają jedzenie. Lubią spędzać czas z rodziną, debatując i bawiąc się w gronie wyśmienitego jedzenia, które bazuje na regionalnych i naturalnych produktach. Pomidory, bazylia, parmezan – te składniki można dostać tam na wyciągnięcie ręki i za małe pieniądze. Warzywa i przyprawy rosnące w letnim słońcu południa smakują obłędnie. Nic dziwnego że znalazły się w podstawowym menu każdego mieszkańca Włoch. A skąd właściwie pochodzi się kuchnia Włoch i jak powstała pizza? Odpowiedź zapewne Cię zaskoczy. Poznaj zatem historię o powstaniu pizzy i o najsłynniejszych potrawach kuchni południowej Europy. Uważaj, możesz zrobić się naprawdę głodny.

Kuchnia włoska, czyli jaka?

Należy zacząć od tego, że kuchnia włoska jest nierozerwalnie związana z tradycją konkretnego obszaru. Włosi mocno szanują swoją tradycję, nie uznają żadnych ustępstw i w trakcie przygotowywania drogich im potraw stosują się do przepisów powtarzanych przez lata kolejnym pokoleniom. To właśnie dzięki tradycji, zdolności dobierania prostych składników i wykorzystywaniu wysokiej jakości (zasadniczo świeżych) produktów kuchnia ta zdobyła wielką popularność i globalne uszanowanie. W kuchni Włoch nie używa się substytutów – wszystko produkowane jest domowymi sposobami, według precyzyjnie określonej receptury. Gotowanie „z uczuciem” wpływa na to, ze wszystko pachnie i smakuje wspaniale. Co jeszcze należy wymienić jako atut kuchni włoskiej? Naturalnie jej dostępność. Kuchnia ta jest bardzo tania, a wszystko z tego względu, że większość tradycyjnych potraw pochodzi się z ubogich regionów. Kiedyś ubodzy obywatele Włoch korzystali z produktów, które mieli pod ręką. Pomidory, jajka, mąka, bazylia, oliwki – wszystko to pokrywał dzienny budżet, lub uzyskiwane było samodzielnie. Jednakże oprócz samego kucharzenia, najistotniejsze jest (co pielęgnuje się do dnia dzisiejszego) degustowanie posiłków w sporym towarzystwie rodziny. Włosi uważają, że wspólna konsumpcja ma integrować ludzi. Nie ważny jest koszt posiłku, ale sam moment, który spędza się z ukochanymi osobami, przy jego konsumowaniu. Nic nie jest od tego cenniejsze.

Pizza – smak, którego się nie zapomina

Czego w pizzy można nie lubić? Kruchego ciasta. Rosnących w słońcu pomidorów. Topiącej się w ustach mozzarelli, czy wonnej bazylii? To główne składniki standardowej pizzy. Danie to przeszło wiele modyfikacji. W każdym regionie smakuje inaczej. A jak to się wszystko zainicjowało? Posiłki porównywalne do pizzy znane były już w starożytnym Rzymie i o dziwo stanowiły doskonały środek płatności. Pizza wielką renomę zdobyła dopiero pod koniec 18 stulecia, kiedy to zaczęły powstawać lokale zwane pizzeriami. Przyciągnęły one króla Ferdynanda II Burbona, który wybrał się w podróż do Neapolu, by zakosztować serwowanych tam dań. Prawie sto lat później, u schyłku XIX wieku kucharz Raffaelo Esposito zrobił dla swojej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej 3 pizze. Ostatnia była nowością, gdyż kucharz dodał do niej magiczny składnik – ser mozzarella. Królowa polubiła jej smak i od tamtej pory pizza ta została nazwana „margerita” od imienia Małgorzata. Dalej pizza dotarła do Stanów Zjednoczonych, gdzie została na dobre spopularyzowana przez włoskich robotników napływających do Ameryki po II wojnie światowej. Tak oto pizza stała się umiłowaną potrawą wszystkich obywateli – od Japończyków po Jamajczyków.

Popularne dania kuchni włoskiej

Pizzerie otwierają się w każdym mieście, niezależnie od szerokości geograficznej. Świadczy to o ogromnej popularności kuchni Włoch. Pizza nie jest przecież jedyną znaną potrawą tej strony świata. Włochy przekazały też światu takie posiłki jak risotto blanco, spaghetti bolognese , lasagne czy słodką panna cottę. Kuchnia Włoch generalnie bazuje na ekologicznych produktach. Na południu kraju przyrządza się potrawy z mąki, a na północy dania z ryżu i polenty. Na południu bardzo często stosowana jest oliwa, a na północy masło. Pamiętajmy również, że prócz tradycyjnych dań, Włosi mogą nam podać unikalne produkty, takie jak szynka parmeńska, ser parmezan, trufle, mascarpone, wysokogatunkowe oliwy, czy wytworne wino marsala. Jak można nie lubić kuchni tej części globu?

Chciałbyś posmakować autentycznej włoskiej pizzy w Toruniu? Poszukujesz pizzerii, która gotuje włoskie dania wedle tajemnej formuły. Przygotuj się na mocne wrażenia smakowe i przyjdź do naszej pizzerii: Pizza Toruń dowóz gratis